İşte Türkiye’nin İlk BREEAM Sertifikalı Konut Projesi !

Akşan Yapı’nın İzmir’de hayata geçirdiği 35. Sokak projesi Breeam Sertifikasının (BRE Environmental Assessment Method – Yapı Araştırma Kurumu Çevresel Değerlendirme Yönetimi) Türkiye’de konut alanındaki ilk ve tek sahibi oldu.

6 farklı plan ve büyüklükte 555 konutu ile Türkiye’nin en büyük çelik konut projesi olan ve 95 bin metrekaresi yeşil alandan oluşan 35 Sokak’ta, otoparkların tamamı yer altına alınmış durumda.

Projede özel bisiklet yolları ile bisiklet kullanımını destekliyor. Kullanılan çeliğin yüzde 90’ı geri dönüştürülebilir özellikte olan projede, Türkiye`de yine ilk defa bu projede 100.000 m2’nin üstünde kapalı alanda Havadan Suya Isı Pompaları kullanımı sayesinde her yıl 376 bin kWh elektrik tasarrufu da sağlayacak. Maksimum seviyede uygulanan yalıtım sistemi bulunan projede, gri atık su sistemi sayesinde tüm lavabo ve banyo kullanımından çıkan gri su, pis su sisteminden bağımsız olarak toplanarak arıtıldıktan sonra tuvalet rezervuarlarında yeniden kullanılacak.

35.Sokak’ın Breeam Tasarım Sertifikasına hak kazanmasının en önemli nedenlerinden biri de  solar elektrik enerjisi sistemi ile yılda 400 bin kWh elektrik üreterek 290 ton daha az karbon salımı gerçekleştirilmesi.

BREEAM sertifikasyonu nedir? :  Temmuz 1990’da başlatılan BREEAM (Bina Araştırma Kuruluşu Çevresel Değerlendirme Metodu) yaygın bir şekilde, yeni ve var olan binalar için yapılan değerlendirmelerde kullanılmaktadır.

ECD (Enerji ve Çevre) gibi büyük kuruluşların sponsorluğuyla, binaların çevresel performansları için doğru kriterleri belirlemek amacıyla hazırlanmış olan bu metot, bağımsız olarak uygulandığından dolayı piyasada da tanınmakta ve onay görmektedir. Önce İngiltere’de yaygınlaşan metot zamanla Avrupa’nın diğer ülkelerinde de kabul görmeye başlamıştır.

Konu hakkında detaylı bilgi için Kurşun Kalem bölümümüzdeki  “Lisanssız Elektrik Yönetmeliği ve Yeşil Sertifkasyon Sistemleri ” makalesini okumanızı öneririz: http://www.alternatifenerji.com/?p=8627&preview=true

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Elektrik Satışı 0 Comments

“Elektrik Faturalarına Karartma Uygulanmıştır”

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil: “Elektrik faturalarına karartma uygulanmıştır. Bu karatma, çokça sözü edilen şeffaflık ilkesine aykırı olduğu gibi, tüketicinin bilgilenme hakkının gaspı anlamına geliyor.” Elektrikte

HABERLER

Escarus SıfırKarbon Metre Akıllı Telefonlarda!

Çevre, enerji ve sürdürülebilirlik konularında danışmanlık hizmeti veren Escarus, karbon hizmetleri bünyesinde geliştirdiği sertifikasyon sisteminin bir parçası olan SıfırKarbon Prensipleri’ni, bireylere sera gazı emisyonlarını hesaplama imkânı veren SıfırKarbon Metre olarak

HABERLER 0 Comments

Balıkesir’de 24 Jeotermal Saha İhalesine Çıkılıyor

Balıkesir İl Özel İdaresi, 24 adet jeotermal kaynak arama ruhsatlı sahayı aramalara açacak. Balıkesir İl Özel İdaresi’nin Resmi Gazete‘nin bugünkü sayısında yayımlanan ilanına göre, 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli