İşte Türkiye’nin İlk BREEAM Sertifikalı Konut Projesi !

Akşan Yapı’nın İzmir’de hayata geçirdiği 35. Sokak projesi Breeam Sertifikasının (BRE Environmental Assessment Method – Yapı Araştırma Kurumu Çevresel Değerlendirme Yönetimi) Türkiye’de konut alanındaki ilk ve tek sahibi oldu.

6 farklı plan ve büyüklükte 555 konutu ile Türkiye’nin en büyük çelik konut projesi olan ve 95 bin metrekaresi yeşil alandan oluşan 35 Sokak’ta, otoparkların tamamı yer altına alınmış durumda.

Projede özel bisiklet yolları ile bisiklet kullanımını destekliyor. Kullanılan çeliğin yüzde 90’ı geri dönüştürülebilir özellikte olan projede, Türkiye`de yine ilk defa bu projede 100.000 m2’nin üstünde kapalı alanda Havadan Suya Isı Pompaları kullanımı sayesinde her yıl 376 bin kWh elektrik tasarrufu da sağlayacak. Maksimum seviyede uygulanan yalıtım sistemi bulunan projede, gri atık su sistemi sayesinde tüm lavabo ve banyo kullanımından çıkan gri su, pis su sisteminden bağımsız olarak toplanarak arıtıldıktan sonra tuvalet rezervuarlarında yeniden kullanılacak.

35.Sokak’ın Breeam Tasarım Sertifikasına hak kazanmasının en önemli nedenlerinden biri de  solar elektrik enerjisi sistemi ile yılda 400 bin kWh elektrik üreterek 290 ton daha az karbon salımı gerçekleştirilmesi.

BREEAM sertifikasyonu nedir? :  Temmuz 1990’da başlatılan BREEAM (Bina Araştırma Kuruluşu Çevresel Değerlendirme Metodu) yaygın bir şekilde, yeni ve var olan binalar için yapılan değerlendirmelerde kullanılmaktadır.

ECD (Enerji ve Çevre) gibi büyük kuruluşların sponsorluğuyla, binaların çevresel performansları için doğru kriterleri belirlemek amacıyla hazırlanmış olan bu metot, bağımsız olarak uygulandığından dolayı piyasada da tanınmakta ve onay görmektedir. Önce İngiltere’de yaygınlaşan metot zamanla Avrupa’nın diğer ülkelerinde de kabul görmeye başlamıştır.

Konu hakkında detaylı bilgi için Kurşun Kalem bölümümüzdeki  “Lisanssız Elektrik Yönetmeliği ve Yeşil Sertifkasyon Sistemleri ” makalesini okumanızı öneririz: http://www.alternatifenerji.com/?p=8627&preview=true

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Çevre Bakanlığından Yalıtımlı Binalara Destek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, enerji verimliliğini artırmak için mantolama gibi ısı yalıtımı işlemlerini teşvik edecek. Mantolama işlemi için vatandaşlardan ruhsat ücreti talep edilmesinin önüne geçebilmek amacıyla bakanlık, belediyelere genelge gönderecek.

HABERLER 0 Comments

Melikgazi’ye Güneş Enerji Santrali

Kayseri’de Melikgazi Belediyesi’nde Türkiye’nin resmi kurum tarafından yapılan en büyük çatı üstü güneş paneli yerleştirildi. Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Türkiye’nin resmi kurum tarafından yapılan en büyük çatı üstü güneş

HABERLER

Xerox’dan Karbon Ayak İzini Azaltan 12 Öneri

Xerox, karbon ayak izini azaltmayı isteyen kişi ve kuruluşlara enerji kullanımından, atık yönetimine, tedarikçi seçiminden mekan düzenlemesine 12 önemli noktada öneriler sunuyor. Dünyanın önde gelen teknoloji ve iş süreç yönetimi