İşte Türkiye’nin “En Enerji Verimli Akıllı Okulu”

İstanbul Valiliği İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) ve Yunanistan KartECO Danışmanlık’ın proje ortaklığıyla gerçekleştirilen “Enerji Verimli Akıllı Okul” projesi çalıştayı, dün projenin uygulandığı Bahçelievler Kazım Karabekir İlköğretim Okulu’nda yapıldı.

Proje, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü-Helenistik Kalkınma Fonu kapsamında Beyaz Gemi Eğitim Danışmanlık tarafından hayata geçirildi. Projeye Alternatif Enerji ekibi (eski Temiz Dünya Ekolojik Çözümler Platformu) tarafından uygulama ve projelendirme danışmanlığı verildi.

Bu proje ile yenilenebilir enerjinin kullanıldığı ve enerji verimli bir altyapı modeli oluşturmak, doğal enerji kaynaklarıyla enerji üretimi konularında farkındalık yaratmak ve enerji verimliliğini teşvik etmek amaçlanıyor.

2012-04-24 13.26.47Proje kapsamında İstanbul’da ilk kez bir devlet okuluna 1 kw güneş ağacı uygulaması yapılırken, çatıya kurulan 10 kw solar sistemin performansını izleyen ve LCD ekrana aktaran bir data transferi sistemi de kurulmuş oldu. Proje çerçevesinde, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiler konusunda öğrenciler ile öğretmenlere eğitim verilirken Temiz Dünya tarafından hediye edilen rüzgar ve güneş enerjisi eğitim setleri de kullanılıyor.

Yağmur suyu da değerlendiriliyor

Bahçelievler Kazım Karabekir İlköğretim Okulu’nun yeniden inşası sırasında, enerji verimliliğine yönelik olarak yoğuşmalı kazan, dış mantolama ve izolasyon çalışmaları, solenoid valflar, termostatik tip radyatör vanaları ve enerji verimli elektrik işleri gibi birçok uygulama İPKB tarafından yapıldı. Ayrıca, yağmur suyu hasat sistemi de kaynak kullanımını azaltan önemli bir tedbir olarak ön plana çıktı.

Kazım Karabekir İÖOİnce film teknolojisi kullanılan çatı uygulamasından ve yerli üretim polikristal panelleri tercih edilen güneş Güneş Ağacı’ndan üretilen enerji, izleme sistemi sayesinde okuldaki bir TV ekranından ve projeye ait web sayfasından takip edilebiliyor.

Protokolün de destek verdiği çalıştaya büyük ilgi

Dün Beyaz Gemi Danışmanlık tarafından organize edilen projenin çalıştayına İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, İPKB Direktörü K. Gökhan Elgin, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü 1. Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Erozan, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Yöneticisi Kostas Zaimis, İl Özel İdaresi Sağlık Daire Başkanı Fuat Kantarcı, Beyaz Gemi Eğitim Danışmanlık Yöneticisi Onur Unat, Alternatif Enerji Temiz Dünya firması yöneticisi Senem Gencer, kartECO Danışmanlık Yetkilisi Dr. Apostolos Karteris, Bahçelievler Kazım Karabekir İlkokul/Ortaokul’u Müdürü Halim Şahin ile kamu ve özel sektör temsilcileri, akademisyenler ve öğretmenlerden oluşan 100’ü aşkın seçkin bir davetli grubu katıldı.

Resim 5 089

Resim 5 097

Resim 5 123

 

 

 

 

 

Toplantıda bir konuşma yapan İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, “öğrencilerimize daha yeşil bir dünyada, daha mutlu bir hayatta öğrenim görmelerini sağlayacak bir ortam sağlamaya çalışıyoruz” dedi. Kaya, Türkiye’de enerjinin ne kadar kıymetli olduğunu, insan bedeni için de enerjinin ne ifade ettiğini anlayarak, geleceği daha farklı hale getirebilecek projeler üretildiğini, hayata geçirildiğini ve kullanıldığını söyledi. Kaya, bu doğrultuda yenilenebilir enerji kaynaklarına dünyada bir yönelme olduğunu ifade etti. Kaya, Kazım Karabekir İlkokulu/Ortaokulu’nda gerçekleştirilen projenin de enerjiyi tasarruf edici ve onun geri dönüşümünü sağlayıcı ve hayata geçirici projelere örnek olduğunu belirtti. Kaya, güneş enerjisinin okullarda kullanımın yaygınlaştırılması için de vergi muafiyeti gibi uygulamaları içeren devlet desteğinin sunulmasının önemine dikkat çekti.

“Verimlilik bitmeyen bir değerdir”

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız da yaptığı konuşmada, “Enerji Verimli Akıllı Okul” projesinin, modern ve medeni bir dünyanın göstergesi olan enerji verimliliği konusunda okul sıralarında öğrencilere farkındalık oluşturacak bir proje olduğunu söyledi. Projedeki “Akıllı” konseptine dikkat çeken Dr. Yıldız, “okullarımızın hem kapasitelerini artırma hem de güçlendirme anlamında daha yaşanabilir bir ortam sunuldu. Projenin bileşenlerinden birisi olan güneş enerjisi panelleri artırılabilir ama binanın tasarım olarak, yapı olarak, donanım olarak akıllı bir proje olduğunu görüyoruz. Bunun da bir konsept olarak düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum. Verimlilik bitmeyen bir değerdir. Bitmeyen bir enerjiye yönelmek, çocuklarımızın zihnini ona yönlendirmek bir değerdir” şeklinde konuştu. Dr. Yıldız, kamu okullarında projenin yaygınlaştırılmasına olumlu baktıklarını ifade etti.

“Proje, kamu okullarının yüzde 10’una uygulanmalı”

Resim 5 108 (1)Toplantıda Temiz Dünya adına katılan şirket yöneticisi Senem Gencer de yaptığı sunumda, iki yıl önce proje ortağı olarak başladıkları bu projenin güneş enerjisi konusunun kamunun gündemine girmiş olması ve bu sistemin bir okulda uygulanacak olmasından dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Gencer, Yunanistan KartECO Danışmanlık’ın da projede yer almasının, uluslararası bir işbirliğinin örneğini oluşturduğunu kaydetti. Yenilenebilir enerji kaynaklarının sınırsız olduğunun altını çizen Gencer, “Güneş, rüzgar, jeotermal ve hidroelektrik gibi enerji türleri; sürekli kendisini yenileyen, doğada sonsuz olan kaynaklar. Aslında yenilenebilir enerjinin asıl ekseni doğada her şeyi değiştiren enerjinin mümkün olduğu kadar az kullanılması. Aslında en temiz enerji, kullanılmayan enerjidir. Ama bunu illa kullanacaksak, verimli olarak kullanalım. Gerçekten ihtiyacımız olan enerjiyi tüketmemiz gerekiyor. Enerjiyi dikkatli ve verimli kullanmak ve yenilebilir enerji kaynaklarından sağlamak hedeflenmeli” şeklinde açıklama yaptı.
Gencer, kamu okullarımızda güneş enerjisi kullanılmasının, “ağaç yaşken eğilir” felsefesi doğrultusunda, öğrencilerin küçük yaşlarda çevresel, ekonomik ve eğitsel açıdan gelişimlerine katkıda bulunması açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Türkiye’de 41 bin 761 devlet okulu bulunduğuna dikkat çeken Gencer, bu okulların yüzde 10’una kurulacak 10 kilowatt’lık güneş elektriği sistemleriyle, şu anda Türkiye’nin 10 megawatt’lık güneş elektriği toplam kurulu gücünü yüzde 500 artırılarak, 50 megawatt düzeyine getirilebileceğinin altını çizdi. Gencer, bu yöntemle çok büyük bir istihdam alanı oluşturulabileceğine de dikkat çekti.

Projeyle yüzde 50’lik tasarruf sağlandı

Yunanistan Kart ECO Danışmanlık Yetkilisi Dr. Apostolos Karteris de İstanbul’un yoğun nüfusa sahip bölgelerinden birinde bulunan Kazım Karabekir İlkokulu/Ortaokulu’nun “Enerji Verimli Akıllı Okul” projesiyle, aynı iklim türü içerisinde yer alan okullara göre yüzde 50 daha az enerji tükettiği belirtti. Karteris, binalarda enerji verimliliği sistemlerinin uygulanması için, öncelikle yalıtımın sağlanması ve ısı ihtiyacının karşılanması daha sonra ise, ısı sistemleri üzerinde iyileştirilme yapılması gerektiğini söyledi. Karteris, “enerji verimliliği dediğimizde en önemli faktör, okullarda hava kalitesinin oluşmasıdır. Okulda ısı konforu sağladık. Gölgelendirme, konfor, termal rahatlık gibi faktörleri öne aldık” dedi. Karteris, Akıllı Ağaç fikrinin çok istisnai bir fikir olduğuna da değinerek, öğrencilerin yenilenebilir enerji alanına yönelmeleri için örnek oluşturduğunu söyledi. Karteris, çatıdaki güneş panellerinin yüzde 15, Güneş Ağacı’nın ise, yüzde 1.5’luk elektrik üretimi sağladığını ifade etti. Karteris, Akıllı Okul projesini bu yöndeki yeşil enerji projelerinin takip etmesinin önemine de değindi.

Yeşil bina konsepti

İPKB Yetkilisi Hasan Akçay da toplantıda yaptığı sunumda, İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (ISMEP) hakkında bilgi verdi. Akçay, İSMEP’in İstanbul’daki sismik riskin azaltılması ve buna bağlı olarak kamu kurum ve kuruluşlarına ait binaların güçlendirilmesi yada yıkılıp yeniden yapılması amacıyla oluşturulduğunun altını çizdi. Akçay, 2006 yılından itibaren ISMEP projesini yürüten İstanbul Proje Koordinasyon Birimi başta okullar olmak üzere, hastaneler, idari binalar, sosyal hizmet binaları ve yurtların güçlendirme veya yıkım yeniden yapım işlerini sürdürdüğünün altını çizdi. Akçay, Enerji Verimliliği Tasarım Kriterleri olarak; Isı Yalıtımlı Bina Cepheleri, Isıtma Sistemi Verimliliği, Aydınlatma Sistemi Verimliliği, Doğal Kazanımlar ve Kaynak Kullanımı bileşkelerini ele aldıklarını belirterek, bu kriterleri Kazım Karabekir İlkokulu/Ortaokulu’nda uygulandığının altını çizdi. Akçay, İSMEP’in vizyonunu güçlü binalar, yaşam Kalitesi, yeşil bina konsepti, enerji verimliliği, ekonomik kazanımlar ve sürdürülebilirlik ilkelerinin oluşturduğunu belirterek, Kazım Karabekir İlkokulu/Ortaokulu’nda gerçekleştirilen “Enerji Verimli Akıllı Okul” konseptinin bu vizyona uygun olarak belirlendiğini ifade etti.

Detaylı bilgi için: enakilliokul.org

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

EBRD Zorlu’nun Jeotermal Santraline 70 Milyon Ek Kredi Verecek

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Zorlu Enerji’ye Kızıldere III jeotermal santralinin 2. Ünitesinin genişleme projesi için 70 Milyon USD ek kredi vermeyi planlıyor. Kredi Zorlu Enerji Elektrik Üretimi A.Ş. (Zorlu Enerji)

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

“Yenilenebilir Enerji Ekipmanı Üretimi Teşvik Edilecek”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yenilenebilir enerji ekipmanı üretiminin teşvik edilmesiyle, elektrik üretimi yatırımlarının artacağını bildirdi. Türkiye’de yenilenebilir enerji endüstrisinin geliştirilmesi konusu hemen her platformda dile getiriliyor. Verilen teşviklerde de yerlilik

HABERLER

Almanya’da Yenilenebilir Enerji Kapasitesi Yüzde 23 Artacak

Almanya’nın yenilenebilir enerji kapasitesinin 2019 yılına kadar yüzde 23 artacağı tahmin ediliyor. Almanya yenilebilir enerjide dünya ortalamasının çok üstünde gerçekleştirdiği yatırımları daha da artırmak niyetinde. Yenilenebilir enerji konusunda hedeflerini sürekli