Isparta’ya Güneş Enerjisi Santrali

Isparta’ya Güneş Enerjisi Santrali

Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde 2 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulacak.

Türkiye’de siyasi çalkantılara karşın, güneş enerjisi santrallerinin kurulumu sürüyor. Türkiye’nin 2023 yenilenebilir enerji hedeflerini yakalaması için güneş enerjisi santrallerinin kurulumunun sürmesi önem taşıyor.

Güneş enerjisi santrallerinin kamu ve özel sektör tarafından gerçekleştirildiği söylenebilse de ağırlığı özel sektörün çektiği ifade edilebilir. Bu çerçevede, küçük çaplı da olsa güneş enerjisi santrallerinin kurulumu Türkiye için büyük önem taşıyor.

Daha önce haberimizde yer verdiğimiz gibi Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek olan ‘Güneş Enerji Santrali’ projesinde sona gelindi. (Haber için tıklayın)

Bu doğrultuda, Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde 2 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulacak.

Sedat Yılmaz tarafından Isparta İli, Keçiborlu İlçesi, Kılıç Köyü, Topraklık ve Sıçan Hasan Mevkiindeki 30.062 m2’lik alanda 2 adet 1000 kWe’lik toplamda 2 MW’lık GES kurulması planlanıyor.

Kurulacak iki tesis de birbirinden bağımsız üretim yapacak şekilde tesis edilecek ve üretimleri ayrı sayaçlardan geçerek sisteme aktarılacak. İki tesis için ortak bir adet 62 m2’lik idari bina ve her bir tesiste 62 m2’lik 1’er adet trafo olacak.

Projeden üretilecek elektrik, trafolar ile orta gerilim seviyesine yükseltilecek ve dağıtım şirketine ait en yakın hatlara saplanma yöntemi ile bağlanarak sisteme aktarılacak.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

RÖPORTAJLAR 0 Comments

“Enerji Piyasasını Seçtiğim İçin Ailemden Hep Özür Dileyeceğim”

“Bir Fincan Sohbet” serimize başlamamızdaki en önemli neden, enerji sektörünün çok fazla gri – lacivert takım elbiseli ve erkek dominant bir yönetici kadrosunun olması ve benim bir kadın olarak bundan

HABERLER

Yaşam Kalitemiz Yaşadığımız Binalara Bağlı

Doğayı bu kadar hunharca kullanmadan da yaşamak ve gelişmek için sürdürülebilirlik önem taşıyor. Gayrimenkul sektörü ekonomilerin lokomotif sektörlerinden… Büyük yatırımların yapıldığı ve iyi kazançlar getiren bu sektörde alan ve satan

HABERLER

Akıllı Şehir Aydınlatmaları Tek Panodan Yönetiliyor

Philips, CityTouch StarSense Akıllı Şehir Aydınlatma ve Kontrol Sistemi ile kullanıcılara bir şehrin tüm aydınlatma sistemlerini internete bağlı arayüz üzerinden kontrol etme olanağı sağlıyor. Her bir aydınlatma noktası için gerçek

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply