Isparta’ya Güneş Enerjisi Santrali

Isparta’ya Güneş Enerjisi Santrali

Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde 2 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulacak.

Türkiye’de siyasi çalkantılara karşın, güneş enerjisi santrallerinin kurulumu sürüyor. Türkiye’nin 2023 yenilenebilir enerji hedeflerini yakalaması için güneş enerjisi santrallerinin kurulumunun sürmesi önem taşıyor.

Güneş enerjisi santrallerinin kamu ve özel sektör tarafından gerçekleştirildiği söylenebilse de ağırlığı özel sektörün çektiği ifade edilebilir. Bu çerçevede, küçük çaplı da olsa güneş enerjisi santrallerinin kurulumu Türkiye için büyük önem taşıyor.

Daha önce haberimizde yer verdiğimiz gibi Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek olan ‘Güneş Enerji Santrali’ projesinde sona gelindi. (Haber için tıklayın)

Bu doğrultuda, Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde 2 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulacak.

Sedat Yılmaz tarafından Isparta İli, Keçiborlu İlçesi, Kılıç Köyü, Topraklık ve Sıçan Hasan Mevkiindeki 30.062 m2’lik alanda 2 adet 1000 kWe’lik toplamda 2 MW’lık GES kurulması planlanıyor.

Kurulacak iki tesis de birbirinden bağımsız üretim yapacak şekilde tesis edilecek ve üretimleri ayrı sayaçlardan geçerek sisteme aktarılacak. İki tesis için ortak bir adet 62 m2’lik idari bina ve her bir tesiste 62 m2’lik 1’er adet trafo olacak.

Projeden üretilecek elektrik, trafolar ile orta gerilim seviyesine yükseltilecek ve dağıtım şirketine ait en yakın hatlara saplanma yöntemi ile bağlanarak sisteme aktarılacak.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Akıllı Şebekelerin Akıllı Sayaçlarının Takibi Cep Telefonlarından

Cep telefonu sektörü ile elektrik sektörü işbirliğine gidiyor. İşbirliği, yeni teknoloji ürünü sayaçlara (dijital) uzaktan okuma ve açma-kapama imkanı verecek cep telefonu SIM kartı takılmasını içeriyor. Aylık maliyeti 2-3 lirayı

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Rüzgâr Enerjisi Yatırımları TÜV SÜD İle Güvende

Rüzgâr enerjisi sektöründe projelere verdiği bağımsız gözetim ve değerlendirme hizmetleri ile hem yatırımcı hem de işletmeciler için riskleri en aza indiren TÜV SÜD, sektöre yönelik hizmetlerini Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği’nin

YATIRIMCI

Northel Enerji’nin Yüksek Standartlardaki Üretimi Belgelendi

Northel Enerji, Balıkesir`de üretimini gerçekleştirdiği Türkiye`nin ilk yüzde 100 yerli lisanssız ölçekte rüzgar türbini Vira G4-250K için IEC 61400-1 sertifikasını aldı. Sertifikasyonu Türk Loydu ile yürüten Northel Enerji,  600 farklı kriterin

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply