İK Bankası’ndan Kazakistan Temiz Enerji Projelerine 50 Milyon USD Fon

İslami Kalkınma Bankası, zengin kaynaklara sahip olan Kazakistan ve Orta Asya ülkelerinin yatırım açısından son derece verimli bölgeler olduğunu ve yenilenebilir enerji projelerine 50 milyon dolarlık bir fon ayırdıklarını belirtti.

Suudi Arabistan’da yerleşik bankanın özel sektör kolu olan İslam Ülkeleri Özel Sektörü Geliştirme Kurulu’nun (Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD)) üst düzey yetkilisi olan Khaled Al-Aboodi tarafından Kazakistan’da 600 milyon dolarlık tarım projeleri ve 50 milyon dolarlık enerji fonu ayrıldığı açıklandı.

“Şu anda Kazakistan ile ilgileniyoruz” diyen Al-Aboodi, 185 milyar dolarlık değerindeki kaynaklarıyla bu açıdan Orta Asya’nın en zengini olan ülkenin İslami Bankacılık açısından gelişme potansiyeli çok yüksek bir pazar olduğunu ekledi. Yetkili, Orta Asya’yı hedefleyen yenilenebilir enerji fonu ile güneş ve rüzgar enerjisi projelerine toplam 50 milyon dolarlık kaynak aktaracaklarını açıkladı.

17 milyon nüfusunun % 77’si Müslüman olan Kazakistan’da, geçtiğimiz dönem yaşanan krizin ardından yabancı finans kaynakları hayli önem kazanmaya başladı. Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in ülkede İslami bankacılığın önünü açtığı ve destek verdiği biliniyor. Ülkenin geniş bozkırları yenilenebilir enerji açısından büyük bir potansiyel oluşturuyor. Ancak dünyanın ham petrol rezervlerinin %3 ‘üne ve dünyanın en büyük uranyum madenlerine sahip olan Kazakistan’da şu ana kadar yenilenebilir enerjiye yapılan yatırım minimal düzeyde.

Bir grup uluslar arası ve yerli yatırımcı ile birlikte, ülkenin ilk icare (İslami leasing) şirketini kurmak için anlaştıklarını belirten ICD, bu oluşumun 2013 başında 35 milyon dolar sermaye ile kurulacağını belirtti. Potansiyel yatırımcılardan biri olan Abu-Dabi merkezli Al Hilal Bankası, şu anda Kazakistan’da faaliyet gösteren tek İslami bankacılık şirketi. Al Hilal Bankası daha önce Abu-Dabi’de başlattıkları “sıfır emisyonlu mobil bankacılık” projesi ile de yeşil teknolojilere verdiği desteği göstermişti. “Egrab” adını verdikleri ve ülkeyi dolaşarak müşterilerine mobil hizmet götüren elektrikli araç, oldukça ses getirmişti.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

İNOVASYON

Afganistan’da Güneş Enerjili Elektrikli Araç

Kabil’de elektrik mühendisi Wahidullah Sabawoon Afgan, kendi imkanları ile güneş enerjisi ve elektrikle çalışan araç üretti. Güneş enerjisiyle üretilen cihazlar hayatı kolaylaştırıyor. Afganistan’ın başkenti Kabil’de elektrik mühendisi Wahidullah Sabawoon Afgan,

HABERLER 0 Comments

Aydın Jeotermal Seracılığın Lideri Olabilir

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan araştırma ile bir kez daha doğrulanan jeotermal seracılık; Aydın’ın hem işsizlik sorununa çözüm olabilecek, hem de Aydın’ın geleneksel tarım ürünleri olan incir,

Genel

Çin Hükümetinden Elektrikli Araç Satışına Destek

Çin hükümeti hava kirliliğini ve enerji bağımlılığını azaltmak için elektrikli araç satışlarında yüzde on oranında vergi muafiyeti uygulayacak. Çin Halk Cumhuriyeti son dönemlerde insan sağlığını ciddi oranlarda tehdit eden hava