İK Bankası’ndan Kazakistan Temiz Enerji Projelerine 50 Milyon USD Fon

İslami Kalkınma Bankası, zengin kaynaklara sahip olan Kazakistan ve Orta Asya ülkelerinin yatırım açısından son derece verimli bölgeler olduğunu ve yenilenebilir enerji projelerine 50 milyon dolarlık bir fon ayırdıklarını belirtti.

Suudi Arabistan’da yerleşik bankanın özel sektör kolu olan İslam Ülkeleri Özel Sektörü Geliştirme Kurulu’nun (Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD)) üst düzey yetkilisi olan Khaled Al-Aboodi tarafından Kazakistan’da 600 milyon dolarlık tarım projeleri ve 50 milyon dolarlık enerji fonu ayrıldığı açıklandı.

“Şu anda Kazakistan ile ilgileniyoruz” diyen Al-Aboodi, 185 milyar dolarlık değerindeki kaynaklarıyla bu açıdan Orta Asya’nın en zengini olan ülkenin İslami Bankacılık açısından gelişme potansiyeli çok yüksek bir pazar olduğunu ekledi. Yetkili, Orta Asya’yı hedefleyen yenilenebilir enerji fonu ile güneş ve rüzgar enerjisi projelerine toplam 50 milyon dolarlık kaynak aktaracaklarını açıkladı.

17 milyon nüfusunun % 77’si Müslüman olan Kazakistan’da, geçtiğimiz dönem yaşanan krizin ardından yabancı finans kaynakları hayli önem kazanmaya başladı. Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in ülkede İslami bankacılığın önünü açtığı ve destek verdiği biliniyor. Ülkenin geniş bozkırları yenilenebilir enerji açısından büyük bir potansiyel oluşturuyor. Ancak dünyanın ham petrol rezervlerinin %3 ‘üne ve dünyanın en büyük uranyum madenlerine sahip olan Kazakistan’da şu ana kadar yenilenebilir enerjiye yapılan yatırım minimal düzeyde.

Bir grup uluslar arası ve yerli yatırımcı ile birlikte, ülkenin ilk icare (İslami leasing) şirketini kurmak için anlaştıklarını belirten ICD, bu oluşumun 2013 başında 35 milyon dolar sermaye ile kurulacağını belirtti. Potansiyel yatırımcılardan biri olan Abu-Dabi merkezli Al Hilal Bankası, şu anda Kazakistan’da faaliyet gösteren tek İslami bankacılık şirketi. Al Hilal Bankası daha önce Abu-Dabi’de başlattıkları “sıfır emisyonlu mobil bankacılık” projesi ile de yeşil teknolojilere verdiği desteği göstermişti. “Egrab” adını verdikleri ve ülkeyi dolaşarak müşterilerine mobil hizmet götüren elektrikli araç, oldukça ses getirmişti.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Projeler

“Türkiye’nin Tüm Enerji İhtiyacını Güneş’ten Karşılamak Mümkün”

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu (GÜNDER) Türkiye Bölümü Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamak için ülke topraklarının sadece 1.600 kilometrekarelik bir alanını güneş panelleriyle kaplamanın yeterli

Elektrikli araçlar 0 Comments

Skoda Elektrikli Arabaya Hazırlanıyor

Skoda, ilk elektrikli aracı için çalışmalara başladı. www.yenimodelarabalar.com’un haberine göre, dünyaca ünlü markaların elektrikli araçlara yönelik ilgisi sürüyor. Çok yakın zamanda elektrikli araç üretimi yapmayan otomotiv markası kalmayabilir. Volkswagen Grubu

HABERLER 0 Comments

Dünya Motor Sporları Lider Pisti ve Axitec Solar İşbirliği Yaptı

TT Circuit Assen, projede Axitec panelleri kullanarak, kaliteden ödün vermediğini bir kez daha tüm dünyaya göstermiş oldu. 2001 Senesinden itibaren Axitec global pazarda sayılı kaliteli solar modül üreticileri arasında gösteriliyor.