İskoçya’dan Yenilenebilir Enerjide Rekor

İskoçya’dan Yenilenebilir Enerjide Rekor

Birleşik Krallık Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yayınladığı rakamlara göre İskoçya geçtiğimiz yıl elektrik tüketiminin yüzde 57,7’sini yenilenebilir kaynaklardan elde etti.

Dünyada gelişmiş ülkeler kategorisinde yer almadıkları için belki de çok da gündeme gelmeyen ülkelerin yenilenebilir enerji kullanımına verdikleri ağırlık, diğer ülkeler için iyi bir örnek teşkil ediyor.

Fosil yakıtlara dayalı enerji sistemlerinin kısa vadede bütünüyle dönüşebileceğini beklemek elbetteki hayalcilik olur. Bununla birlikte, bir hedef olarak belirlendiğinde yalnızca birkaç ülkenin değil, dünyadaki gelişmiş ülke ekonomilerinin de yenilenebilir enerjiye büyük oranda geçmeleri mümkün olabilir.

Bu ülkelerin yenilenebilir enerji alanındaki çalışmaları, uzun vadeli politikaların, stratejilerin sonucu. “Eğer istenirse yapılabilirmiş” sözünü doğrularcasına, bu ülkeler enerji ihtiyaçlarının çok büyük bir kısmını yenilenebilir enerjilerden sağlıyor.

Bu ülkelerden biri olan Uruguay, daha önce de sitemizde yer verdiğimiz gibi (haber için tıklayın) elektrik ihtiyacının yüzde 95`ini yenilenebilir kaynaklardan karşılıyor. Uruguay Ulusal Enerji Direktörü Ramón Méndez Paris İklim Zirvesi`nde yaptığı konuşmada, elektrik ihtiyaçlarının yüzde 95`ini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşıladıklarını açıkladı.

Başka bir örnek de Kosta Rika’dan. Bu konuda sitemizde daha önce yer alan habere göre, (haber için tıklayın) Kosta Rika, Kosta Rika Elektrik İdaresi’ne göre 2015 yılında elektriğin neredeyse tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağladı.

Enerji ihtiyacının yüzde 50’sinden fazlasını yenilenebilir enerjiden elden ülkelerden biri de İskoçya. Birleşik Krallık Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yayınladığı rakamlara göre İskoçya geçtiğimiz yıl elektrik tüketiminin yüzde 57,7’sini yenilenebilir kaynaklardan elde etti. Bu rekor İskoçya’nın 2015 için koyduğu yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi hedefinin üzerine çıktığını ve nihai hedefi olan yüzde 100 yenilenebilir enerji yolunu yarıladığını gösteriyor.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Jeotermal, Biyokütle ve Güneş Enerjisi İçin ORC Üretimi Semineri

4 Ekim tarihinde İstanbul çok önemli bir seminere daha ev sahipliği yapacak. Turboden firması tarafından sunulacak olan Yenilenebilir Enerji Kaynakları (jeotermal, biyokütle ve güneş enerjisi) Kullanılarak Elektrik Üretiminde Organik Rankine

HABERLER

GENSED’in Yeni Yönetimi Belirlendi

 GENSED’in dün yapılan Olağan Genel Kurulu’nda yeni Yönetim Kurulu belirlendi.   Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Olağan Genel Kurulu 23 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Olağan Genel Kurul’da yeni Yönetim Kurulu

HABERLER

Polonya’dan LED Aydınlatma Atılımı

Polonya’nın Szczecin kentinde aydınlatmanın büyük kısmı modernize edilmiş LED lambalar ile sağlanacak. Dünyanın önemli şehirleri LED lambalarıyla aydınlatılmaya başlandı. www.ledportali.com’un haberine göre, Polonya’nın Szczecin kentinde eylülden itibaren şehir aydınlatmasının yarısından

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply