Isınma Giderlerini Yazdan Azaltmanın Yolu

Isınma Giderlerini Yazdan Azaltmanın Yolu

Enerji verimliliği alanında hizmet veren Alman şirket İsta Genel Müdürü Zafer Yavuztürk, “Isınma giderlerinde yüzde 40’a varan tasarruf için kışı beklemeye gerek yok. Kullanımı zorunlu hale gelen ısı pay ölçer sistemi ile faturalandırma her radyatörün tükettiği yakıt miktarına göre yapılabiliyor. Sistemi yaz aylarında kurdurarak kışa hazırlıklı girmek mümkün” diye konuştu.

ae_verimlilik_isi_pay_olcer_fiyatKış aylarının en büyük problemlerinden biri olan yüksek ısınma giderlerini, kullanılması zorunlu hale gelen “ısı pay ölçer sistemi” ile büyük ölçüde azaltmak mümkün. Vatandaşlara, yüksek faturalarla yüzleşmek zorunda kalmadan kış aylarını rahat geçirmeleri için ise sistemi kışı beklemeden kurdurmaları öneriliyor.

2008 yılında Türkiye pazarına giren, enerji verimliliği alanında faaliyet gösteren Alman şirket ista’nın Türkiye Genel Müdürü Zafer Yavuztürk, Isı pay ölçer cihazını taktırarak ısınma giderlerinin yüzde 40 oranında azaltılabildiğini ifade etti.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

Merkezi sistemle ısınan binalarda bulunan “ısı pay ölçer sistemleri” ile dairede bulunan her radyatörün tükettiği enerji miktarını saptamak mümkün.

Kurulumu oldukça basit olan sistemde, herhangi bir tadilata gerek kalmadan küçük cihazlar radyatörlere monte ediliyor.

Böylece faturalandırma, tüketilen enerjinin daire ya da metrekare başına bölünmesi yerine radyatörün kullanımına bağlı olarak gerçekleştiriyor.

Konut sakinleri termostatik vanalar sayesinde odaların sıcaklıklarını istedikleri konuma ayarlayabiliyor. Kullanılmayan odalarda minimum seviyeye getirilen sıcaklık, faturaya enerji tasarrufu olarak yansıyor. Apartman sakinleri arasında şikayete ve tartışmaya neden olan sıcaklık sorunu da herkes kendi ısı düzeyini ayarlayabildiği için ortadan kalkmış oluyor.

Ne kadar tüketim yapıldığı, geliştirilen bir program sayesinde uzaktan okuma yoluyla belirleniyor. Belirlenen bu her daireye ait aylık tüketim raporları da site yönetimine gönderiliyor ve tahsilatlar bu raporlara göre yapılıyor.

Sistemin maliyeti ise konunun uzmanları tarafından ücretsiz olarak yapılan yerinde incelemenin ardından çıkarılıyor.

Kaynak: Hürriyet

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Elektrik Dağıtım

KEDS Akademi, Kosova’ya Enerjik Gençler Kazandıracak

Çalık – Limak ortaklığıyla Kosova’da elektrik dağıtım faaliyetlerini yürüten, Çalık ve Limak Gruplarına ait Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi (KEDS), Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi işbirliği ile önemli bir sosyal sorumluluk

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Melikgazi’ye Güneş Enerjisi Projesi

Keykubat Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Keykubat Kapalı Semt Pazaryeri ile Sosyal Tesisi de kendi elektriğini kendisi üretecek. Türkiye’de güneş enerjisinin gelişmekte olan bir sektör olduğunu ulusal ve uluslararası uzmanların dile getirdiklerine

HABERLER 0 Comments

İran, Türk Rüzgar Yatırımcılarını Ağırlayacak

İran, Türk rüzgar yatırımcılarını ağırlayacak. Geçtiğimiz aylarda düzenlenen Enerji Konferansının ardından İran Rüzgar Enerjisi Birliği’nin 19-20 Temmuz tarihlerinde organize ettiği konferansa Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) kalabalık bir heyetle katılıyor.