ISI PAY ÖLÇER HAKKINDA HERŞEY

ISI PAY ÖLÇER HAKKINDA HERŞEY

istaHavaların iyice soğuduğu şu günlerde birçok evde, kışın yakıt için ayrılacak bütçe konuşuluyor. Çünkü doğalgaz faturaları ailelerin bütçelerinde büyük bir pay alıyor. Merkezi sistemle ısınan binalarda, radyatör peteklerine takılacak cihazla her daire, ısındığı kadar ödeyerek %40’a varan ısı tasarrufu elde edebiliyor.

Konu hakkında bilgisine başvurduğumuz dünyaca ünlü Alman şirket  ista yetkilileri, 2011-2012 yılında kıyaslama yapılan 121 bina arasında %46 ile %49 arasında değişen bir oranında tasarruf sağlandığını belirttiler.

Şirket tarafından bize iletilen diğer bilgileri de sizlerle paylaşalım istedik:

Isı pay ölçer nedir? Nasıl çalışır?

Isı pay ölçer sistemi, 2007 yılında Türkiye’de çıkan 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu (ENVER) ve bu kanuna bağlı olarak çıkan yönetmelik ile Türkiye’de de zorunluluk haline geldi. Sistem, merkezi ısıtması bulunan binalarda dairedeki her bir radyatörün tükettiği yakıt miktarının belirlenmesini ve faturalandırmanın da buna göre yapılmasını sağlar. Bunun için dairede bulunan her radyatöre bir ısı pay ölçer cihazı monte edilir. Daire sakinleri, kullanmadıkları odaların ısısını isteğine göre ayarlayabileceği için yakıt tüketimini de kontrol edebilir. Radyatör tüketimleri bir araya getirerek dairenin ne kadar ısı tükettiği hesaplanır. Dairelerdeki tüketimin toplamı da binanın kullandığı yakıt miktarını oluşturur.

Okuma nasıl yapılıyor?

Tüketim bilgileri binaya personel göndermeye gerek kalmadan uzaktan okunabiliyor. Bunun için her binanın uygun yerine ‘memonic’ adlı cihazlar monte ediliyor. Bu cihazlar radyatörlerin üzerindeki ısı pay ölçerlerden bilgi toplayarak toplam tüketimi buluyor.

Isı pay ölçerin avantajları nelerdir?

Sistemin avantajlarını birkaç başlık altında şöyle toplayabiliriz:

1) Enerji tasarrufu; İhtiyacı kadar ısı kullanan daire sakinleri yakıt giderlerinden yüzde 40’a kadar tasarruf sağlayabiliyor.

2) Ödemede adalet; Her bağımsız birim tükettiği kadar ödeme yapacağından, başkasının sorumsuzca kullandığı enerji eşit olarak pay edilmeyerek adil paylaştırma sağlanıyor.

3) Sosyal barış; Ay sonundaki ısınma giderleri hesaplaşmasından çıkan sosyal gerilimler ve istenmeyen kavgalar ortadan kalkıyor.

4) Kullanım kolaylığı; İlave radyatör takmak veya bir birimin devre dışı kalması diğerlerini etkilemiyor.

5) Isınma konforu; Bazıları ısınamazken, diğerleri yakıt israfından söz etmiyor.

6) Milli ekonomiye katkı; Çok pahalı ve az olan enerji kaynaklarımızdan ihtiyacımız  kadarını tüketmek milli ekonomiye katkı sağlıyor.

7) Çevreye katkı; Isınmak için kullandığımız doğal kaynakların tüketimini en aza indirerek çevrenin korunmasına katkıda bulunuyor.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

alternatif ipucu

İpucu1: Endüstriyel Aydınlatmada %80’e Varan Tasarruf Mümkün

Endüstriyel aydınlatmada %80’e varan tasarruf mümkün Depolarda ve üretim tesislerinde kullanılan 400w (9.000 lümen) halojen armatürlerin yerine,şu anda verimliliği watt başına 150 lümene yaklaşan LED armatürler kullanılabilir. Bu da yaklaşık

alternatif ipucu

İpucu 8: Eğer Güneş Enerjisi Fosil Yakıtlar Gibi Devlet Teşviği Alsaydı

Eğer Güneş Enerjisi Tıpkı Fosil Yakıtlar Gibi Devlet Teşviği Alsaydı, Sadece ABD’de Sizce Neler Değişirdi? 1- Amerika’da vergi ödeyen her bir vatandaş 5 yılda devlete Fosil yakıtlar için : 521,73

alternatif ipucu

İpucu 7: Isı Pompası ile Senede 8.600 TL Tasarruf Etmek !

Sizce Isı Pompası ile Senede 8.600 TL Tasarruf Etmek Mümkün Olabilir mi? Olabilir ve bu senede 31.000 kW daha az enerji sarfiyatına ve ticarethane elektriği kullanılan yerlerde ise 8,600 TL’lik