Ufuk Keser: “Taksitle Güneş Enerjisi”

İSTANBUL – Avrasya’nın en büyük enerji ve çevre fuarı ICCI 2012’ye katılım gerçekleştiren firmalardan olan IRES Enerji, fuarın kapsamı itibariyle yalnızca ziyaretçi değil katılımcıların da kendileri için oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Fuarda çözümleriyle ön plana çıkacağını dile getiren IRES Enerji’den Ufuk Keser, güneş enerjisi ölçümü için geliştirdikleri farklı ve ekonomik bir modeli ziyaretçi ve kullanıcıların gösterimine sunacaklarını söylüyor. Keser, IRES Enerji’nin yeni çalışma modeli ve finansal çözümlerini ‘Güneş Enerjisi’ başlıklı oturumda paylaşacaklarını da ekliyor.

Başta güneş elektriği olmak üzere temiz enerji ve ekolojik mimari konusunda uzun süredir uygulama yapan kişi ve kurumların bir araya gelmesiyle oluşan IRES Enerji’nin Proje Mühendisi Ufuk Keser, 25 Nisan’da başlayak ICCI 2012 öncesi IRES Enerji olarak fuarda nasıl yer alacaklarını Alternatif Enerji ile paylaşıyor.

Güneş santralleri, çatı üstü kurulumlar, yeşil binalar konularında her tür mühendislik ve danışmanlık hizmeti ile anahtar teslim kurulum yapan IRES Enerji’nin yurtiçi ve yurtdışı toplam fotovoltaik kurulumunun 1 GW’ı aştığını hatırlatan Keser, bu yıl katılım gerçekleştirdikleri tek fuarın ICCI olduğuna dikkat çekiyor:

Keser: Yalnız ziyaretçi değil katılımcılarda hedef kitlemiz

“Bu sene tek bir fuara katılma kararı aldık ve tercihimiz Türkiye’nin en büyük enerji fuar ve konferans etkinligi olan, 25-27 Nisan tarihleri arasinda Istanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek ICCI 2012 oldu. Fuar süresince tüm inverter-güneş paneli-ayak sistemi üreticileri-ölcüm istasyonları konusundaki çözüm ortaklarimiz da bizlerle birlikte standımızda yer alacaklar. Aynı zamanda Phoenix Solar firmasının da yetkilileri büyük ölçekli (Türkiye içi veya dışı) GES projeleri konusundaki potansiyel işbirliklerini görüşmek için bizlerle birlikte olacaklar.

Özellikle lisanslı ve 500kWp altı lisanssız yatırımlar ile ilgili düzenlemeler yavaş yavaş belirgin olmaya başlamasıyla birlikte bizim açımızdan bu fuar çok daha fazla önem kazanmaya başladı. Bu fuarın en önemli özelliği sektördeki tüm enerji firmalarını kapsayacak nitelikte olması. Bu sebeple fuara ziyaretçi olarak gelenlerin yanında güneş enerjisine yatırım planlayan bir çok da katılımcı firma olacak. Bu açıdan en az ziyaretçiler kadar katılımcı firmalar da bizim hedef kitlemizi oluşturmaktalar.”

‘IRES Enerji çözümleriyle ICCI 2012’de ön planda olacak’

Keser, ICCI 2012’de üründen çözümlerle ziyaretçi ve katılımcıların karşısında olacaklarını bildiriyor:

“Bu fuarda sergileyeceğimiz, ürünlerimizden ziyade diğer firmalardan farklı olarak geliştirmiş olduğumuz çözümlerimiz. Belirli bir üretici firmanın temsilcisi olmadığımız için ürün seçiminde oldukça esnek hareket edebiliyoruz. Esas olarak talebin geldiği koordinatlara en uygun teknoloji ile en optimum çözümü müşterilerimize sunma hedefindeyiz. Bu sebeple bu etkinlikte güneş panel markası tanıtmaktansa panel teknolojilerini tanıtmayı tercih ettik. 4 farklı teknolojiyi (monokristal, polikristal, a-si tandem, cigs) bu furda ziyaretçilerimizle paylaşacak ve birbirlerine göre üstünlüklerini aktaracağız.

Finans, güneş enerjisinde de diğer sektörlerde olduğu gibi en önemli konulardan bir tanesi haline geldi. Geçen hafta düzenlenen Solarex fuarında gezip gördüğümüz kadarıyla işin finans kısmı çok fazla düşünülmemişti. Biz bu etkinlikte hazırlamış olduğumuz finansman modellerini de ziyaretçilerimizle paylaşacağız.

Keser: Farklı ve ekonomik bir güneş ölçümü modelimizi görücüye çıkaracağız

Keser IRES Enerji’nin, güneş enerjisi kullanımı ile ilgili yapılacak ön ölçüm çalışmaları için farklı ve ekonomik bir modeli ile finansal çözüm modelleriyle öne çıkacağını ima ediyor:

“GES yatırımcıları için yönetmelikte de belirtildiği üzere olmazsa olmaz olan, güneş enerjisi ölçüm istasyonlarının kurulması ve 6 aylık dataların alınması şartıdır. ICCI fuarı ile ölçüm ile ilgili geliştirmiş olduğumuz çok değişik ve ekonomik bir modeli ziyaretçilerimizle paylaşacağız. Oldukça uygun bir fiyata ölçüm istasyonunu tüm altyapı kurulumu, veri takibi, değerlendirmesi, bankable teknik-finansal fizibilite raporu gibi hizmetler dahil olmak üzere kiralama şansına sahibiz. Ayrıntıları standımızda bulabilirsiniz.

500kW altı uygulamalarla ilgili çok ciddi çalışmalarımız mevcut. Özellikle en büyük sorunlardan birtanesi elektrik tüketicisinin kendi arazisi üzerinde yeterince sahaya sahip olamaması. Bunun yanında 7-8 yıllık elektrik parasını kimsenin peşin olarak ödemek istemememsi. Bu iki sorun için de uzun zamandır çalışıyoruz ve çözüm ortaklarımız sayesinde birtakım yaratıcı çözümler geliştirdik. Özellikle 500kW kurulumlar için Türkiye’nin hemen hemen birçok güneşli şehrinden yatırımcılara hazine arazisi tavsiye etme şansımız olacak. Bu arazilerin trafoya vs. yakınlığı, GES kurulumuna uygunluğu etüd edilmiş durumda. Üzerinde gerekli proje geliştirme çalışmalarını da bitirerek anahtar teslim bir paket sistem şeklinde, performans garantisi ile birlikte ICCI 2012’de ilgili yatırımcılara sunmayı istiyoruz. Bu sistemlerin uzun vadeli ve düşük faizli finansını da temin etmek için farklı önerilerimiz olacak.”

IRES Enerji’nin bu çözümler ve 9. Salon’da yer alacağı I-105 nolu standın yanı sıra Güneş Enerjisi başlıklı oturumda bir sunum gerçekleştireceğini belirten Keser, farklı oturum ve sunumlarla güneş enerjisi alanındaki soru işaretlerini kaldırmak için çaba sarfedeceklerini dile getiriyor. (Kağan Konçak – Alternatif Enerji)

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

RÖPORTAJLAR 0 Comments

Arif Künar:”Enerji Verimliliği Tükenmez Enerji”

İSTANBUL – Elektrik talebinin arzı zorladığı bu sıcak yaz günlerinde bile, her daim klimalardan dem vuruyoruz ama “enerji verimliliği” demeye dilimiz varmıyor. Enerji verimliliği dendiğinde hepimizin aklına ilk gelen değerli

RÖPORTAJLAR

“Güneş Enerjisi Sektörü Yedi Yılda 10.000 Megawatt’a Ulaşacak”

GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu: “Türkiye’nin güneş enerjisi sektöründe önümüzdeki altı, yedi yıllık süreçte 10.000 megawatt’lık kurulu güce ulaşılacağını düşünüyorum. Bu açıdan, Enerji Bakanlığı’nın sektöre yönelik 2023 yılı için belirlediği

RÖPORTAJLAR

“Ofis Çalışanlarımızın Doğum Günlerinde Kendi Adlarına Ağaç Dikiyoruz”

Bize biraz Serap Zuvin Hukuk Bürosu ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Hangi konular üzerinde çalışıyorsunuz daha çok? Büromuz, 2001 yılında kurulmuş olup, merkezi İstanbul’dadır. Kuruluşundan bu yana müvekkillerine nitelikli ve

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply