İran’ın “Havin-2″ Güneş Enerjili Arabası İlgi Çekiyor

İran’ın “Havin-2″ Güneş Enerjili Arabası İlgi Çekiyor

İranlı genç bilim adamlarının tasarımını ve yapımını gerçekleştirdiği “Havin-2″ adlı güneş enerjisi ile çalışan araba, dünya medyasında geniş yankı buldu.

Iran US Solar Car

Amerika’da düzenlenen dünya yarışına katılan İranlı genç bilim adamlarının tasarımını ve yapımını gerçekleştirdiği “Havin-2″ adlı güneş enerjisi ile çalışan araba, dünya medyasında geniş yankı buldu.

İran’ın Kazvin İslami Serbest Üniversite öğrencilerinin projesi olan Havin-2 yaklaşık 220 kilo ağırlığında, 4.5 metre boyunda, 1.8 metre eninde ve 1.1 yüksekliğinde tasarlandığı belirtildi.

Aracın enerjisini temin eden Liiyum pilleri 6 metrekarelik güneş enerjisi paneli ile şarj oluyor ve araç tam 4 saat boyunca saatte 90 ila 150 kilometre hız yapabiliyor.

Yarışta 17. oldu

Aracın bir önceki versiyonu Havin-1 iki yıl önce Avustralya’da düzenlenen güneş enerjili arabaların yarışında 17. oldu.

Washington Post gazetesi, projenin mali sponsorlerine değindiği raporunda, projeye 150 bin dolar tahsis edildiğini, ancak arabanın yarışlara katılması ve takımın Amerika seyahati, bu rakamı aşabileceğini kaydetti.

Araştırma takımı Başkanı Dr. Beytullah Ekberi, projenin İran’da temiz enerji kullanımını yaygınlaştırma yolunda önemli bir adım sayıldığını ve benzin tüketiminde önemli oranda düşüşe vesile olabileceğini belirtti.

Kaynak: turkish.farsnews.com/

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI 0 Comments

Exergy ve Beştepeler İşbirliği

Exergy, Türkiye’de 27 megawatt’lık Jeotermal Elektrik Santrali Kurulumu İçin Beştepeler ile anlaşma İmzaladı. Jeotermal enerjiden elektrik üretimi konusunda yabancı kuruluşların Türkiye’ye ilgisi sürüyor. Jeotermal enerji Türkiye’nin gelecekteki enerji kaynakları arasında

HABERLER

Yabancı Yatırımcıların Türkiye’deki Tercihi Kömürden Yenilenebilire Dönüyor

Afşin-Elbistan’a yapacağı 12 milyar dolarlık santral yatırımını askıya alan Abu Dabili Taqa, Türkiye’nin kapısını yeniden çaldı. Taqa’nın bu kez Konya-Karapınar’a 10 milyar dolar yatırım yapacağı belirtiliyor. Ekonomik ve siyasi istikrarın

HABERLER

Balıkesir’in 40 Yıllık Çöp Sorunu Bu Proje İle Çözülecek

Belediye Başkanı İsmail Ok, Balıkesir ve çevresindeki 6 ilçeyle bir belde belediyesinin 40 yıllık çöp sorununu çözecek olan 27 milyon Euro bütçeli Katı Atık Yönetim Projesi’nin yüzde 80 oranında tamamlandığını