İran’ın “Havin-2″ Güneş Enerjili Arabası İlgi Çekiyor

İran’ın “Havin-2″ Güneş Enerjili Arabası İlgi Çekiyor

İranlı genç bilim adamlarının tasarımını ve yapımını gerçekleştirdiği “Havin-2″ adlı güneş enerjisi ile çalışan araba, dünya medyasında geniş yankı buldu.

Iran US Solar Car

Amerika’da düzenlenen dünya yarışına katılan İranlı genç bilim adamlarının tasarımını ve yapımını gerçekleştirdiği “Havin-2″ adlı güneş enerjisi ile çalışan araba, dünya medyasında geniş yankı buldu.

İran’ın Kazvin İslami Serbest Üniversite öğrencilerinin projesi olan Havin-2 yaklaşık 220 kilo ağırlığında, 4.5 metre boyunda, 1.8 metre eninde ve 1.1 yüksekliğinde tasarlandığı belirtildi.

Aracın enerjisini temin eden Liiyum pilleri 6 metrekarelik güneş enerjisi paneli ile şarj oluyor ve araç tam 4 saat boyunca saatte 90 ila 150 kilometre hız yapabiliyor.

Yarışta 17. oldu

Aracın bir önceki versiyonu Havin-1 iki yıl önce Avustralya’da düzenlenen güneş enerjili arabaların yarışında 17. oldu.

Washington Post gazetesi, projenin mali sponsorlerine değindiği raporunda, projeye 150 bin dolar tahsis edildiğini, ancak arabanın yarışlara katılması ve takımın Amerika seyahati, bu rakamı aşabileceğini kaydetti.

Araştırma takımı Başkanı Dr. Beytullah Ekberi, projenin İran’da temiz enerji kullanımını yaygınlaştırma yolunda önemli bir adım sayıldığını ve benzin tüketiminde önemli oranda düşüşe vesile olabileceğini belirtti.

Kaynak: turkish.farsnews.com/

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Dünyanın İlgi Çekici 10 Jeotermal Bölgesi

Geleceğin en temiz enerji kaynaklarından biri hiç kuşkusuz jeotermal enerji. Samanyolu Haber tarafından derlenen jeotermal enerjinin dünyada gizlendiği ilginç bölgelerle ilgili mini albüm için: 1- Filipinler kendi jeotermik kaynağına sahip

Elektrik Üretimi

Japonya’nın Yüzde 35 Yenilenebilir Enerji Hedefine Eleştiri

Japonya Çevre Bakanlığı’nın 2030 yılına kadar enerji ihtiyacının yüzde 35’ini yenilenebilir kaynaklardan karşılama hedefi gerçekçi bulunmadı. Dünyada gelişmiş ülkeler yenilenebilir enerji hedeflerini revize ediyor. Son yıllarda yenilenebilir enerjinin tüm dünyada

HABERLER

5 Litre Atık Yağ Toplayana 1 Litre Ayçiçek Yağı Hediye

Alternatif Enerji haberleri ile doğrudan ilgili olmasa da geri dönüşümü özendiren bu doğru yönlendirmeden dolayı Kartal Belediyesi’nin atık yağ projesinden bahsetmeden edemedik. Bölgede oturan duyarlı vatandaşlarımızın kampanyaya aktif katılmaları ve