İran’da Çöpler Elektriğe Çevrilecek

Amerikalı enerji şirketi Eco Energy World, İran’da çöpten elektrik üreten fabrika kurulmasıyla ilgili bir anlaşma imzaladı.

Amerikalı “Eco Energy World” şirketi temFood-Waste-in-Landfillsilcisi ve İran Çaharmahal ve Bahtiyari Eyaleti Valisi Malik-Muhammed Kurbanpour İran’da çöpten elektrik üreten fabrika kurulmasıyla ilgili bir anlaşma imzaladı. 1.17 milyar dolar değerindeki anlaşmaya göre, Amerikalı şirket İran’ın Şehrikord kentinde İranlı bir tarafla çöpü elektriğe dönüştüren fabrika kuracak. Şirket, yakıtı çöp olan fırınlar kurarak günlük 1.500 ton çöp yakarak 250 megavat elektrik üretmeyi düşünüyor.

700 kişiye iş sahası oluşacak

Projenin önümüzdeki Eylül ayında tam olarak kullanıma geçirilmesiyle 600 ila 700 kişiye iş sahası oluşacak ve bu kişilerden yüzde 80’i yerel halktan temin edilecek. İstihdamın önümüzdeki iki üç yıl içinde iki bin kişiye ulaşılacağı tahmin ediliyor. İran petrol ve doğalgaz zengini bir ülke olmasına rağmen yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmeye büyük önem veriyor.

Cenevre Nükleer görüşmeleri ardından sağlanan anlaşma sonrası İran üzerindeki yaptırımları kademeli olarak kaldıran ABD İran ile ekonomik ilişkilerini her geçen gün biraz daha geliştiriyor.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Kadınlara Enerji Diyeti Çağrısı

İTÜ Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Enerji Verimliliği Haftası’nda enerjiden tasarruf edebilmek için kadınlara çok büyük bir görev düştüğüne dikkat çekti.

HABERLER

Beyaz Eşyaya “Eskisini Getir, Yenisini Götür” Desteği Geliyor

Bakan Yıldız, konutta 4 milyar TL enerji tasarrufu hedeflendiğini belirterek ‘Nasıl araçlarda eskisini getirin, yenisini götürün dedik, beyazeşyada da bir düzenleme olabilir’ dedi. Bulaşık ve çamaşır makinenizi tam doldurmadan düğmesine

HABERLER

Düzce Üniversitesi’nde Güneş Enerjisi Üretimi Başlıyor

Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT)’in çatısına güneşten elektrik enerjisi üretmek amacı ile güneş panelleri kuruldu. Düzce Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Yardımcı