İran’da Çöpler Elektriğe Çevrilecek

Amerikalı enerji şirketi Eco Energy World, İran’da çöpten elektrik üreten fabrika kurulmasıyla ilgili bir anlaşma imzaladı.

Amerikalı “Eco Energy World” şirketi temFood-Waste-in-Landfillsilcisi ve İran Çaharmahal ve Bahtiyari Eyaleti Valisi Malik-Muhammed Kurbanpour İran’da çöpten elektrik üreten fabrika kurulmasıyla ilgili bir anlaşma imzaladı. 1.17 milyar dolar değerindeki anlaşmaya göre, Amerikalı şirket İran’ın Şehrikord kentinde İranlı bir tarafla çöpü elektriğe dönüştüren fabrika kuracak. Şirket, yakıtı çöp olan fırınlar kurarak günlük 1.500 ton çöp yakarak 250 megavat elektrik üretmeyi düşünüyor.

700 kişiye iş sahası oluşacak

Projenin önümüzdeki Eylül ayında tam olarak kullanıma geçirilmesiyle 600 ila 700 kişiye iş sahası oluşacak ve bu kişilerden yüzde 80’i yerel halktan temin edilecek. İstihdamın önümüzdeki iki üç yıl içinde iki bin kişiye ulaşılacağı tahmin ediliyor. İran petrol ve doğalgaz zengini bir ülke olmasına rağmen yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmeye büyük önem veriyor.

Cenevre Nükleer görüşmeleri ardından sağlanan anlaşma sonrası İran üzerindeki yaptırımları kademeli olarak kaldıran ABD İran ile ekonomik ilişkilerini her geçen gün biraz daha geliştiriyor.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Sürdürülebilirlik 0 Comments

Pınar, Karbon Ayak İzini Yüzde 11 Oranında Azalttı

Çevresel sürdürülebilirlik alanında, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında, 2020 yılına kadar karbon ayak izini yüzde 15 oranında azaltma hedefi koyan Pınar, yoğun çalışmalar neticesinde 2014 yılı sonu itibarıyla karbon ayak

HABERLER

İK Bankası’ndan Kazakistan Temiz Enerji Projelerine 50 Milyon USD Fon

İslami Kalkınma Bankası, zengin kaynaklara sahip olan Kazakistan ve Orta Asya ülkelerinin yatırım açısından son derece verimli bölgeler olduğunu ve yenilenebilir enerji projelerine 50 milyon dolarlık bir fon ayırdıklarını belirtti.

HABERLER

Jeotermal Enerji Depremlere mi Neden Oluyor?

İsviçre’nin yenilenebilir enerji atağı ülkenin Kuzey Doğusu’nda meydana gelen deprem sarsıntılarıyla duraksamaya girdi. St Gallen bölgesindeki jeotermal yatırım için kazı çalışmaları yapılırken, meydana gelen depremde İsviçreli sismologların çalışmaları sonucu 400’e