İran’da Çöpler Elektriğe Çevrilecek

Amerikalı enerji şirketi Eco Energy World, İran’da çöpten elektrik üreten fabrika kurulmasıyla ilgili bir anlaşma imzaladı.

Amerikalı “Eco Energy World” şirketi temFood-Waste-in-Landfillsilcisi ve İran Çaharmahal ve Bahtiyari Eyaleti Valisi Malik-Muhammed Kurbanpour İran’da çöpten elektrik üreten fabrika kurulmasıyla ilgili bir anlaşma imzaladı. 1.17 milyar dolar değerindeki anlaşmaya göre, Amerikalı şirket İran’ın Şehrikord kentinde İranlı bir tarafla çöpü elektriğe dönüştüren fabrika kuracak. Şirket, yakıtı çöp olan fırınlar kurarak günlük 1.500 ton çöp yakarak 250 megavat elektrik üretmeyi düşünüyor.

700 kişiye iş sahası oluşacak

Projenin önümüzdeki Eylül ayında tam olarak kullanıma geçirilmesiyle 600 ila 700 kişiye iş sahası oluşacak ve bu kişilerden yüzde 80’i yerel halktan temin edilecek. İstihdamın önümüzdeki iki üç yıl içinde iki bin kişiye ulaşılacağı tahmin ediliyor. İran petrol ve doğalgaz zengini bir ülke olmasına rağmen yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmeye büyük önem veriyor.

Cenevre Nükleer görüşmeleri ardından sağlanan anlaşma sonrası İran üzerindeki yaptırımları kademeli olarak kaldıran ABD İran ile ekonomik ilişkilerini her geçen gün biraz daha geliştiriyor.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Brezilya’ya 31 Güneş Enerji Santrali Kurulacak

Brezilya hükümeti 31 adet güneş enerji santrali ihalesi verdi. Son yıllarda yaşanan ekonomik kriz ile enerji fiyatlarındaki rekor artış nedeniyle farklı projelere yönelen Brezilya, geçtiğimiz hafta düzenlenen ihalede 31 adet

HABERLER

Başka Bir HES Mümkün

Kanada’da yöredeki 3 yerel Aborjin komünü, bir belediye ve özel yatırımcı bir araya gelerek 22 MW’lık HidroElektrik Santrali projesi geliştirdiler. Yerli halk için neredeyse kutsal sayılan Kapuskasing Nehri üzerinde kurulmakta

HABERLER

“Yalıtım Bir Mühendislik Faaliyetidir”

Eclectia A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Altındal : ‘’Biz bildiğimiz işi arkasındayız. Yalıtım bir mühendislik faaliyetidir. Analitik yaklaşırız her yapının sorunu ayrı bir projedir”  Isı, su, ses yalıtımı ve zemin