İran’da Çöpler Elektriğe Çevrilecek

Amerikalı enerji şirketi Eco Energy World, İran’da çöpten elektrik üreten fabrika kurulmasıyla ilgili bir anlaşma imzaladı.

Amerikalı “Eco Energy World” şirketi temFood-Waste-in-Landfillsilcisi ve İran Çaharmahal ve Bahtiyari Eyaleti Valisi Malik-Muhammed Kurbanpour İran’da çöpten elektrik üreten fabrika kurulmasıyla ilgili bir anlaşma imzaladı. 1.17 milyar dolar değerindeki anlaşmaya göre, Amerikalı şirket İran’ın Şehrikord kentinde İranlı bir tarafla çöpü elektriğe dönüştüren fabrika kuracak. Şirket, yakıtı çöp olan fırınlar kurarak günlük 1.500 ton çöp yakarak 250 megavat elektrik üretmeyi düşünüyor.

700 kişiye iş sahası oluşacak

Projenin önümüzdeki Eylül ayında tam olarak kullanıma geçirilmesiyle 600 ila 700 kişiye iş sahası oluşacak ve bu kişilerden yüzde 80’i yerel halktan temin edilecek. İstihdamın önümüzdeki iki üç yıl içinde iki bin kişiye ulaşılacağı tahmin ediliyor. İran petrol ve doğalgaz zengini bir ülke olmasına rağmen yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmeye büyük önem veriyor.

Cenevre Nükleer görüşmeleri ardından sağlanan anlaşma sonrası İran üzerindeki yaptırımları kademeli olarak kaldıran ABD İran ile ekonomik ilişkilerini her geçen gün biraz daha geliştiriyor.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Kırşehir’de Güneş Enerjili Seyyar Dükkan

Yusuf Yılmaz, açtığı seyyar dükkanda hayatını kazanıyor ve Kırşehirlilerin ilgisini güneş enerjisini kullanarak çekiyor. Türkiye’de insanların pratik zekasının yüksekliğinden hep söz edilir. Bunun bir efsane olmadığına bir örnek de Kırşehir’den

HABERLER

“Türkiye’nin Güneş Enerjisi Potansiyeline İnanıyoruz”

Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç: “Türkiye’nin güneş enerjisi alanındaki yüksek potansiyeline inanıyoruz ve yatırımcıları güneş enerjisiyle tanışmaya çağırıyoruz.” Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç, güneş enerjisi alanında Türkiye’de son bir

HABERLER

Auidi A7’nin Hidrojenli Versiyonu Yolda

Audi’nin A7 modeli için hidrojen enerjisi çalışmaları sürüyor. Audi A7′nin yakıt hücresi (hidrojen enerjisi) motoruyla çalışan bir versiyonunu geliştirilme aşamasında… Bu duyum önce yalanlamasına rağmen Audi teknik şefi Wolfgang Dürheimer,