İran’da Çöpler Elektriğe Çevrilecek

Amerikalı enerji şirketi Eco Energy World, İran’da çöpten elektrik üreten fabrika kurulmasıyla ilgili bir anlaşma imzaladı.

Amerikalı “Eco Energy World” şirketi temFood-Waste-in-Landfillsilcisi ve İran Çaharmahal ve Bahtiyari Eyaleti Valisi Malik-Muhammed Kurbanpour İran’da çöpten elektrik üreten fabrika kurulmasıyla ilgili bir anlaşma imzaladı. 1.17 milyar dolar değerindeki anlaşmaya göre, Amerikalı şirket İran’ın Şehrikord kentinde İranlı bir tarafla çöpü elektriğe dönüştüren fabrika kuracak. Şirket, yakıtı çöp olan fırınlar kurarak günlük 1.500 ton çöp yakarak 250 megavat elektrik üretmeyi düşünüyor.

700 kişiye iş sahası oluşacak

Projenin önümüzdeki Eylül ayında tam olarak kullanıma geçirilmesiyle 600 ila 700 kişiye iş sahası oluşacak ve bu kişilerden yüzde 80’i yerel halktan temin edilecek. İstihdamın önümüzdeki iki üç yıl içinde iki bin kişiye ulaşılacağı tahmin ediliyor. İran petrol ve doğalgaz zengini bir ülke olmasına rağmen yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmeye büyük önem veriyor.

Cenevre Nükleer görüşmeleri ardından sağlanan anlaşma sonrası İran üzerindeki yaptırımları kademeli olarak kaldıran ABD İran ile ekonomik ilişkilerini her geçen gün biraz daha geliştiriyor.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Amacımız, Güneş Enerjisi Önündeki Engellerin Kalkmasıdır”

GÜNDER ve Solarturk Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk: “Amacımız, güneş enerjisi önündeki engellerin kalkmasıdır. GÜNDER olarak bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) öncülüğünde ve

HABERLER

“Yeşil Yıldız” Sayesinde Oteller Bakanlıktan %35 Oranında Mali Destek Alabilecekler

Kapsam Danışmanlık Genel Müdürü Özkan Helvacıoğlu, 8/7/2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ve Bakanlar Kurulu’nca onaylanan  “Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgeli İşletmelere Elektrik Enerjisi Desteği Hakkında Karar”ın yürürlüğe konulması ile, otellere kurulacak

ALTERNATİF TASARIMLAR

3 Teker Üzerinde Mini Seralı, Solar Kahve Dükkanı

3. versiyonunu çıkartmaya hazırlanan inovatif mobil kahveci Wheelys, artık solar kahve arabaları ile karşımızda olacak. İlk versiyonunda eklenebilir küçük serasında kendi kahve çekirdeğinizi hasat etmeye imkan veren Wheelys, 2. versiyonuna