İpucu 3: Bu Market Hem Çevreyi Koruyor Hem de Tasarruf Ediyor !

Siz alışveriş yaparken, bu market hem çevreyi koruyor, hem sizi ışığıyla yormuyor hem de tasarruf ediyor !

Günışığını mekânlara taşıyarak elektrikli aydınlatma sistemlerinin (yapay aydınlatmanın) yerini alan doğal aydınlatma sistemleri hemçevreci hem de ekonomik bir alternatif.

  • Bu sistemlerde kullanılan güneş tüpleri, reflektörler aracılığı ile güneş ışığını taşıyarak, tamamen doğal olan bu ışığın kapalı iç mekanlara yayılmasını sağlar.
  • Ortama hem %100 doğal, bedava ve sağlıklı bir çalışma ışığı sağlar, hem de olumlu psikolojik etkileri sayesinde performansı arttırır.
  • İstanbul’daki bir süpermarkette (Migros Halkalı) yapılmış olan uygulamadan yola çıkarak bir tasa hesaplama yaptık, bulduğumuz değerler:

59 adet 250W aydınlatma armatürü yerine kullanılan bu sistem sayesinde, süpermarketin çalıştığı 13 saatin ortalama 8 saati herhangi bir ilave aydınlatmaya gerek duyulmamaktadır. Ticarethane elektriği kullanılan bu market senede 15.000 TL tasarruf etmektedir. Azalan ampül değişimi ve işçilik masrafları bu hesaba dahil edilmemiştir.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

alternatif ipucu

İpucu 5: Güneş Sayesinde 4 Yılda Tarlada Elektrik Bedava

GÜNEŞ SAYESİNDE 4 YILDA TARLADA ELEKTRİK BEDAVA ! Tarımsal sulamada günde 10 saat boyunca 10 kW şebeke elektriği kullanmanın bedeli aylık 1.000 TL civarındadır ! (Sulamada elektriğin 1 kW= 32

alternatif ipucu

GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMI İLE NE KADAR TASARRUF EDERİZ ?

Yingli Solar sponsorluğunda hazırlanmış olan  solarharita.com web sitesinde ev ve ticarethanelerde harcadığınız elektrik enerjisinin tamamını güneş enerjisinden karşılayabilmek isterseniz, kullanmanız gereken güneş paneli miktarını ve bu sayede ne kadar tasarruf

alternatif ipucu

GÜN IŞIĞI İLE AYDINLATMA NE FAYDA SAĞLAR?

Aydınlatmada doğal gün ışığının tüpler vasıtası ile iç mekanlara taşınmasını sağlayan Gün Işığı Aydınlatma sistemlerinin bazı yararlarını sıralayalım: 1) Üretkenlik: Günışığı çalışan bir insanın üretkenliğinde %6 – 16 arasında artış