iPhone Buzdolabından Daha Fazla Enerji Harcıyor

iPhone Buzdolabından Daha Fazla Enerji Harcıyor

İlk bakışta inanması güç gelse de başlıktaki sorunun doğru yanıtı iPhone.

ae_verimlilik_iphone_buzdolabiTeknoloji ve yatırım danışmanlığı alanlarında hizmet veren Digital PowerGroup şirketinin CEO’su Mark Mills imzalı yeni bir rapora göre, ABD Çevre Koruma Ajansı’nın Enerji Yıldızı standartlarına uygun orta boyutta bir buzdolabı, yılda 322 kW/sa elektrik kullanıyor. Halbuki bir iPhone kablosuz bağlantılar, veri kullanımı ve batarya şarjının tamamı düşünüldüğünde yılda 361 kW/sa civarında elektrik kullanıyor.

Dijital ekonomiyi meydana getiren Bilgi – İletişim Teknolojileri (ICT), akıllı telefon ve dijital televizyonları da içine alan, “bulut teknolojisi” adını verdiğimiz yeni nesil cihazları kapsıyor. ITC sistemi kullanan akıllı cihazlar bir araya getirildiğinde ortaya korkunç bir tablo çıkıyor: Tek başına masum görünen bilgisayarlarımız ve akıllı telefonlarımız dünya elektriğinin yüzde 10’unu tüketiyor. Bu oran Almanya ve Japonya’nın toplam yıllık enerji üretimi, hatta dünyanın 1985 yılında tükettiği enerjinin tamamı anlamına geliyor. Tüketim oranı günden güne artıyor. Bu da hem ekonomiye hem de çevreye yeni yükler anlamına geliyor.

Giderek artan sayıda kablosuz cihazlarla hayatlarımızı dijital bulutlara taşımaya devam ettikçe elektrik tüketimi ve karbon salınım miktarı artıyor. Elektriğin halen dünya çapında ucuz bir kaynak olması insanların bu konuya duyarsız kalmalarına neden oluyor.

2008 yılında bulut teknolojisini kullanan insanların sayısı 42.8 milyonken 2014’te bu sayının 1 milyara ulaşması bekleniyor. Üstelik sürekli gelişen akıllı telefon piyasası nedeniyle bu sadece başlangıç. Sahip olduğumuz dijital bulut büyümeye devam ediyor. Bu büyüme beraberinde ekonomiye ve çevreye ciddi olumsuz sonuçlar doğuruyor.

Kaynak: Hürriyet

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

İzmir’de Elektrikli Otomobillere Ücretsiz Şarj

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevre bilincini geliştirmek amacıyla kentteki çeşitli otoparklara elektrikli araç şarj istasyonları kurmaya başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevre bilincini geliştirmek amacıyla kentteki çeşitli otoparklara elektrikli araç şarj istasyonları

Şirket Haberleri

Turcas’la Azalternativenerji İşbirliği

Turcas Enerji Holding A.Ş. ile Azalternativenerji yenilenebilir enerji santrali yatırımları yapmak ve ortak proje gerçekleştirmek üzere işbirliği yapacak. Türkiye’de enerji firmaları ile uluslararası kuruluşlar arasında işbirliği oluşturma çalışmaları sürüyor. Turcas

HABERLER 0 Comments

BERGRES Rüzgar Santrali’nde Dost Enerji ve GE İşbirliği

Dost Enerji ile işbirliği yapan General Electric (GE), İzmir’deki yeni rüzgar enerjisi santrali BERGRES Rüzgar Santrali için 21 adet GE3.2-103 ve 1 adet GE2.75-103 rüzgar türbini tedarik edecek. Türkiye’de rüzgar