İnverterlerin fotovoltaik sistemlerin verimine olan etkisi nedir?

Teknik açıdan verimlilik sistem çalışır durumdayken panellerden gelen dc elektriğin ne kadarının ac elektriğe dönüştürüldüğüdür. Bu oran ne kadar yüksek ise o inverter o kadar verimli inverterdir diyebiliriz. Verimliliğin fazla olması demek, yıl sonu üretilecek enerji miktarının fazla olması demektir.

Bir başka açıdan verimlilik ise yıl boyunca inverterin sürekli devrede kalması ve olabildiğince az sayıda arıza vermesidir. Yani aslında kastettiğimiz inverterim emre amadeliğidir. Bu unsur da direkt olarak tüm santralin performans oranını ve üretilen enerji miktarını negatif ya da pozitif yönde etkileyen bir unsurdur.

Her iki unsur da finansal açıdan bakıldığında sistemin fizibilitesini ölçmeye yarayan finansal oranlar ve değerleri oldukça etkilemektedir. Karlılığı arttırıcı ya da azaltıcı bir faktördür.

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

News

Unlicensed Electricty Production Discussed At the 6th International Energy Congress

Organized by Global Energy Association and with the support of  Turkish Ministry of Energy, the 6th International Energy Congress was held on October 24-25,2013 in Ankara. The busy programme contained various

Genel

6. Türkiye Rüzgar ve Güneş Forumu-16 Haziran-İstanbul

6. Türkiye Rüzgar ve Güneş Forumu  16 Haziran 2015 tarihinde Marriott Sisli Istanbul Hotel’de yapılacak. 6. Türkiye Rüzgar ve Güneş Forumu  16 Haziran 2015 tarihinde Marriott Sisli Istanbul Hotel’de gerçekleştirilecek.    

HABERLER

“Türkiye’de 16 Milyon Yalıtımsız Bina Var”

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu: “Türkiye’de halen 16 milyon yalıtımsız bina var. Bu binalarda doğru yalıtım yapılarak yıllık 10 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlayabiliriz.” XPS