İnverterlerin fotovoltaik sistemlerdeki önemi nedir? Nasıl seçilmelidir?

İnverterlerin fotovoltaik sistemlerdeki önemi nedir?

İnverterlerin fotovoltaik enerji sistemlerinin beynini oluşturmaktadır. Enerji santralinin kontrolü ve üretilen enerjinin şebekeyi beslemesi inverterler vasıtası ile sağlanmaktadır. İnverterde  meydana gelecek herhangi bir sıkıntı, enerji üretimini sekteye uğratacaktır. Bu sebeple inverterin sürekli olarak çalışacak şekilde gerek şebeke gerekse panel özelliklerine uygun olarak seçilmesi

İnverter seçiminde ve tasarımında hangi kriterler baz alınmalıdır?

İnverter seçimi konusunda pek çok önemli kriter mevcuttur. Bunları sıralarsak:

1) Tüm kriterlerin ilki ve en önemlisi inverter firmasının ne kadar kaliteli olduğunun tespitidir. “Kalite” ile ilgili kriterlere daha önce bahsetmiştik.

2) inverter firmasının gerek dünyada gerekse Türkiye içerisindeki referanslarının araştırılması da oldukça önemlidir. Güvenilirliği diğer kullanıcılar tarafından uzun süreye dayalı bir şekilde onaylanma şansı olmayan inverterlerin kullanılması doğal olarak tüm sistemin güvenilirliğini azaltmaktadır. İnverter firmasının ülke ya da bölgedeki servis yapılanması ürün seçiminde bir başka önemli kriterdir.

3) İnverter firmasının ülke ya da bölgedeki servis yapılanması ürün seçiminde bir başka önemli kriterdir. Herhangi bir hata anında servis ekibinin arızaya mudahale süresi ve varsa arızalı ürünün değişiminin gerçekleşme süresi sorgulanması gereken bir başka konudur. Üretici firmanın ülke içerisinde servis amaçlı tuttuğu stok da ürün seçiminde başka bir kriterdir. Bunun yanı sıra bazı üreticiler ürünün alındığı ülke / ofis  önemli olmaksızın o ürüne standart garantileri sunarlarken;  kimi üreticiler ise hangi ülkede ürünün kurulumu yapılmışsa garanti şartlarının geçerli olabilmesi için sadece o ülke ofisinden ürünün alınması gerekliliğini mecbur tutmaktadırlar. Bu da ekipman seçimini etkileyen bir başka unsur olarak göze çarpmaktadır.

4) Türkiye’de fotovoltaik sektörü oldukça yeni bir sektördür ve ciddi bir potansiyele sahiptir. Bu anlamda gerek tasarımda gerekse servis tarafında en iyi teknik desteği veren firmalar diğerlerine göre bir adım öne çıkacaklardır. Sadece inverter seçiminde değil; inverteri seçtikten sonra tasarım yapılmasında da dikkat edilecek birçok önemli husus mevcuttur:

a- Öncelikle kullanılan panel cinsi ve modeli ile inverterin uyumlu olması gerekmektedir. Bundan birkaç sene öncesinde bazı tip güneş panelleri ile  trafolu inverterlerin kullanılma zorunluluğu vardı. Fakat günümüzde teknolojinin geldiği noktada artık buna -birkaç istisna dışında- ihtiyaç  kalmamıştır.

b- Seçilen güneş panellerinin birbirlerine seri ve paralel bağlanarak diziler halinde inverterlere girişleri yapılmaktadır. Oluşturulan bu dizilerin belirli gerilim ve akım değerleri arasında kalması gerekir. Mesela inverterlerin giriş gerilimlerinin hiçbir koşulda 1000V’un üzerine çıkması istenmez. Çıkması durumunda inverterde yanmaya kadar varabilecek zararlar oluşmaktadır. Minimum voltaj değerinin altında kalması durumunda ise inverter performansında ciddi düşüşler görülebilir.

c- Sıcaklık önemli bir başka unsurdur. Ortam sıcaklığının artması durumunda güneş panellerinde voltaj ve güçte düşüş; akımda ise az da olsa artış meydana gelmektedir. Sıcaklığın düşmesinde ise tam tersi durumla karşılaşılmaktadır. Bu yüzden inverter tasarımı yaparken sistemin kurulacağı lokasyona ait en düşük ve en yüksek sıcaklık değerlerinin bilinmesi çok önemlidir.

d- Buna ek önemli bir diğer veri ise santrali kuracağınız rakım değeridir. Bir çok inverter üreticisi 2000m’ye kadar standart ürünler ile hizmet vermektedir. Rakım değeri 2000m’yi aştığı durumlarda ise hava yoğunluğundaki değişim sebebiyle ek önlemlerin alınması gerekmektedir.

Yanlış tasarım ürünlerin garanti kapsamından çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden gerek dizayn gerekse uygulama konusunda tecrübeli ekipler ile çalışmak oldukça önemli bir faktördür.

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Genel

1 milyar 300 milyon Liralık Elektrik Rüzgar Enerjisinden Elde Edildi

Türkiye’de yılın ilk yarısında rüzgardan üretilen elektrik üretiminin ekonomik büyüklüğü yaklaşık 1 milyar 300 milyon lirayı buldu. Türkiye’de yılın ilk yarısında rüzgardan üretilen elektrik, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık

Genel

KIA, çevre dostu politikalarıyla yükseliyor

Kısa süre önce uluslararası marka yönetim danışmanlığı Interbrand 2014 Best Global Green Brands sıralamasında 50 uluslararası marka arasında 35. olan KIA Motors, çevre dostu küresel otomotiv markaları arasında parlayan bir

HABERLER

Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali 2015’te Devreye Girecek

Konya’da kurulacak Türkiye ’nin en büyük güneş enerjisi santrali Temmuz 2015 tarihinde devreye girmesi öngörülüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın açıkladığı Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralinin özellikleri