İnverterlerde doğru seçim ya da tasarım yapılmadığı durumlarda ne gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır?

Öncelikle sebebi ne olursa olsun inverterde meydana gelecek bir hata tüm santralin şebeke ile olan bağlantısını koparacağı için hayati bir öneme sahiptir. Yatırımın fizibilitesi yanında uygulayıcı firmanın vermiş olduğu garantileri de etkileyecek bir unsurdur. Bu sebeple inverter seçimi,üzerinde çok yönlü olarak hassas bir biçimde düşünülmesi gereken bir konudur.

İnverter kaynaklı sorunların birçok sebebi olabilir elbette. Bunlar fabrikada üretim esnasında meydana gelen bir hatadan da olabileceği gibi uygulamacı firma hatası ya da kullanılan tamamlayıcı malzemelerdeki uyumsuzluklardan da kaynaklanabilmektedir.

Doğru inverter firması sadece bir ekipman seçmekten öte bir konudur. Hizmet yani servis kısmı da en az ürün seçimi kadar önemlidir. İnverter teknik anlamda çok kaliteli olsa dahi eğer kurulum yapılan lokasyonda servis desteği mevcut değil ise oluşabilecek bir sıkıntıda inverter devre dışı kalacak ve o invertere bağlı panel sayısı kadar bir güç şebekeye basılamayacaktır. Yani yatırımcı para kaybedecektir.

Servis ekibinin bu arızalara müdahalesi ve sorunun giderilmesi de oldukça önemlidir. Keza bu durumda da sürenin uzaması ya da sorunun tespit edilememesi yatırımcı karlılığını düşürmektedir. Aynı şekilde EPC firmalarının da taahhütleri dışına çıkmalarına sebebiyet vermektedir.

Uygulamayı yapan firmanın teknik anlamda yeterliliğe sahip olması diğer kritik bir konudur. Potansiyel hataların çok büyük bir çoğunluğu kurulum esnasındaki doğru uygulama ve alınan önlemler ile en baştan engellenebilmektedir. Bu sebeple EPC firmalarının yetkinliğini oluşturmak adına inverter firmaları bu EPC personelini olabildiğince eğitmekle yükümlü olmalıdır. İlgili inverteri ilk defa sahada gören bir uygulamacı  mutlaka sistemi kurma ve devreye alma konularında bazı sıkıntılar yaşayacaktır.

İnverter panel uyumsuzluğu, dizayn hatası nedeniyle inverterlerin çalışma gerilime  ulaşmaması, kablo bağlantılarındaki sıkıntılar, AC şebekedeki dalgalanmalar, panellerin birbiri üzerini gölgelemesi nedeniyle uygun elektriksel çalışma değerlerine ulaşılamaması ve bu sebeplerden ötürü inverterlerin devre dışı kalması  sahalarda görülen başka problemlere örnektir.

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

“Enerji Problemi Çözülmeden Sanayi Gelişemez”

İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim GörevlisiDoç. Dr. Hakan Hoşgörmez: “Enerji problemi çözülmeden sanayi gelişemez” diyerek, Çin sanayisinin güçlenmesinin ardında yatan en önemli nedeninin enerji problemini çözmesi olduğunu ifade etti.

Genel

AXITEC Solar ile B&W Energy İşbirliği Yaptı

AXITEC Solar ve B&W Energy Türkiye arasında 24.07.2015 tarihinde 26,4 megawatt’lık solar panel tedarik anlasması gerçekleşti. AXITEC Solar ve B&W Energy Türkiye arasında 24.07.2015 tarihinde 26,4 megawatt’lık solar panel tedarik

Genel

Çin Hükümetinden Elektrikli Araç Satışına Destek

Çin hükümeti hava kirliliğini ve enerji bağımlılığını azaltmak için elektrikli araç satışlarında yüzde on oranında vergi muafiyeti uygulayacak. Çin Halk Cumhuriyeti son dönemlerde insan sağlığını ciddi oranlarda tehdit eden hava