İnverterlerde doğru seçim ya da tasarım yapılmadığı durumlarda ne gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır?

Öncelikle sebebi ne olursa olsun inverterde meydana gelecek bir hata tüm santralin şebeke ile olan bağlantısını koparacağı için hayati bir öneme sahiptir. Yatırımın fizibilitesi yanında uygulayıcı firmanın vermiş olduğu garantileri de etkileyecek bir unsurdur. Bu sebeple inverter seçimi,üzerinde çok yönlü olarak hassas bir biçimde düşünülmesi gereken bir konudur.

İnverter kaynaklı sorunların birçok sebebi olabilir elbette. Bunlar fabrikada üretim esnasında meydana gelen bir hatadan da olabileceği gibi uygulamacı firma hatası ya da kullanılan tamamlayıcı malzemelerdeki uyumsuzluklardan da kaynaklanabilmektedir.

Doğru inverter firması sadece bir ekipman seçmekten öte bir konudur. Hizmet yani servis kısmı da en az ürün seçimi kadar önemlidir. İnverter teknik anlamda çok kaliteli olsa dahi eğer kurulum yapılan lokasyonda servis desteği mevcut değil ise oluşabilecek bir sıkıntıda inverter devre dışı kalacak ve o invertere bağlı panel sayısı kadar bir güç şebekeye basılamayacaktır. Yani yatırımcı para kaybedecektir.

Servis ekibinin bu arızalara müdahalesi ve sorunun giderilmesi de oldukça önemlidir. Keza bu durumda da sürenin uzaması ya da sorunun tespit edilememesi yatırımcı karlılığını düşürmektedir. Aynı şekilde EPC firmalarının da taahhütleri dışına çıkmalarına sebebiyet vermektedir.

Uygulamayı yapan firmanın teknik anlamda yeterliliğe sahip olması diğer kritik bir konudur. Potansiyel hataların çok büyük bir çoğunluğu kurulum esnasındaki doğru uygulama ve alınan önlemler ile en baştan engellenebilmektedir. Bu sebeple EPC firmalarının yetkinliğini oluşturmak adına inverter firmaları bu EPC personelini olabildiğince eğitmekle yükümlü olmalıdır. İlgili inverteri ilk defa sahada gören bir uygulamacı  mutlaka sistemi kurma ve devreye alma konularında bazı sıkıntılar yaşayacaktır.

İnverter panel uyumsuzluğu, dizayn hatası nedeniyle inverterlerin çalışma gerilime  ulaşmaması, kablo bağlantılarındaki sıkıntılar, AC şebekedeki dalgalanmalar, panellerin birbiri üzerini gölgelemesi nedeniyle uygun elektriksel çalışma değerlerine ulaşılamaması ve bu sebeplerden ötürü inverterlerin devre dışı kalması  sahalarda görülen başka problemlere örnektir.

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Genel

Dünyada Yenilenebilir Enerji Yatırımları ve Yeşil İstihdam Oranları

Yenilenebilir enerji alternatiflerinin geliştirilmesi, enerji verimliliğinin artırılması ve böylece enerji tüketiminin iklim değişikliği üzerindeki etkilerinin azaltılması, enerji arz güvenliğinin artırılmasıyla ekonomiye sağladığı katkıları yanında, istihdam üzerindeki olumlu etkisi de son

HABERLER

Risen Solar Technology Türkiye’de Yatırım Hazırlığında

Fizibilite çalışması yapmak üzere kente gelen Çin’deki enerji firmasının proje yöneticisi Yun Jia Yang, 2015’te Türkiye ve Çin arasında yapılacak ticari anlaşmalara bu yatırımı ekletmeyi hedefliyor. Türkiye’de güneş enerjisinde uluslararası

Genel

AXITEC Solar ile B&W Energy İşbirliği Yaptı

AXITEC Solar ve B&W Energy Türkiye arasında 24.07.2015 tarihinde 26,4 megawatt’lık solar panel tedarik anlasması gerçekleşti. AXITEC Solar ve B&W Energy Türkiye arasında 24.07.2015 tarihinde 26,4 megawatt’lık solar panel tedarik