İbrahim Ocak:” Globalleşen Ekonomide Uzakdoğulular Avrupalılaşıyor, Avrupalılar Çinlileşiyor”

İbrahim Ocak:” Globalleşen Ekonomide Uzakdoğulular Avrupalılaşıyor, Avrupalılar Çinlileşiyor”

.Sayın Ocak, bildiğimiz kadarıyla 2011 sektördeki 9. yılınız. 2002 yılına dönersek, 2001 yılındaki büyük bir ekonomik krizin ardından o dönemde neredeyse hiç duyulmamış bir sektörde yatırım yapmak kararına nasıl vardınız?

Almanya’da öğrenim gördükten sonra, 1983 yılında Türkiye’ye dönüp, burada bir yatırım yapmak üzere bir Alman şirketine yaptırmış olduğum araştırmada ilk etapta güneş kolektörleri, ondan sonra da güneş panelleri konusunda çalışma yapmamızın uygun olacağı belirtilmişti. Ben de o yolu izledim. Ancak Fotovoltaik sektörüne girişim yaklaşık 8 yıl gecikti.

Almanya’da uçak yüksek mühendisliği okumuşsunuz. Orada kalıp yenilenebilir enerji konusunda kariyer yapmak ya da iş kurmak daha cazip değil miydi?

O zamanlar bunu değerlenilebilecek bilgi ve deneyime sahip değildim. Sektör Almanya’da da çok yeniydi. Açıkçası sonucu ne olurdu bilemiyorum

İlk ithalat ettiğiniz ürün/ürünler neydi? Bizimle şirketinizin o ilk ithalat heyecanınızı paylaşır mısınız? O ürünler hala satış gamınızda mevcut mu?

İlk ithal ettiğimiz ürünler bir konteyner dolusu muhtelif solar aydınlatma ürünleriydi. Gümrükten çekilmiş olan malların depomuza indiriliş heyecanını hala yaşıyorum bazen. O ürünlerin benzerleri, hatta bir kısmının aynıları hala satış gamımızda mevcut

2002 yılındaki Ekosolar 2011 yılındaki Ekosolar’dan ekip olarak ne kadar farklı?

2002 yılındaki ekoSolar’da 3 kişi vardı, hepsi amatördü. 2011 de 6 kişi var, hepsi profesyonel. Şu anda Türkiye’deki en eski ve deneyimli kadro ekoSolar’da.

Bu süreçte yaşadığınız en kötü deneyim ne oldu?

Genelleme yaparsak; tüketicinin az bilgili olmasından kaynaklanan yüksek verim ve ucuz fiyat beklentileri, tahsilat sıkıntıları, kamunun ilgisizliği

Peki ya en ilginç ya da eğlencelisini sorarsak?

Kurduğunuz bir sistemin veya solar pompanın ilk çalıştığı anda, tüketicinin gözündeki o parıltıyı ve hayreti izlemek

Aynı zamanda bir montaj ekibinizde var. Bu ekibin karşılaştığı en önemli zorluklar neler oluyor?

Genellikle kırsal alanda yapılan montajlarda, merkezlere uzaklıktan dolayı, vinç, merdiven, ekipman ve yardımcı personel sıkıntısı

Satış sonrası hizmet konusunda iddianız nedir? Sizce sektör genelinde durum nasıl?

Yedek parça, pesonel ve donanım yönünden zengin bir atölyemiz var. Hiçbir müşterimizin şikâyeti çözümsüz kalmaz. Sektör genelinde durum bizdekinden çok farklı.

Şu anda toplam kaç tedarikçi ile çalışıyorsunuz? Bunların Çin dışında hangi ülkeler olduğunu öğrenebilir miyiz?

30’un üzerinde tedarikçimiz var. Tüm ürünlerimizi kendimiz ithal ediyoruz. Çin, Tayvan, Almanya, Amerika, İtalya, İspanya ve Slovenya’dan ithalat yapmaktayız.

Çinli tedarikçiler ile diğer Asyalı tedarikçileriniz arasındaki iş anlayışı farklılıkları nelerdir? Avrupalılar ile nasıl kıyaslayabilirsiniz?

Çinli ve Tayvanlı tedarikçilerimiz arasında büyük bir anlayış farkı yok. Aslında her ülkede çok profesyonel ve çok kötü tedarikçiler mevcut. Zaten sizin ithalatçı olarak en önemli göreviniz tedarikçinin ciddi olanını bulmak. Ama onu buluncaya kadar da yıllar su gibi akıp gidiyor. Almanlarla şimdiye kadarki ticaretimizde en ufak bir hata tespit etmedik doğrusu. Fiyat, içerik ve zaman konusunda hayal kırıklığı yaşamadık.

İlginç deneyimlerle karşılaşıyoruz; Globalleşen ekonomi sayesinde uzak doğulular Avrupalılaşıyor, Avrupalılar Çinlileşiyor gibi geliyor bazen insana.

9 senedir bu sektördesiniz ama hiçbir imalatınız yok. Neden? Sebep iddia edildiği gibi ucuz dövizin ithalatı teşvik edip imalattan kaçınmaya yol açması mı?

Sektöre ilk girdiğimiz zamanlar panel imalatı düşünüyorduk. Gördük ki milyonlarca dolar yatırım yapacaksınız ama her bakımdan dış dünyaya bağımlı kalmaya devam edeceksiniz; Hücreler dışarıdan gelecek, üretiminizi iç piyasa kesinlikle tüketemeyeceğine göre, dışarıya satacak ve tüm dünyayla rekabete zorlanacaksınız ve bu esnada da devletiniz sizin arkanızda olmayacak. Eğitimli personel sıkıntısı var ve siz bu sorunlarla tek başınıza başa çıkacak durumda değilsiniz.

O bakımdan en azından şimdilik bu sektörün hizmet tarafında kalmayı tercih ettik.

Şirketinizle ilgili kısa veya orta vadeli hedefleriniz nelerdir? Aynı şeyi sektör geneli için yapmanızı rica edersek, güneş elektriği sektörü temsilcileri sizce kendilerine orta ve uzun dönemde neyi hedeflemeliler?

Çok açık ifade etmek gerekirse, birçok aktörün hayal kırıklığına uğrayarak geri çıktığı bu sektörde, önce ayakta kalmak, sonra da ürün ve hizmet çeşitliliğine giderek, daha profesyonel bir pazarlama anlayışı ile önce tüm Türkiye’de sonra da komşu ülkelerde iyi tanınan bir marka olmak.

Sektör geneli için ise önerim; bir meslek kuruluşu çatısı altında organize olmak (oda) ve sektörde eğitime önem vermek.

ISO ve TSE belgeleriniz olduğunu gördük? Bu belgeleri almaya neden ihtiyaç duydunuz?

Hem kendi özdenetimimizi yapmak, hem de tüketicimizin bizden mal veya hizmet satın aldığı zaman kendisini güvence altında hissetmesini sağlamak için.

Ekosolar size para dışında ne kazandırdı? Şirketinizi bir yatırım olarak düşünürsek, fotovoltaik enerjiye yatırdığınız sermaye madden ve manen sizi tatmin edecek boyutta geri döndü mü?

Bugün bizimle bu röportaj yapılmak istendiğine göre, ekoSolar bize önce bu imajı kazandırmış demektir. Sektördeki yerimizin yadsınamaz olduğu kanısındayız. Ülkemizde sektörün yaratılmasında katkımız oldu ki bu da manen paha biçilmez bir değerdir. Yetiştirdiğimiz elemanlar, ürettiğimiz bayilikler ve de mutlu ettiğimiz tüketiciler en önemli kazancımızdır.

Maddi olarak henüz yatırdığımızın karşılığını almış değiliz.

Sektöre hızla girip hızla çıkan pek çok şirket oldu. Onlardan farkınız ne oldu ki uzun senelerdir aynı işi yapan sayılı şirketlerden biri de Ekosolar oldu?

Çok klasik olacak: profesyonellik, eğitim, sabır ve iyi niyet,

Şirketiniz sosyal medyada da etkin mi? Tweeter ya da Facebook’ta var mısınız?

Maalesef bu konularda pek etkin olamadık. Sadece facebook ta cılız bir ekoSolar grubumuz var.

Alternatifenerji.com’a tavsiyeleriniz neler olur? Sektördeki yayıncılığın sizce eksikleri nelerdir, sektöre nasıl daha faydalı olabilinir?

Tarafsızlık, abartısızlık, sabırlılık, dürüstlük.

Sektöre yeni giren ya da girmeyi düşünen şirketlere tavsiyeniz ne olurdu?

İlk bir yıl kar etmemeyi, hatta zarar etmeyi göze almalı, çok iyi eleman istihdam etmeli, zayıf sermaye ile başlamamalı, işinin başından ayrılmamalı

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Projeler 0 Comments

“İdealimiz Enerjide Bir Halk Holding Oluşturmak”

Bu ayki röportajımızı Türkiye’nin ilk yenilenebilir enerji kooperatifi unvanına sahip Gaziantep merkezli Temiz Enerji Sanayi Kooperatifi (TESKOOP)’un Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Saraçoğlu ile gerçekleştirdik. Kuruluş amaçlarını ve hedeflerini konuştuk.  TESKOOP olarak şimdiye

RÖPORTAJLAR

“Yenilenebilir Enerji Kaynakları Daha Az Bağımlılık ve Daha Çok Güç Demektir”

MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Uluslararası Jeotermal Birliği Başkanı Yüksek İnşaat Mühendisi Muharrem Balat: “Unutmamak gerekir ki yenilenebilir enerji kaynakları demek daha az bağımlılık ve daha çok güç demektir.

RÖPORTAJLAR

Enerji Tüketicilerinin Yüzde 27’si Tedarikçisini Değiştirmek İstiyor

Accenture tarafından dünya çapında 21 ülkede 40 bin tüketici, 9 ülkede 2 bin küçük ve orta ölçekli işletmeyle yapılan araştırma, tüketicilerin yüzde 27’si önümüzdeki 12 ay içinde başka bir enerji

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply