Intel Inside, Green Inside*

Intel Inside, Green Inside*

Dünyanın en büyük  yarı iletken üreticisi olan ABDli Intel firması, 2008 yılından beri “Yılın En Yeşil Şirketi” seçilmekte. Bunun nedeni ise karbon salınımının %88’lik bir kısmını yeşil enerjiden karşılıyor olması. Intel geçen sene 2,5 milyon MW temiz enerji kullanımı gerçekleştirdi. Bu miktar yaptığı güneş, rüzgar ve jeotermal enerji yatırımlarını kapsıyor.

IntelŞirketin yaptığı son yatırım ise Vietnam’ın Ho Chi Minh City (eski Saigon) şehri yakınlarında 1 milyar dolara mal ettiği çip fabrikasına kurduğu solar santral oldu. Ülkenin kanunen zorunlu kıldığı tüm sürdürülebilirlik ile ilgili yatırımların çok üzerinde şeyler yapan Intel, işe ülkenin en büyük güneş enerjisi kurulumunu yaparak başladı: 1.092 adet fotovoltaik panel kullanımı ile senede 321.000 kwh elektrik üretimi gerçekleştirecek olan şirket, üretiminin tamamını kendi kullanacak. Fabrikaya kurulacak olan su ıslahı sistemi ile de %68 oranında tasarruf yapılması sağlanmış olacak.

Intel’in hiç bir zorunluluk taşımayan bu yatırımlarının izahını ise fabrikanın müdürü yapmış:  “Çevre için iyi olan herşey, işimiz için de iyidir”

* İçinde Intel var, içinde yeşil var

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Japonya’dan Dünyanın En Büyük Yüzer Rüzgar Türbini

Japonya tsunamiye dayanıklı 7 megavatlık kurulu güç elde etmeyi planladığı dünyanın en büyük yüzer rüzgar enerjisi türbinini inşa ediyor. Japonya yenilenebilir enerji alanında son yıllarda önemli çıkış yakalayan ülkelerden biri.

ENERJİ YÖNETİMİ

Bu Türbinde Hata Yok, 2 Kanat Var

ABD’de 2 kanatlı (evet yanlış okumadınız, 2 kanatlı) ve 500 kw’lık bir rüzgar türbini Texas’ın Mitchell yöresindeki bir artıma tesisinin enerjisini sağlıyor.  Windflow Technology tarafından tasarlanan ve  General Dynamics SATCOM Technologies

HABERLER

Düşük Karbon Ekonomisi ve Akıllı Şebekeler Ekseninde Çin

Uluslararası İklim Enstitüsü tarafından geçen hafta yayınlanan Düşük Karbon Rekabet Edebilirlik İndeksi’nde  ilginç olarak gelecekteki düşük karbon ekonomisine en yakın 3. ülke olarak Çin gösterildi. Gerek bugün tükettiği enerji ve