“İnsan Refahıyla, Markaları Bir Araya Getirmek Gerekiyor”

“İnsan Refahıyla, Markaları Bir Araya Getirmek Gerekiyor”

Havas Media Yönetici Ortak ve Ceo’su Denise Turner: “İnsanlar daha iyi bir dünya istiyor. Markalara yönelik büyüyen beklenti, insanların yaşam kalitesini ve refahını artırmayı içeriyor. Tüketici, ‘beni daha akıllı, mutlu ve güçlü kılacak şeyler istiyorum’ diyor. İnsan refahıyla, markaları bir araya getirmek gerekiyor.” 

IMG_0133Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından düzenlenen 2. Sürdürülebilir Markalar Konferansı, Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleştirildi. Kongrede konuşma yapan Havas Media Yönetici Ortak ve Ceo’su Denise Turner hiper bağlantılı bir dünyada yaşadığımıza dikkat çekerek,  teknolojinin olağan üstü yükselmesinin tüketicinin sesini yükseltmesine yol açtığını aktardı. Turner, “Sosyal devrim yaşanıyor. Şirketlerden insanlara doğru bir yönelim var. İnsanlar sürdürülebilir şirketleri destekleyecek ama bir hata da onları gözden çıkarabilecek. Sürdürülebilirlikten söz etmek, ilişkilerin değişmesi anlamına geliyor” şeklinde konuştu.  Turner,  artık markalar için istenen ve arzu edilen olmanın yeterli olmadığını aktararak, müşterilerle anlamlı bir bağ kurmanın önemine işaret etti.

Turner,  ürünün insanlara ne kazandırdığının ön plana çıktığını vurgulayarak konuşmasını şöyle tamamladı: “İnsanlar daha iyi bir dünya istiyor. Markalara yönelik büyüyen beklenti, insanların yaşam kalitesini ve refahını artırmayı içeriyor. Tüketici, ‘beni daha akıllı, mutlu ve güçlü kılacak şeyler istiyorum’ diyor. İnsan refahıyla markaları bir araya getirmek önemli. Adil bir şekilde fiyatlandırılması, inovatif ürünler olması, etik, açık ve sosyal hayata katkıda bulunan nitelikler taşıması önemli. Gerçekten anlamlı markalar  bu üçünde de başarılı olmalı. Markaların topluma faydalı olması gerekiyor.  İnsanların refahını iyileştiren ve toplumun refahını değiştiren markalar öne çıkıyor.  Anlamlılık pazar açısından önemli. Anlamlı markaların daha çok tercih edildiğini, daha iyi satış performansı gösterdiği  görülüyor. Anlamlı olmak markalar için çok önemli.“

“Markalar geleceği şekillendiriyor”

Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Semra Sevinç de kongrede yaptığı konuşmada, daha çok sürdürülebilir markayla yenilenmiş bir dünyayı İstanbul’da yaratmanın çok önemli olduğunu belirterek, sürdürülebilir markaların “Yeniden hayal etmek”, “Yeniden tasarlamak” ve “Yeniden doğmak” anahtar kelimelerinin yol haritalarını belirlediğini söyledi.  Bugün dünyada ekosistemle ilgili endişeler yaşandığına dikkat çeken Sevinç, “Markalar ekosistemi en az etkileyecek sistemler üzerine düşünüyor” dedi.

Tüketicilerin tutumuna da değinen Sevinç tüketicide güven eksikliğinin bulunduğunu, güvenebileceği markaları aradığını belirterek, “Tüketici bedel ödemek istemiyor. Bu yüzden markalar geleceği şekillendiriyor” şeklinde konuştu.

Sevinç Türkiye’de yaptıkları  tüketici araştırmalarına göre, tüketicilerin geleceklerini tehdit eden  unsurlar olarak sırasıyla gelir adaletsizliği, işsizlik ve çevre konularının geldiğine dikkat çekti.  Sevinç araştırmaya katılan tüketicilerin dörtte üçünün yeşil ürünleri tanımlayabildiğini ama çok düşük düzeyde bir kesimin yeşil ürün satın alımı gerçekleştirdiklerini söyledi. Sevinç bunda yeşil ürünlerin fiyatındaki yüksekliğin temel rol oynadığını söyledi. Sevinç tüketicilerin en yeşil sektörler arasında ise, cam, beyaz eşya ve enerji sektörünü gördüğünü belirtti.

“Marka girişimleri dünyayı değiştiriyor”

Sustainable Life Media Kurucusu Koann Vikoren Skrzyniarz, geleceğin markalarının daha iyi bir gelecek yaratarak başarılı olmasını amaçladıklarını belirtti. Skrzyniarz,“Burada önemli bir fırsat var. Liderler bu konuda öncülük edebilir” dedi. Coca Cola, Unilever, Johnson&Johnson, Apple ve Nike gibi markaların sürdürülebilirlik çalışmalarından örnek veren Skrzyniarz,“Bütün bu girişimler dünyayı değiştiriyor. Markalar daha büyük ölçekli bir sisteme dahil oluyor” dedi.

“Sürdürülebilirliğin tüm dünya için geçerli bir norm olmasına çalışıyoruz”

Unilever Global Kıdemli Pazarlama Başkan Yardımcısı Marc Mathieu ise, Unilever’in dünya çapında 400 Türkiye’de ise, 28 markası bulunduğuna işaret ederek, 50 milyar Euro’luk bir ciroya sahip olduğunu aktardı. Söz konusu cironun yarısından fazlasının gelişmekte olan ülkelerden geldiğine değinen Mathieu, her yıl 2 milyar insanın ürünlerine erişim sağladığını aktardı.

Sürdürülebilirlik kavramlarının Unilever’in DNA’sında bulunduğuna işaret eden Mathieu, hijyen, sağlık ve beslenmeyi herkese sunmayı amaçladıklarını aktardı. Unilever Sürdürülebilir yaşam planı oluşturduklarına değinen Mathieu, “Bunu bir kalp şeklinde oluşturduk. Bütün markalarımıza bunu konumlandırdık ve bu amaç doğrultusunda çalışmasını sağladık. Bunu her bir marka stratejimizin içine yerleştirdik. Sürdürülebilirliğin işe yaradığına dair inancımız ve kanıtlarımız var.  Anlamlı markalar borsada çok daha iyi iş yapıyor. Vizyonu, misyonu, amacı bir araya getirerek, tüm dünya için geçerli bir norm olmasına çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Sürdürülebilirliğe odaklanmamak mümkün değil. Artık, uçucu, değişken bir dünya var” diyen Mathieu, sürdürülebilirlik olgusunu belirleyen dört mega trend eğilimi şöyle açıkladı: “Yaptığımız her şeyin dijital olması. Sürdürülebilirlik açısından dünyanın güney ve doğu kesimlerine kayması. İnsanların büyük bölümünün kentlerde yaşamaya başlaması.  Her şeyin ‘çevre artık stres altında ve iyiye gitmiyor’ gerçeği altında hareket etmesi.

Mathieu, “Sürdürülebilirlik zincirinin tamamlanması için dışarıdaki insanları cezbedici kılması gerekiyor. Sürdürlebilirlik dışarıdaki insanlar için heyecan verici değil. Biz onları hikayelerimizle ikna etmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Hüseyin B. Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Güneş Enerjisiyle Çalışan Bisiklet Yapıldı

Güneşten aldığı enerjiyle 40 kilometre gidebilen bir bisiklet tasarlayan Konyalı öğrenci, geliştirdiği bisikleti günlük kullanıma uyarlamak için çalışıyor. Türkiye’nin bir mucitler ülkesi olduğu ancak bu potansiyelin yeterince değerlendirilmediği ifade edilir.

HABERLER

Dünyada Rüzgar Enerjisinde Artış Beklentisi

Dünya elektrik ihtiyacının yüzde 3’ünü karşılayan rüzgarın payının beş yıl içinde iki kattan fazla artarak yüzde 7.3’e çıkması öngörülüyor. Navigant Research araştırma şirketi analistlerine göre, 2018 yılına kadar dünyanın elektrik

HABERLER

Avrupa’da Sürdürülebilir Enerjiye Burs Desteği Sağlanıyor

KICs’in InnoEnergy sürdürülebilir enerji çalışmaları kapsamında, üniversitelerin mühendislik ve bilgisayar bilimleri bölümlerinden mezun olan gençlerin başvuru yapabileceği yüksek lisans programları sunulmaktadır. İnovasyon ve girişimcilik alanlarında, Avrupa’nın Amerika ve Asya kıtalarındaki