İnogen Güneş Enerjisi Alanındaki Çalışmalarını Sürdürüyor

İnogen Güneş Enerjisi Alanındaki Çalışmalarını Sürdürüyor

Inogen Genel Müdürü Dr. Müh. Ali Murat Soydan, güneş enerjisi alanında yatırımcı, EPC ve konstrüksiyon üreticisi olarak çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Yenilenebilir ve alternatif enerji kaynaklarına yatırımlar yapan Inogen, Türkiye’nin elektrik üretim projelerini geliştirmeyi ve enerji açığının kapanmasında da aktif rol almayı planlıyor.

Yenilikçi, verimli, çevre ve insan dostu teknolojiler geliştirerek alternatif ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimine yönelen Inogen, enerji gibi çok stratejik öneme sahip bir alanda, bölgesinin enerji üretimini ve yatırımlarını şekillendiren en güçlü marka olma yolunda.

Inogen, lisanssız elektrik üretiminde, yatırımcılar için enerji projeleri geliştiriyor ve son kullanıcılar için anahtar teslim çözümler sunuyor. Sahip olduğu üretim ve mühendislik altyapısı ile enerji sektöründe, açık saha kurulumları, enerji tüketim tesislerinin çatı kurulumları ve konutların güneş enerjisine dönüşümlerine yönelik çözümler geliştiren Inogen, enerji tüketimi yüksek tesislere de özel finansman olanakları hazırlıyor.

Türkiye’de büyük bir potansiyele sahip olan güneş enerjisi alanında yatırım yapan firma sayısına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Artan enerji ihtiyacını ve güneş enerjisindeki potansiyeli görerek bu alana yönelen firmalardan biri olan Inogen de çalışmalarına hızla devam ediyor.

Enerjide her geçen gün artan talep ve temiz enerji kaynaklarına olan ihtiyaç yenilenebilir enerjinin yıldızını parlatıyor. En önemli özelliği sürdürülebilir bir enerji ekonomisine izin vermeleri olan yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde ise özelikle ülkemizde güneş enerjisine olan ilgi artıyor. 2006 yılından beri özel uygulamalar için güneş enerji sistemleri üzerine çalışan Vefa Holding de İnogen markası ile bu yıl sektöre hızlı bir giriş yaptı.

Inogen Genel Müdürü Dr. Müh. Ali Murat Soydan, güneş enerjisi alanında yatırımcı, EPC ve konstrüksiyon üreticisi olarak çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Faaliyetleri hakkında bilgi veren Soydan, “Lisanssız elektrik üretiminde yatırımcılar için enerji projeleri geliştiriyor ve son kullanıcılar için de anahtar teslim çözümler sunuyoruz. Türkiye’nin lisanssız elektrik üretiminin yoğunlaştığı İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Ege bölgelerinde kuracağımız hizmet merkezleriyle 3 yıl içinde yapılması planlanan güneş enerjisi santrallerinin büyük bir kısmını projelendirmeyi de amaçlıyoruz. Öte yandan konutların bağımsız enerji kaynaklarına sahip olması için teknolojik çözümler üretiyor, enerji tüketimi yüksek tesislere ise finansman olanakları hazırlıyoruz. Kurumsal binalar için şebeke bağlantılı ya da depolama üniteleri ile tamamen bağımsız enerji kaynaklı çözümler sunuyoruz” dedi.

Isparta yatırımında inşa aşamasına geçildi

İlk altı aylık çalışmalarını değerlendiren Ali Murat Soydan, dünyanın en büyük EPC firması ve aynı zamanda ince film panel üretimi yapan Amerikalı First Solar ile yine ince film güneş hücresi üretimini gerçekleştiren Solar Frontier firmalarının tüm konstrüksiyon, bağlantı ekipmanları konusundaki tasarım ve üretim onaylarını aldıklarını söyledi.

Böylelikle Türkiye’de kendileri için onaylı tedarikçi ve partner olma noktasına geldiklerini kaydeden Soydan, hem yatırımcılığını hem de EPC hizmetlerini gerçekleştirdikleri 13.2 MW’lık Isparta yatırımının da tüm izinlerini tamamladıklarını açıkladı.

Santralin inşa aşamasına geçtiklerini bildiren Soydan, “Aynı zamanda 2016 yılının ilk altı ayında özellikle 25 yıllık çelik işleme ve statik hesap uzmanlığımızın avantajlarını kullanarak geliştirdiğimiz özel tasarımlarla sektörde yapılan 15 MW’lık güneş enerjisi santralinin konstrüksiyon tedarikini ve montajını da gerçekleştirdik.

Inogen olarak, 80 ülkede çelik montajı yapmış 20’yi aşkın profesyonel montaj ekibimiz, projelendirme, kurulum, bakım ve onarım konusundaki üstünlüklerimiz ile tüm yatırımcı ve EPC firmalarının projelerinde çözüm ortağı olma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Çin’de Güneş Enerjisi Teknolojilerine KDV Teşviği

Çin’de güneş elektriği satışında uygulanan KDV oranının yüzde 50 oranında düşürüldüğü bildirildi. Çin Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada uygulamanın Çin hükümetinin güneş elektriğinin kullanımının yaygınlaştırılması ve sektörün sağlıklı şekilde

HABERLER

Aydın’da Jeotermal Enerji Talebi İmza Kampanyası Başlattı

Aydın’da yaşayan ve PTT’den emekli Vedat Köseoğlu isimli bir vatandaş, Aydın’daki kurumların 20 yıldır bir türlü uygulamaya geçemeyişine isyan edip, kentteki konutların jeotermal enerjiyle ısıtılması için imza kampanyası başlattı. Bireysel

HABERLER

Erzurum’da Güneş Enerjisi Santrali Kurulacak

Erzurum’da Atatürk Üniversitesi ve KUDAKA işbirliğiyle yürütülen “Yeni Umutlarla Artık Daha Bir Başka Doğacak” proje kapsamında güneş enerji santraliyle elektrik üretimi yapılacak. Güneş enerjisi santralleri Türkiye’yi kuşatmayı sürdürüyor. Bu kapsamda,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply