İngiltere’ye Biyokütle Santrali Kurulacak

İngiltere’ye Biyokütle Santrali Kurulacak

Finlandiyalı Fortum, İngiltere’de 299 MW’lık biyokütle yakıtlı kombine ısı ve elektrik santrali kuracak.

tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, biyokütle, yaşayan ya da yakın zamanda yaşamış canlılardan elde edilen fosilleşmemiş tüm biyolojik malzemenin genel adı. Biyokütle, bir enerji kaynağı ve endüstriyel anlamda biyokütle, bu biyolojik maddelerden yakıt elde edilmesi ya da diğer endüstriyel amaçlarla kullanılması ile ilgili.

Yaygın olarak, biyoyakıt elde etmek amacı ile yetiştirilen bitkiler ile lif, ısı ve kimyasal elde etmek üzere kullanılan hayvansal ve bitkisel ürünleri ifade ediyor. Biyokütleler, bir yakıt olarak yakılabilen organik atıkları da içeriyor. Buna karşın, fosilleşmiş ve coğrafi etkilerle değişikliğe uğramış, kömür, petrol gibi organik maddeleri içermiyor. Genellikle kuru ağırlıkları ile ölçülüyor.

Biyoyakıtlar, biyoetanol, biyobütanol, biyodizel ve biyogazlarla ilgilidir. Biyokütle elde etmek üzere, şeker kamışı, şeker pancarı, mısır, dallı darı, arpa, keten tohumu, ayçiçeği, kolza, soya fasulyesi gibi pek çok değişik bitki yetiştirilebiliyor. Petrol bağımlılığı azaltma ve küresel ısınma ile mücadelede yenilenebilir yakıtların artan önemi nedeniyle biyokütle üretimi büyüyen bir endüstri haline geldi.

Dünyada biyokütleden enerji üretimi istenilen seviyede olmasa da ilerleme gösteriyor. Yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımlarıyla dikkat çeken İngiltere’de biyokütleden enerji üretimiyle ilgili çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Finlandiyalı Fortum, İngiltere’de 299 MW’lık biyokütle yakıtlı kombine ısı ve elektrik santrali kuracak.

Finlandiyalı enerji şirketi Fortum, İngiltere’nin Kuzeydoğusunda bulunan 299 MW’lık Tees biyokütle yakıtlı kombine ısı ve elektrik santralinin kurulum, bakım, onarım ve işletilmesi için on yıllık bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

Açıklamaya göre, santralin inşaatına hemen başlanacak ve 2020 yılına kadar tamamlanacak. Anlaşmanın değeri hakkında ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

BountoGreen’e Birincilik Ödülü

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden oluşan BountoGreen takımı Türkiye’de ilk defa düzenlenen ‘’Kampüslerarası Çevre Yarışması’’ StudentsGoGreen’de birincilik ödülüne layık görüldü. BountoGreen projesi ile Boğaziçi Üniversitesi’nde 3 ayda 1 ton 650 kg e-atık

HABERLER

BioEnergy International AG’den Yatırım Atağı

BioEnergy International AG belediyeler ve özel işletmeler için atık işleme tesisleri kurarak biyogaz ve elektrik üretilmesini sağlayacak.  Biyoenerjide dünya lideri Avusturyalı BioEnergy International AG, Türkiye’de yatırım için harekete geçti. Türkiye ofisini açan firma belediyeler ve

HABERLER

Türkiye’nin En Büyük Şebeke Dışı (Off-Grid) Projesi Salih Adası’nda Kuruldu

Axitec GmbH Türkiye ve Kuzey Afrika Kilit Müşteriler Müdürü Atalay Yazgan, Güvercinlik Bodrum açıklarındaki Salih Adasında gerçekleştirilen 100 KWP fotovoltaik ve 110 KVA Jeneratör destekli hibrit projenin Türkiye’nin en büyük

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply