İngiltere’de Güneş Enerjisi Sektöründe İstihdam Azalışı Yaşanıyor

İngiltere’de Güneş Enerjisi Sektöründe İstihdam Azalışı Yaşanıyor

İngiltere hükümetinin güneş enerjisi desteğini kesmesi nedeniyle sektör çalışanlarının sayısı yarıdan fazla azaldı.

Dünya genelinde işsizlik rakamlarında artış görünürken, yenilenebilir enerji sektöründe istihdam
alanında artış görünüyor. Özellikle Çin ve ABD gibi ülkelerde yenilenebilir enerji sektöründe istihdam bazında önemli yükselişlere tanık olunuyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi dünya genelinde yenilenebilir enerji sektöründe istihdam geçen yıl, bir önceki yıla oranla yüzde 5 artarak 8 milyon 100 bin kişiye ulaştı.(Haber için tıklayın)

Bununla birlikte, güneş enerjisi sektörü söz konusu olduğunda, her ülkede aynı sonuca ulaşılamadığı ortaya çıkıyor. Bu durumun ülkelerin güneş enerjisi sektörüne yönelik politika ve stratejileriyle ilişkili olduğu çok açık.

Bu paralelde, İngiltere hükümetinin güneş enerjisi desteğini kesmesi nedeniyle sektör çalışanlarının sayısı yarıdan fazla azaldı.

İngiltere hükümetinin aldığı yenilenebilir enerji teşviklerini kesme kararı ardından, ilk defa elektrik üretimindeki payı kömürü geçen güneş enerjisi sektöründe çalışanlarının sayısı yarıdan fazla azaldı. Verilere göre, sektörde 35 bin çalışan işini kaybetti.

Teşviklerin hızlı ve keskin bir şekilde kesilmesi nedeniyle değişen koşullara adapte olamayan birçok güneş şirketi çalışan sayılarında azaltmalara gitti. Esnek solar hücre üreticisi Solar Cloth Şirketi, Solarlec şirketi bunlardan ikisi.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

EPDK, Güneş Enerjisi Son Lisans Başvurularını TEİAŞ’a Gönderdi

EPDK, güneş enerjisine dayalı son lisans başvurularını, inceleyerek, TEİAŞ’a gönderdi. Lisanslı güneş enerjisine dayalı ihale süreçleriyle ilgili önemli bir adım daha atıldı. enerjienstitusu.com’un  haberine göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), güneş

HABERLER

AB’de Santrallere Karbondioksit Depolama Zorunlu Hale Getiriliyor

Avrupa Birliği iklim değişikliği ile mücadele kapsamında sera gazı emisyonlarını azaltmak için bunun yer altında nasıl stok edilebileceğini araştırıyor. Bu da karbondioksit yakalama ve depolama prosedürünün elektrik santralleri ve ağır

HABERLER

Schneider Electric Fransa’da ‘En Sürdürülebilir Şirket’ Oldu

Schneider Electric, sürdürülebilirlik performansıyla Fransa’da halka açık en büyük 40 şirket arasında ‘En Sürdürülebilir Şirket’ seçildi. Sürdürülebilirlik kriteri, şirketler açısından en önemli kriterlerden biri haline geliyor. Enerji yönetiminde global uzman

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply