İngiltere’de Güneş Enerjisi Sektöründe İstihdam Azalışı Yaşanıyor

İngiltere’de Güneş Enerjisi Sektöründe İstihdam Azalışı Yaşanıyor

İngiltere hükümetinin güneş enerjisi desteğini kesmesi nedeniyle sektör çalışanlarının sayısı yarıdan fazla azaldı.

Dünya genelinde işsizlik rakamlarında artış görünürken, yenilenebilir enerji sektöründe istihdam
alanında artış görünüyor. Özellikle Çin ve ABD gibi ülkelerde yenilenebilir enerji sektöründe istihdam bazında önemli yükselişlere tanık olunuyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi dünya genelinde yenilenebilir enerji sektöründe istihdam geçen yıl, bir önceki yıla oranla yüzde 5 artarak 8 milyon 100 bin kişiye ulaştı.(Haber için tıklayın)

Bununla birlikte, güneş enerjisi sektörü söz konusu olduğunda, her ülkede aynı sonuca ulaşılamadığı ortaya çıkıyor. Bu durumun ülkelerin güneş enerjisi sektörüne yönelik politika ve stratejileriyle ilişkili olduğu çok açık.

Bu paralelde, İngiltere hükümetinin güneş enerjisi desteğini kesmesi nedeniyle sektör çalışanlarının sayısı yarıdan fazla azaldı.

İngiltere hükümetinin aldığı yenilenebilir enerji teşviklerini kesme kararı ardından, ilk defa elektrik üretimindeki payı kömürü geçen güneş enerjisi sektöründe çalışanlarının sayısı yarıdan fazla azaldı. Verilere göre, sektörde 35 bin çalışan işini kaybetti.

Teşviklerin hızlı ve keskin bir şekilde kesilmesi nedeniyle değişen koşullara adapte olamayan birçok güneş şirketi çalışan sayılarında azaltmalara gitti. Esnek solar hücre üreticisi Solar Cloth Şirketi, Solarlec şirketi bunlardan ikisi.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Enerji Verimliliği

İzmir Belediyesinden Bir İlk

Türkiye’nin yerel yönetimlerdeki ilk İnovasyon Müdürlüğü İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kuruldu. Fen İşleri Dairesi bünyesinde oluşturulan müdürlük, kentliye dokunan ve sürdürülebilir verimlilik artışı sağlayacak yenilikçi projeler geliştirirken İzmirlilerden gelecek projelere

HABERLER

Efeler JES, 825.000 Konut ve İşyerinin Elektrik ve Isınma İhtiyacını Karşılayacak

Efeler JES, 825.000 konut ve işyerinin bir yıllık elektrik ve ısınma ihtiyacını jeotermal enerji kaynağından karşılamış olacak. GÜRİŞ, Aydın Germencik’teki Efeler Jeotermal Enerji Santrali’ni (JES) Türkiye’nin lider Avrupa’nın ikinci büyük

Akıllı Binalar

Güneş Enerjili, Çevreci Yüzen Ev; WaterNest

Yüzde 100 geri dönüşümlü yüzen ev WaterNest, güneş enerji sisteminin yanı sıra doğal klima ve havalandırma çözümleriyle dikkat çekiyor. Güneş enerjili çevreci yüzen ev; yıllarca süren araştırmalardan sonra mimar Giancarlo

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply