İngiltere Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) Kökenli Açık Deniz (Offshore) ve Kıyılara Yakın Kara Rüzgar Elektrik Santrali (RES) Çiftlikleri (Onshore Wind Farms) Güç Üretimleri Profili

Bir ada ülkesi olan İngiltere konumundan faydalanarak pahalı aynı zamanda baz yük kaynağı olmayan yenilenebilir enerji kaynakları (YEK) temelli hem açık deniz (offshore) hem de sahil (onshore) rüzgar enerjisi santralleri (RES) geliştirmeye önem vermektedir.
Doğa dostu, yeşil ve çevreci YEK projeleri projeksiyonları
Kapsamında biyoenerji kaynakları, hidroelektrik santralleri (HES), rüzgâr elektrik santralleri (RES) ve güneş enerjisi santralleri (GES) elektrik üretimleri yer almaktadır.
İngiltere açık deniz rüzgar enerjisi santralleri
(RES) kurulması Avrupa’nın diğer ülkelerine göre daha hızlı ilerlemektedir.
Ancak, verimli açık deniz rüzgar elektrik santralleri (RES) maliyetleri kara rüzgâr enerjisi santralleri maliyetlerine kıyasla yüksek düzeylerde seyretmektedir.
Yenilenebilir enerji kaynakları (YEK) e dayalı elektrik üretimi
2012 yılında yüzde 16 ile maksimum seviyeye ulaşan İngiltere’nin 2020 yılına kadar Avrupa Birliği (AB) Yenileneb ilir enerji kaynakları (YEK) güç üretimi portföyü hedefi olan yüzde 30 ‘u tutturması olası görülmektedir. Bununla beraber yine ülkenin coğrafi konumu ve iklim şartları
nedeniyle İngiltere yenilenebilir enerji kaynakları (YEK)
profili içeriğinde hidroelektrik santraller (HES) ve güneş
enerjisi santralleri (GES) elektrik üretimi payları düşük düzeyde kalmaktadır.

Ahmet Cangüzel Taner
Fizik Yüksek Mühendisi
Fizik Mühendisleri Odası
(canguzel.taner@gmail.com)

Yazının devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Şirket İş İlanları

Axitec “Yönetim ve Pazarlama Asistanı ” Arıyor

Dünyanın önde gelen Alman fotovoltaik panel üreticilerinden Axitec, İstanbul Ataşehir ofisinde çalıştırmak üzere çok iyi derecede Almanca bilen “Yönetim ve Pazarlama Asistanı ” arıyor. İlgili pozisyonun ilanı sadece Almanca olarak hazırlanmıştır.

Genel

İnverter seçiminde ve tasarımında hangi kriterler baz alınmalıdır?

İnverter seçimi konusunda pek çok önemli kriter mevcuttur. Bunları sıralarsak: 1) Tüm kriterlerin ilki ve en önemlisi inverter firmasının ne kadar kaliteli olduğunun tespitidir. “Kalite” ile ilgili kriterlere daha önce