İnegöl-Oylat Jeotermal Kaynağının Termal Turizm Açısından Değerlendirilmesi

Özet

Bu çalışmada, son yıllarda gelişmeye ve yaygınlaşmaya başlayan jeotermal kaynaklardan yararlanarak uygulanan termal turizm konusu ele alınmıştır. Bursa ili jeotermal kaynakların sayısı bakımından zengin olup, çalışma kapsamında İnegöl-Oylat jeotermal kaynağının termal turizmde kullanılması değerlendirilmiştir. İnegöl-Oylat jeotermal kaynağının sıcaklık, pH gibi fiziksel özellikleri ve kimyasal su analizleri, kaynağın bulunduğu bölgenin jeolojik ve taşıdığı mineralojik özellikleri ile iklim ve doğal bitki örtüsüyle birlikte termal turizme etkilerine değinilmiş, insan sağlığı için faydaları belirlenmiş, termal turizm kapsamındaki uygulamalar ve etkileri üzerine fikirler önerilmiştir. Lindal diyagramı sıcaklık değerlerine göre sıcak suyun kullanımının belirlenmesinde; 40.6 °C sıcaklığa ve 7.29 pH değerine sahip İnegöl-Oylat kaplıcalarının termal turizmde kullanımının uygun olduğu görülmüştür.

Yasin Akçay, Hülya Keskin Çıtıroğlu, Alaaddin Cakir, Gürkan Bacak

Karaelmas Fen ve Mühendislik Dergisi Vol 4, No 2 (2014)

Yazının devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

AKADEMİK

Türkiye’de Elektrik Sektörüne Genel Bakış

  Yazarı: Muhittin Babalıoğlu Elektrik Üreticileri Derneği, 2013. ISBN: B138150 Figen Özer’in tavsiyesi ve yorumu ile: “Kitap Muhittin Babalıoğlu‘na ait. Sayın Babalıoğlu sektörün çok ama çok eskilerinden. 1958’lere kadar uzanan bir meslek

Aydınlatma

Gün Işığı İle Aydınlatma Alanında Geliştirilen Yeni Teknolojiler Hakkında Bir Araştırma

Özet Bu çalışmada, gün ışığı ile binaların aydınlatılması, ihtiyacına cevap verebilecek olan sistemler ve bu sistemlerle ilgili geliştirilen yeni teknolojiler ve malzemeler hakkında toplanılan bilgiler sunulmaktadır. Sürdürülebilir mimari ve enerji

AKADEMİK

Karbon – Fırsat mı, Tehdit mi?

Yazar: Rıza Kadılar Destek Yayınları, 2010 ISBN: 975-8337-40-8 “250 milyar dolar dış ticaret hacmi olan Türkiye’nin küresel gelişmelere ilgisiz kalması, herhangi bir küresel düzenleme ve piyasa dinamiğinden kendini izole etmesi düşünülemez.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply