IMF’den Hükümetlere Uyarı: Sübvansiyonları Kesin !

Uluslararası Para Fonu (IMF) yarattıkları eşitsizlik, sebep oldukları sera gazı salımı artışı ve yenilenebilir enerji sektörüne yatırımlarını kısıtladıkları gerekçeleriyle hükümetlere enerji sübvansiyonlarını  kesme çağrısında bulundu.

4004 /Kraftwerk Neurath CO2Yayımlanan IMF raporuna göre, tüketicileri artan fiyatlardan korumak ve daha ucuz fiyat sağlamak amacıyla yapılan enerji yardımları yıllık 1,9 trilyon dolarlık ek bir külfet getirmesinin yanı sıra dar gelirliden daha çok yüksek gelirli tüketicilere fayda sağlıyor. Bu harcamalar ayrıca altyapı, eğitim ve sağlık gibi alanlarında kullanılabilecek kaynakları da zayıflatıyor.

Raporda, yardımların petrol ürünleri, kömür, doğalgaz tüketimini arttırırken, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımını düşürdüğü, bunun yanısıra artan tüketimin ise küresel ısınmayı ve kirlenmeyi körüklediği vurgulanıyor.

Enerji yardımları uygulamasının kaldırılmasıyla karbondioksit salımları 4.5 milyar ton- ki bu Avustralya’nın yıllık salım miktarının 8 katı- sülfür dioksit kirliliği ise 13 milyon ton kadar düşecek.

IMF raporuna göre fosil yakıtları en çok sübvanse eden üç ülke sırasıyla, yıllık 502 milyar dolarla ABD , 279 milyar dolarla Çin ve 116 milyar dolarla Rusya.

IMF’nin verdiği bilgilere göre; petrol ve elektrik teşvikleri vergi öncesi teşviklerin dörtte üçünü oluştururken, doğalgaz ise kalan dörtte birini oluşturuyor. Kömür teşvikleri ise yaklaşık 6 milyar dolar değerinde. Bu istatistiklere, yenilenebilir enerji kaynaklarından alınan sübvansiyonların dâhil olmadığı biliniyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Özyeğin Üniversitesi Kampusundaki ScOLa Binası da Yıllık 200 Bin Dolarlık Tasarruf Sağlıyor

Geleceğin şehirlerinde binalar da akıllanarak, enerji ve kaynakların daha tasarruflu kullanılmasını sağlayacak. Özyeğin Üniversitesi kampusundaki ScOLa binası da yıllık 200 bin dolarlık tasarruf sağlayarak, geleceğin trendlerine ışık tutuyor. EÇEM, Türkiye’nin

HABERLER

“Yılın Yeşil Beyinleri” Belirlendi

“Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışmasının 2014 yılı finalinde Liseler kategorisinde Pakistan Karachi Grammar School’dan Daniyal Motan ve Arvin Anoop “Kınkanatlı Böcek Yöntemiyle Su Toplama” başlıklı projesiyle birincilik kazandı. Üniversite öğrencilerine yönelik Uluslararası

HABERLER

Dünyayı Bekleyen Sorun mu Fırsat mı? “Pardon Gaz Çıkardık”

Herkes “kaya gazı”nı konuşuyor. Nedir bu kaya gazı? Kilt taşı veya şist dediğimiz derinlerdeki kayalıklar arasında sıkışmış metandan bahsediyoruz. Çıkarabilirseniz doğalgaz gibi kullanabilirsiniz ancak çıkarmak daha zahmetli. Kimyasallar eklenmiş basınçlı