“İlk Ticari Güneş Enerjisi Santralini de Biz Kurmuştuk”

“İlk Ticari Güneş Enerjisi Santralini de Biz Kurmuştuk”

Erzurum’daki 5 megawatt lisans ihalesine hak kazanan Halk Enerji Genel Müdürü Mustafa Atilla:Lisanssız santrallerde de Türkiye’nin ilk resmi iznini biz almıştık. İlk ticari güneş enerjisi de santralini biz kurmuştuk. Şimdi ilk lisansı almış olmaktan da son derece mutluyuz.”

Mustafa Atilla (1)Güneş enerjisine dayalı lisansla elektrik üretimine ilişkin ilk ihale yapıldı. Erzurum’daki 5 MW lisans ihalesini Halk Enerji kazandı. Merkezi Ankara’da bulunan Halk Enerji’nin Genel Müdürü Mustafa Atilla, ihaleye ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Güneşte ilk lisanslı ihalesini şirketiniz Halk Enerji aldı. İhale ve sektöre ilişkin bir değerlendirme yapar mısınız?

Halk Enerji olarak, biz yaklaşık yedi yıldır güneş enerjisinden elektrik üretimiyle ilgileniyoruz.  Gerek kurduğumuz sistemler, gerek AR-GE çalışmalarımız ve  uluslararası işbirliğimiz ile sektörde önemli bir aktör olduğumuzu söyleyebilirim. Bundan önce, lisanssız santrallerde de Türkiye’nin ilk resmi iznini  biz almıştık. İlk ticari güneş enerjisi santralini biz kurmuştuk. Şimdi ilk lisansı almış olmaktan da son derece mutluyuz.

Güneş Türkiye için son derece önemli. Türkiye, güneş açısından Avrupa’nın en şanslı ülkesi. Örnek vermek gerekirse; Almanya ile kıyaslandığında, Türkiye’de metrekareye Almanya’nın yaklaşık 1.7 katı daha fazla ışınım düşüyor. Ülkemizin Almanya’nın iki katından büyük bir coğrafyaya sahip olduğu düşünüldüğünde Almanya’daki kurulu gücün iki katının Türkiye’de kurulabileceğini varsayarsak yaklaşık 60-70 bin megawatt’lık güneş enerjisi santrallerinin ülkemizde kurulması gerektiğine inanıyoruz.

Bildiğiniz gibi güneş ve rüzgar enerjisine dayalı yenilenebilir enerji santralleri şebekeye kesikli enerji sunuyorlar. Yani bulut olduğu zaman veya rüzgar kesildiği zaman gerçek anlamda enerji ihtiyacımızı karşılayamıyorlar. Bu nedenle bu türden santrallerle enerji depolama sistemlerini bütünleştirebilmek çok önemli. Bugünkü kurulumlar aslında sadece bir başlangıç. Zaman içerisinde, şebekedeki baz yük sağlayabilecek nitelikte tesislerin kurulması Türkiye’nin enerji açığının kapanmasına çok ciddi anlamda katkı sağlayacağını düşünüyorum. Amacımız da bu alanda da söz sahibi bir firma olmak.

Erzurum’da nasıl bir sistem kuracaksınız?

Erzurum’da kuracağımız, lisanslı santraller ölçeğinde bakıldığında küçük bir sistem. Yaklaşık 5 megawatt’lık, 4.9 megawatt büyüklüğünde bir sistem olacak. Bizim tahminimiz yılda 7 milyon kW/saat civarında elektrik üretecek. Biz yerli ürün desteğini bütünüyle alabilmiş bir güneş paneli bulmuş değiliz. Yüzde 100 yerli katkı payından faydalanacak bir ürün olursa, büyük ihtimalle onu kullanacağız. Montaj sistemlerinde olsun, kablolama sistemlerinde olsun zaten mutlaka yerli ürünlerle gideceğiz.

Bu ihale bağlamında güneş enerjisi sektörünün geleceği nedir?

Şu an için enerji sektörünün bütününe bakıldığında küçük bir dilimi ifade etmekle birlikte potansiyel olarak çok önemli bir alan. Bu alanda yerli yatırımcılara büyük sorumluluklar düşüyor. Olabildiğince yerli ürünlerden faydalanırlarsa, sadece enerjide dışa bağımlılıktan ülkemizi kurtarılması değil enerji üreten sistemler konusunda da teknolojik açıdan da sorumluluklar yerine getirilmiş olur diye düşünüyorum.

Prosedürler konusunda şikayetler var mı?

Lisanslı–lisanssız ayırımı aslında sektörün kafasını bir hayli karıştırıyor. Her ikisinde de prosedürü son derece karmaşık ve uzun. Öte yandan alan bir hayli yeni olduğu için kamu da bu süreçte öğreniyor aslında. Hatta ihalelerin böyle parça parça yapılması bu öğrenme sürecinin bir yansıması. Kamu-özel sektör işbirliği halinde el ele vererek, bu bariyerlerin de aşılacağını tahmin ediyorum. Gelişmiş ülkelerde, hatta ABD’de bile bu prosedür konusunda, izinler konusunda ciddi eleştiriler var. Ama zaman içinde orada olduğu gibi ülkemizde de bunun olgunlaşacağını, kolaylaşacağını tahmin ediyorum.

Hüseyin B. Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Dünyanın İlk Elektrikli Helikopteri: Volocopter

Hava araçları üzerine farklı teknolojilerden faydalanarak ürünler üreten E-Volo, dünyanın ilk elektrikle çalışan helikopterini üretti. Üretimi gerçekleştirilen elektrikli araçlar kategorisine helikopterde girdi. www.webtekno.com’un haberine göre, E-Volo, Alman merkezli olan ve

Jeotermal enerji 0 Comments

Aksa Enerji’den Çocuklara Yönelik Resim Yarışması

Aksa Enerji tarafından, çocuklara çevre bilinci aşılamak amacıyla düzenlenen ‘‘enerji ve doğal kaynakların korunması’’ konulu resim yarışmasına başvurular devam ediyor. Aksa Enerji ve National Geographic Kids işbirliğiyle gerçekleştiren yarışmada büyük

İNOVASYON 0 Comments

Elektrikli Araçlara Kablosuz Şarj ve Deşarj

Bu uygun maliyetli şarj sistemi, aracın elektrik artışında yüksek verimliliğe ulaşıyor. Elektrikli araçlar için en önemli sorunlardan biri olarak aktarılan şarj sorununa çözüm için uzmanlar çözüm arıyor. Gelecekte kablosuz bir