İlk %100 Yerli Türbin Sayesinde Elektriği En Yüksek Bedelden Satabiliyorlar

İlk %100 Yerli Türbin Sayesinde Elektriği En Yüksek Bedelden Satabiliyorlar

18 Ağustos itibarı ile Tokat’lı işadamı Ahmet Duran Yalçın, tamamı Northel Enerji tarafından tasarlanan, imal edilen ve kurulan %100 yerli 100 kw türbini şebekeye bağlayarak , kilowatt’ını 11 USD cent’ten satma hakkını elde etti. Normalde 7,3 USD cent olan satın alma garantisi, “yerli ürün” sertifikasyonu olan türbinler kullanıldığı zaman 11 USD cent’e çıkıyor. Ancak şu anda Türkiye’de bu sertifikasyona sahip (ve dolayısıyla 11 cent teşvik alabileben) tek bir türbin üreticisi var: Ayvalık’ta 7 senedir bu işe emek veren Northel Enerji.

TRT’de seyrettiğimiz haberin hemen ardından Northel Enerji Genel Müdürü Sayın Cem Yalçın’ı aradık ve kendisi ile hayli bilgilendirici bir konuşma yaptık. Öğrendik ki aslında Temmuz ayı sonu itibarı ile şebeke bağlanan ve hatta sattığı rüzgar elektriğinin faturasını kwh 11 cent’ten kesip tahsil eden ilk şirket Bandırma Organize Sanayi’de SER Metal olmuş. Orada kurulu Northel türbinin gücü ise 250 Kw. Dolayısıyla şu an itibarı ile 2 şirket %100 yerli türbin kullanarak, rüzgar elektriğini en yüksek bedelden satabiliyorlar.

7 senelik çok yoğun bir üretim, tasarım, bürokrasi ile bitmeyen bir “dans” sürecinin ardından gelinen bu noktayı elbette yetersiz buluyor Cem Bey, ancak umutsuz değil. Aksine şu ana kadar 94 klasör, 185 kg ağırlığında evrak sundukları, her kademeden bürokrata işin teknik boyutlarını ve karşılaştıkları zorlukları anlatmaya çalıştıkları bu durumun değişmeye başladığını görmekten de memnun. “Aslında ülkemizde bürokrasinin engellediği önemli bir üretim ve yatırım kapasitesi var” diyor Cem Bey. “Her proje için onlarca klasör hazırlanması, EPDK ve Ankara’daki başka birimlerden izinler alınması, heyetlerin gelip kabuller yapması hem yatırımcı için usandırıcı  hem de yerli üretimi teşvik etmekten uzak bir süreç. Sertifikasyonları yapılmış, belirli kalite belgelerini almış, yatırımcıyı teknik ve ekonomik anlamda ikna etmiş 500 kw altındaki projelerin artık bölge TEDAŞ’ların onay ve kabulüne bağlanması gerekli. TİP projeler bunlar için var. Her türbin, her proje izni için aylarca uğraşmak yerine, enerji ve potansiyelimizi “teknik açıdan nasıl  mükemmelleşebiliriz ?” için kullanmak daha doğru değil mi? Bunu senelerdir anlatmaktan da, her kademedeki bürokratlara hem teknik kapasitemizi hem de yatırımcılarımızın sıkıntılarını izah etmeye çalışmaktan da sıkılmadık. 7 senenin sonunda nihayet olumlu değişiklikler, gerek Bakanlık gerek EPDK nezdinde bu izin ve bürokratik süreçlerinin artık yerelleşmesi ve azaltılması yönünde de çalışmalar görmeye başladık.”

Northel Enerji Gnel Müdürü Yalçın, bundan 4 sene önce Amerika’da kendi üretimleri olan bir türbin kurulumunu tüm izinleri ile beraber 4 günde bitirdiklerini anlatıyor ve bu sürecin ülkemizde maalesef 1 yıldan fazla sürdüğünden yakınıyor. “Şu anda 50 kw -100kw -250kw  ve 380 kw kapasiteli türbinlerimiz var ve 500 kw türbin için de tüm tasarımlarımız hazır, 8 ay içinde piyasaya çıkarabilecek durumdayız. Hatta 2 sene içinde 2 MW üretmek için de planlarımız var. Bizler ilk %100 yerli türbin üreticisi olmaktan gurur duyuyoruz ancak bu ağır bürokrasi olmasa ülkemizde çok daha büyük güçte ve hızlı hareket edebilecek bir yatırımcı potansiyeli var. Amacımız üretim sektörünün de önünü açmak. Biz Ayvalık‘taki fabrikamızdaki know-how’u herkesle paylaşmaya hazırız. Yeter ki lisanssız rüzgar türbini üretimi konusunda pazar büyüsün”

Bu arada Tokat’taki proje yatırım tutarının % 50`lik bölümünün Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından karşılandığını ve toplamda 190.000 USD’a mal olan projenin aldığı 95.000 USD’lık hibe sayesinde en fazla 3.5 yıl içinde kendisini amorti edeceğini de ekleyelim.

alternatifenerji.com

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Araştırmalar

TÜBİTAK’tan 10 Üniversiteye Daha 1 Milyon TL Destek

TÜBİTAK 20 üniversiteyi seçti, ar-ge desteği 20 milyon TL’ye ulaştı. TÜBİTAK, 2013 yılında üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofislerine verdiği desteği bu yıl da sürdürüyor. Başvurusu kabul edilen 10 üniversiteye 1 milyon TL’ye

Ulaşım

Tesla’dan Araç Modelllerine Otomatik Pilot Özelliği

Tesla, Model S ve Model X adlı araç modellerine otomatik pilot özelliği getirdi. Elektrikli araba üreticisi Tesla, Model S ve Model X adlı araç modellerine otomatik pilot özelliği getirdi. Bu

HABERLER

“Akıllı Bir Şehir İçin, Akıllı Belediyecilik Şart”

WICS 2013 Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi, Conrad İstanbul Hoteli’nde 27-28 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. Zirvenin ikinci gününde düzenlenen Belediye Başkanları Paneli’nde konuşan Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, akıllı bir dünya