İklim Konferansında Zorlu Uzlaşma

İklim Konferansında Zorlu Uzlaşma

BM İklim Değişikliği Konferansı’nda varılan uzlaşmayla 2015 yılında yürürlüğe girecek yeni bir iklim anlaşmasının yolu açıldı. İki hafta önce başlayan görüşmeler dün sona erecek şekilde planlanmıştı ancak ilerleme sağlanamayınca bir gün daha uzatıldı.

summit-BelorussiaVarşova’da iki haftadır süren konferansta gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasında uzlaşı sağlanamıyordu. 190’dan fazla ülkenin katılımıyla yapılan toplantılarda, sonunda, karbon emisyon kotaları ve iklimsel felaketlere açık ülkelere yardım fonları konularındaki görüş ayrılıkları giderildi.

Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkeler, zengin ülkelerin daha sıkı karbon emisyon hedefleri belirlemesini istiyor.

Buna ek olarak, anlaşmada, gelişmiş ülkelerin, ilkim değişikliği yüzünden daha fazla sıklıkla doğal afetlere maruz kalan ülkelere yardımları artırması da öngörülüyor.

Çevreciler konferansı terketmişti

Aralarında WWF, Greenpeace, Oxfam, ITUC, Action Aid, Friends of the Earth’in de yer aldığı sivil toplum kuruluşları Varşova’da devam eden küresel iklim değişikliği müzakerelerini protesto ederek dün konferanstan çekilmişti.

Bu örgütlerin kararında beklentilerinin karşılanmaması ve sera gazlarının azaltılmasına yönelik somut ilerleme kaydedilmemesi etkili oldu.

9000 temsilcinin katıldığı müzakerelerin amacı küresel iklim değişikliğiyle mücadelenin temellerini oluşturacak olan anlaşmayı 2015 yılı itibariyle imzaya hazır hale getirmek ve 2020 yılında da uygulamaya geçirmek.

Greenpeace Başkanı Kumi Naidoo, zengin ülkelerin iklim değişikliğinden mağdur olanlara karşı gösterdiği kayıtsızlığın herkes için darbe olduğunu söyledi.

Çevreci sivil toplum örgütleri arasındaki genel kanı, dünya devletlerinin, küresel iklim değişikliğiyle mücadelenin ruhuna uygun bir yaklaşım sergileyemedikleriydi. 19’uncusu gerçekleşen iklim konferanslarının tarihinde ilk defa sivil toplum kuruluşları toplu bir şekilde müzakerelerden çekildi.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

4 İl İçin Jeotermal Sahası İhalesi

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Aksaray, Eskişehir, Konya ve Kırklareli’de bulunan 4 adet ruhsatlı jeotermal alan için ihale açıyor. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Aksaray, Eskişehir, Konya ve Kırklareli’de bulunan

Rüzgar enerjisi 0 Comments

200 Metrelik Türbin Kanatları Hayal Olmayabilir

Rüzgar türbinlerinin kanatlarının büyümesi, üretim gücünün artması anlamına gelir, dolayısıyla 200 metrelik kanatlar birçok insan için şu anda hayal gibi geliyor. Günümüzde kanatlar ortalama 50 metre uzunluğundadır, mesela Nordex firmasına ait N100/3300 model ve

HABERLER

Elektrikli Araç Teknolojileri Türk Tasarımcıların İlgi Odağı

Ford, Mercedes, Peugeot, Daimler Chrysler’de görev aldıktan sonra 2 yıl boyunca Volkswagen Grubu’nun Tasarım Bölümü Başkanlığını yürüten ve Peugeot 206 ve Mercedes C serisi gibi modellere imza atan Türk tasarımcı