İklim Konferansında Zorlu Uzlaşma

İklim Konferansında Zorlu Uzlaşma

BM İklim Değişikliği Konferansı’nda varılan uzlaşmayla 2015 yılında yürürlüğe girecek yeni bir iklim anlaşmasının yolu açıldı. İki hafta önce başlayan görüşmeler dün sona erecek şekilde planlanmıştı ancak ilerleme sağlanamayınca bir gün daha uzatıldı.

summit-BelorussiaVarşova’da iki haftadır süren konferansta gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasında uzlaşı sağlanamıyordu. 190’dan fazla ülkenin katılımıyla yapılan toplantılarda, sonunda, karbon emisyon kotaları ve iklimsel felaketlere açık ülkelere yardım fonları konularındaki görüş ayrılıkları giderildi.

Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkeler, zengin ülkelerin daha sıkı karbon emisyon hedefleri belirlemesini istiyor.

Buna ek olarak, anlaşmada, gelişmiş ülkelerin, ilkim değişikliği yüzünden daha fazla sıklıkla doğal afetlere maruz kalan ülkelere yardımları artırması da öngörülüyor.

Çevreciler konferansı terketmişti

Aralarında WWF, Greenpeace, Oxfam, ITUC, Action Aid, Friends of the Earth’in de yer aldığı sivil toplum kuruluşları Varşova’da devam eden küresel iklim değişikliği müzakerelerini protesto ederek dün konferanstan çekilmişti.

Bu örgütlerin kararında beklentilerinin karşılanmaması ve sera gazlarının azaltılmasına yönelik somut ilerleme kaydedilmemesi etkili oldu.

9000 temsilcinin katıldığı müzakerelerin amacı küresel iklim değişikliğiyle mücadelenin temellerini oluşturacak olan anlaşmayı 2015 yılı itibariyle imzaya hazır hale getirmek ve 2020 yılında da uygulamaya geçirmek.

Greenpeace Başkanı Kumi Naidoo, zengin ülkelerin iklim değişikliğinden mağdur olanlara karşı gösterdiği kayıtsızlığın herkes için darbe olduğunu söyledi.

Çevreci sivil toplum örgütleri arasındaki genel kanı, dünya devletlerinin, küresel iklim değişikliğiyle mücadelenin ruhuna uygun bir yaklaşım sergileyemedikleriydi. 19’uncusu gerçekleşen iklim konferanslarının tarihinde ilk defa sivil toplum kuruluşları toplu bir şekilde müzakerelerden çekildi.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Eyfel Kulesi’ne Rüzgar Enerjisi

  Fransa`nın simgelerinden biri olan Eyfel Kulesi ilk katının elektrik ihtiyacını rüzgar enerjisi ile karşılayacak. Yenilenebilir enerji kullanımı, yalnızca gündelik hayatımıza değil, kültür ve tarih alanında da etkili oluyor. Dünyaca

HABERLER

GE’den Dijital Rüzgar Santrali

GE (General Electric), dünya standartlarındaki rüzgar türbinlerini, rüzgar endüstrisine yönelik dijital altyapıyla eşleştiren dinamik, bağlantılı ve uyarlanabilir Dijital Rüzgar Santrali teknolojisini sundu. Endüstriyel alanda üretimde verimliliğin ve kalitenin sınırı yok. Bu çerçevede,

HABERLER

AB’de Çin Güneş Panellerine Anti-Damping Vergisi Şoku

Avrupa Komisyonu, Çin malı güneş panellerine ağır gümrük vergileri getirilmesini onayladı. Avrupa Komisyonu üyelerinden, Komisyon’un ticaretten sorumlu üyesi Karel De Gucht’un teklifine destek geldi. Yüzde 47 oranında uygulanacak vergiler 6