İklim Değişikliği İle Mücadele Eden Dünyanın 5 Ünlü CEO’su

Dünyanın seyrini değiştirecek olan, dünyanın en büyük şirketlerinin başında bulunan liderler gerçekleştirdikleri ve gerçekleştirmeye devam edecekleri yeşil ve sürdürülebilir projelerle bambaşka ufuklar açmaya devam ediyor.

İklim değişikliği ile mücadelenin ve buna yönelik çalışmaların ve gerçek anlamda alınacak önlemlerin henüz hükümetler bazında sürdüğü bugünlerde farkındalığa sahip olan özel sektör  liderleri şimdiden ciddi çalışmalar içersine girmiş bulunmaktalar. Kimi liderler asıl işini temiz teknoloji ve sürdürülebilirlik alanında seçerken, kimi liderlerde kolay kolay değişmeyecek ve oturmuş olan sektörlere bambaşka yeşil bakış açıları kazandırmaya başladı. İşte dünyanın gidişatını değiştirecek olan özel sektör liderleri ve dünyanın seyrini değiştirecek olan vizyoner projeleri;

 

ae_ceo_02_richard_branson1. Richard Branson, Virgin Atlantic Airways

Şirketinde petrol kullanımının çok arttığı bir dönemde bir “Karbon Savaş Odası- Carbon War Room” konsepti yarattı. Havayolu şirketlerinde ve gemi taşımacılığında enerji verimliliği üzerine büyük yatırımlar gerçekleştirdi ve bu sayede atmosferik karbon salınımında ciddi bir düşüş, yakıt maliyetlerinde ise ciddi bir kar sağladı. Branson gerek şirketine gerekse dünyaya büyük katkılar sağlarken havacılık sektörüne bu alanda bambaşka bir vizyon kazandırmayı başardı. Önümüzdeki günlerde de yepyeni projeleri ile gündemde olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

 

ae_ceo2_dale_vince_-_ecotricity2. Dale Vince, Ecotricity

Eski bir Hippi, bugünkü Ecotricity Şirketi’nin kurucusu olan Dale Vince; şimdilerde İngiltere’nin en zenginler listesinde rüzgar enerjisi imparatoru olarak anılıyor. Vince’ın başarısının arkasında ise temiz enerji ve sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını bir platform gibi sürdürmesi ve halk tabanında bu konuda bir farkındalık yaratması çabaları yatmaktadır. Vince, İngiltere’nin en büyük solar çiftliklerine sahip olmakla birlikte; elektrikli süper arabalar alanında, kamusal elektrikli araba şarj istasyonları, dalga enerjisi gibi alanlarda da yatırımlarını sürdürüyor. Temiz enerji alanındaki yatırımlarının yanında sahip olduğu futbol takımında et tüketimini yasaklaması gibi farklı aktivistlikleri ile de tanınıyor.

 

ae_ceo3__carlos-ghosn3. Carlos Ghosn, Renault and Nissan

Carlos Ghosn, elektrikli araçların büyük patronlarından biri. Dale Vince’in aksine Ghosn’un bir aktivizm geçmişi yok, kariyeri boyunca otomotiv sektöründe çalışmış olan bir profesyonel. Ghosn, birçok kişinin elektrikli araçlara ütopya olarak baktığı günlerde elektrikli araçların geleceğine inandı ve çalıştığı otomotiv şirketlerini bu konu üzerinde çalışmaya ikna etti. Bu inancı ve şevki ile çalışmalarına devam eden Ghosn, bu inancı sayesinde Nissan’ın tam 15 hibrit model üretmesini sağladı.

 

ae_ceo4_Juliet DavenportSmll4. Juliet Davenport, Good Energy

İngiliz rüzgar devi Good Energy’nin kurucus ve CEO’su Juliet Davenport, erkek egemen bir sektörde ve sektörün en erken dönemlerinde kendi çizgisi ile başarılı olmayı haketmiş olan vizyoner liderlerden biri. Davenport, aynı zamanda İngiltere’de son tüketiciye temiz enerji satışını ilk başlatan ve bu piyasayı düzenleyen öncülerden biri. Davenport, iklim sorunu ve dünyayı bekleyen tehlikelerden yola çıkarak yapmak istediği işi bulmuş olan bir lider.

 

 

 

ae_ceo5_Mikael_olsson_lowres5. Mikael Ohlsson, Ikea

Ikea’yı bizi dayanıklı tüketim mallarında dahi hızlı tüketime daha fazla alıştırdığı gerekçesi ile suçlayabilirsiniz. Fakat başkanları Mikael Ohlsson, vizyonerliğini ve bugüne kadar başlatmış olduğu cesur adımları es geçmemek gerekebilir. Vizyonerliği sayesinde dünya genelinde birçok Ikea Mağazası’nda enerji ihtiyacının bir kısmını güneş enerjisinden karşılanmaya başlandı. İsveç’teki üretim tesislerinin ihtiyaç duyduğu enerjinin bir kısmı yine İsveç’te bulunan rüzgar çiftliklerinden satın alındı. Sürdürülebilir ormancılık ürünlerine ağırlık verdiler ve 2020’ye kadar enerjisinin ciddi bir kısmını yenilenebilir enerjiden karşılanacağının, tüm aydınlatma ürünlerinin LED armatürlere dönüştürüleceğinin taahüdünü verdiler.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Belediyeler Sürdürülebilir Enerji Eylem Planlarını Hayata Geçiriyor

Sürdürülebilir Enerji Verimliliği Toplantısı ve Üst Düzey Belediye Başkanları Forumu’nda konuşmacı olarak yer alan Avrupa Yatırım Bankası uzmanlarından Marion Hoenicke, Doğu ülkelerinin belediyelerinin çalışmalarına 2007’den itibaren eğildiklerini ve ülkelerin sürdürülebilir

Elektrikli araçlar 0 Comments

İngiltere’de Dünyanın İlk Çift Katlı Elektrikli Şehir Otobüsleri

Elektrikli otomobiller giderek yaygınlaşırken, sıra toplu taşıma araçlarına geldi. İkonik otobüsleri ile ünlü bir başkent, dünyanın ilk çift katlı elektrikli şehir otobüslerini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Toplu taşıma alanında da elektrikli

HABERLER

Türkiye’nin En Önemli Jeotermal Tesisinin Belgeseli Hazırlandı

Türkiye’nin ilk ve en büyük, dünyanın ise sayılı jeotermal santrallerinden olan Denizli Sarayköy’deki Kızıldere Jeotermal Santrali’nin belgeselini hazırladı. Zorlu Enerji tarafından yapılan yazılı açıklamada, 2013 yılının Eylül ayında açılışı gerçekleşen