İki Konsept, İki Farklı Düşünce: Rüzgar Türbinleri – Dişli Kutulu Mu Dişli Kutusuz Mu?

İki Konsept, İki Farklı Düşünce: Rüzgar Türbinleri – Dişli Kutulu Mu Dişli Kutusuz Mu?

RES Haber’in kurucusu Sayın Batur Gün, yıllarını verdiği rüzgar enerjisi sektöründeki bir tartışmayı kendi platformunda irdelemiş: Türbinlerde dişli kutusu olmalı mı yoksa olmamalı mı? Konuyu kapasite, emre amadelik ve ömür bakımından masaya yatırdığı bu yazısını sizlerle paylaşmak istedik:

 

Son yıllarda rüzgar türbinleri gruplandırma olarak ikiye ayrılmış durumda: Dişli kutulu veya dişli kutusuz rüzgar türbinleri şeklinde. Peki avantajlar nelerdir? Prof. Dr. Friedrich Klinger (HTW Saar) ve Prof. Georg Jacobs (RHTW Aachen) bu yazı da iki farklı düşünceyi savunmaktalar.

Giriş

Rüzgar elektrik santralleri dişli kutulu veya dişli kutusuz: İki tipte pazarda bulunmakta ve tutulmaktadır; kapasite, emre amadelik ve ömür bakımından geliştirilmektedirler. Fakat bunlar iki farklı teknolojiye sahiptirler. Prof. Dr. Friedrich Klinger dişli kutusuz RES’lerin öncülerinden: 1990’dan beri kendisinin araştırma grubu ile birlikte Hochschule für Technik und Wirtschaft des Saarlandes üniversitesinde dişli kutusuz türbinler üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir. Buna karşın Prof. Dr. Georg Jacobs, Rheinisch-Westfälischen Technischen Hochschule (RWTH) üniversitesinde Makine Elementleri ve Makine Tasarım Enstitüsünün başkanlığı görevini yerine getirmekte ve dişli kutulu RES’lerde geliştirilmesinde uzmandır. Yazının devamında her ikiside savundukları sistemin avantajlarını anlatacaklar. Hangi konseptin gelecekte daha kalıcı olacağı halen karar verilmiş değil.

Prof. Dr. Friedrich Klinger (Dişli kutusuz RES’lerin savunucusu)
Bild
© A.J. Schmidt

Prof. Dr. Klinger, dişli kutusuz türbinlerin avantajları nelerdir?
Klinger: Bu tip RES’in avantaji, rotor gücünün direkt jeneratöre aktarılmasıdır, o yüzden bu konsept aynı zamanda ‘Direkt Tahrik’ olarakta geçmektedir. Rotor ile jeneratör arasında bulunan dişli kutusuna gerek kalmaz. O yüzden drivetrain inverterlere kadar hemen hemen bakıma ihtiyaç duymayan hale gelir. Türbin daha sağlam, düzen / sistem daha basittir ve parçalardan (yarıdan fazlası) tasarruf sağlar. Türbinin az kapasitede çalıştığı durumlarda (anma gücünün %30 civarına kadar) iletim / dönüştürme verimi çok bariz daha fazla. Bu şununla alakalı, bu tip türbinlerde daimi mıknatıslı Senkron jeneratör kullanılır ve elektromıknatıs jeneratörlerdeki güç kayıpları yoktur.
İlk defa bizim enstitümüz jeneratörlerin çeşidini, rotorun dışırıda tasarlanması,önerdi ve tasarladı. Bu şekilde jeneratörün dış çapının daha küçük olması sağlanıyor.

Yazının devamı için tıklayınız.

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

İlk Yerli Elektrikli Otomobilin Fiyatı Belli Oldu

Yıl sonunda pazara sunulması beklenen Etox E-V, 100 km’de 2 liralık enerji harcıyor. Aracın hem binek hem de ticari olmak üzere iki modeli olacak. Ankara’da 6 yıl önce yerli spor arabası Etox’u üreten Malkoçlar Otomotiv,

HABERLER

Garanti’den Rüzgara 90 Milyon Euro

Garanti Bankası, Soma Rüzgar Santralı projesine, 90 milyon euro tutarında proje finansman kredisi sağladı. Garanti Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, santral, Bilgin Enerji Grubu’na dahil Bilgin Rüzgar Santralı Enerji Üretimi A.Ş

HABERLER 0 Comments

Almanya’da Elektrikli Araç Satışında Artış

Almanya’da 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe giren ve elektrikli arabaları kapsayan finansal kolaylaştırmalar, şimdiden meyvesini vermeye başladı. Avrupa’da birçok ülkenin elektrikli araç kullanımını teşvik ettiği biliniyor. Elektrikli araçların kullanımı konusundaki bu