IKEA`dan Güneş ve Rüzgar Enerjisine Yatırım

IKEA`dan Güneş ve Rüzgar Enerjisine Yatırım

İsveçli IKEA, kendi mağazalarının çatısına kurulacak GES`ler için 100 milyon Euro’luk yatırım yapacak. Şirket, rüzgar tesislerine de 500 milyon Euro harcayacak.

IKEA gunes enerjisi

Dünyaca ünlü kuruluşlar güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üretimi konusunda önemli yatırımlar yapıyor.

enerjigunlugu.net’in haberine göre, İsveçli Mobilya Mağaza Zinciri IKEA, İklim Koruma için 1 Milyar Euro harcamayı planlıyor. Bunun 600 Milyon Euro’su yenilenebilir enerji projelerine gidecek. 600 milyon Euro’luk dilimin 100 Milyon Euro’luk kısmı ise dünya çapındaki 322 IKEA mağazasının uygun bulunan çatılarına güneş enerjisi santrali kurulması amacıyla harcanacak.

Rüzgara  500 milyon Euro 

IKEA’nın yenilenebilir enerjiye yapacağı 600 milyon Euro`luk yatırımın 500 milyon Euro’luk kısmını rüzgar enerjisi projeleri oluşturacak. Kalan 400 milyon Euro ise IKEA Vakfı üzerinden, iklim değişikliğinden en çok etkilenen bölgelerdeki Belediyelere aktarılacak.

IKEA, 2009 yılından beri yenilenebilir enerji projelerine 1.5 milyar Euro yatırım yapmış. Şirketin çalışan 314 tane rüzgar santrali ve kendi çatılarına kurduğu 700 bin fotovoltaik panel var.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

“Enerji Tasarrufu Ülke Ekonomisi İçin Büyük Önem Taşıyor”

Eryap Grup CEO’su Emrullah Eruslu: “Enerji tasarrufu sadece aile bütçesi için değil, ülke ekonomisi için de çok büyük önem taşıyor” Enerji Tasarrufu Haftası başladı. Enerji tasarrufu Türkiye’nin enerji konusundaki en

HABERLER

“Türkiye’de Rüzgar Enerji Sektörüne Yönelik Çok İmkan ve İlgi Var”

Danimarka İklim, Enerji ve Yapı Bakanı Rasmus Helveg Petersen, Danimarka’yla Türkiye arasında çok önemli işbirliği olanakları olduğuna değinerek, “Türkiye, Danimarkalı firmaların yatırım yapabileceği bir ülke. Jeopolitik açıdan çok önemli ve

Şirket Haberleri

Tescom-Solar’dan SDD Serisi Solar Sulama İnvertörü

Tescom- Solar, SDD serisi solar sulama invertörü ile tarımsal sulama yapan yatırımcıların enerji problemini ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Güneş enerjisi  sektörüyle tarımsal sulama konusunda çeşitli çalışmalar sürdürülüyor. Tescom- Solar, Ar-Ge süreci tamamlanan ve saha testlerinden