IKEA`dan Güneş ve Rüzgar Enerjisine Yatırım

IKEA`dan Güneş ve Rüzgar Enerjisine Yatırım

İsveçli IKEA, kendi mağazalarının çatısına kurulacak GES`ler için 100 milyon Euro’luk yatırım yapacak. Şirket, rüzgar tesislerine de 500 milyon Euro harcayacak.

IKEA gunes enerjisi

Dünyaca ünlü kuruluşlar güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üretimi konusunda önemli yatırımlar yapıyor.

enerjigunlugu.net’in haberine göre, İsveçli Mobilya Mağaza Zinciri IKEA, İklim Koruma için 1 Milyar Euro harcamayı planlıyor. Bunun 600 Milyon Euro’su yenilenebilir enerji projelerine gidecek. 600 milyon Euro’luk dilimin 100 Milyon Euro’luk kısmı ise dünya çapındaki 322 IKEA mağazasının uygun bulunan çatılarına güneş enerjisi santrali kurulması amacıyla harcanacak.

Rüzgara  500 milyon Euro 

IKEA’nın yenilenebilir enerjiye yapacağı 600 milyon Euro`luk yatırımın 500 milyon Euro’luk kısmını rüzgar enerjisi projeleri oluşturacak. Kalan 400 milyon Euro ise IKEA Vakfı üzerinden, iklim değişikliğinden en çok etkilenen bölgelerdeki Belediyelere aktarılacak.

IKEA, 2009 yılından beri yenilenebilir enerji projelerine 1.5 milyar Euro yatırım yapmış. Şirketin çalışan 314 tane rüzgar santrali ve kendi çatılarına kurduğu 700 bin fotovoltaik panel var.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Şirket Haberleri 0 Comments

Beril Enerji Konya’da Güneş Enerji Santrali Kuracak

Beril Enerji, Konya`da 5.85 MW kapasiteli Güneş Enerjisi Santrali kurmayı planlıyor. Türkiye’nin çeşitli kentlerine güneş enerjisi santrali kurulma çalışmaları sürüyor. Güneş enerjisi santrallerinin sayısının artması, sektörün gelişimi açısından da oldukça

HABERLER

“Menzili Artırılmış Elektrikli Araçlarda Önümüzde 4-5 Altın Yılımız Var”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri  Işık: “Dünyada yeni gelişen bir alan var, o da menzili artırılmış elektrikli araçlar. Burada önümüzde 4-5 altın yılımız var. ‘Bunu iyi değerlendirelim’ dedik ve

HABERLER

Topraksız Tarımda da Tercih Jeotermal Enerji

Türkiye’de, toplam 7 bin 507 dekar alanda yapılan topraksız tarımda, 2 bin 623 dekar alanda jeotermal enerji kullanılıyor. Türkiye’de, toplam 7 bin 507 dekar alanda yapılan topraksız tarımda, ısıtma için