IKEA’dan rüzgar enerjisi yatırımı

IKEA’dan rüzgar enerjisi yatırımı

 IKEA Amerika’da 98 MW kapasiteli rüzgar çiftliği satın alarak en büyük yenilenebilir enerji yatırımını gerçekleştirdi.
110217-ikea-wİsveçli uluslararası mobilya mağazası IKEA, Amerika’da Şikago’ya 110 km uzaklıktaki Hoopestown bölgesinde 98 MW kapasiteli rüzgar enerjisi çiftliği satın aldığını açıkladı.
IKEA’nın satın aldığı en büyük yenilenebilir enerji yatırımı olan bu satın alma 2 milyar dolara maloldu. Kurulumu halen sürmekte olan Hoopestown rüzgar projesi 49 adet iki MW’lık Vestas türbinlerinden oluşuyor ve 2015 yılında tamamlanması bekleniyor.

“İklimimizin geleceği açısından harika”

IKEA Group Sürdürülebilirlik Ofisi başkanı Steve Howard konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada yaptıkları bu yatırımdan dolayı memnun olduğunu belirterek, “ Bu iş için harika, enerji güvenliği açısından harika ve çalışmalarımız açısından harika. En önemlisi de iklimimizin geleceği açısından harika” dedi.

Şirket yetkilileri bu yatırımın çevresel nedenlerinin yanında aynı zamanda iyi bir yatırım olduğuna da dikkat çektiler. Hoopestown rüzgar tesisinin yılda 380 bin megavat saatten fazla elektrik üretmesi bekleniyor. Bu da IKEA’nın toplam elektrik tüketiminin yüzde 18’ini karşılayacak düzeyde.

Çoğu Avrupa`da olmak üzere, 43 ülkede 235 mağazası bulunan IKEA Group, son süreçte dünya genelinde sekiz ülkede rüzgar enerjisi yatırımı yaptı. Mevcut durumda IKEA 206 rüzgar türbini ve 550 güneş paneli yatırımına sahip. 2013 yılında IKEA yenilenebilir enerji kaynaklarından toplam 1 milyon 425 bin megavat saat elektrik elde etti. Böylece etkin olarak uyguladığı enerji verimliliği uygulamalarıyla beraber, enerji ihtiyacının yüzde 37’sini yenilenebilir kaynaklardan karşıladı.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Dağıtım

Enerjisa’ya Altın Voltaj Ödülü

Enerjisa Dağıtım Şirketleri’nin, Başkent EDAŞ, AYEDAŞ, Toroslar EDAŞ, 186 Çağrı Merkezi’ni mobil uygulama ile cep telefonlarına getiren yenilikçi projesi Konya Enerji Zirvesi’nde büyük ödüle layık görüldü. Geçen yıl aynı zirvede

Elektrik Üretimi 0 Comments

Belçika’da da Trenler Enerjisini Rüzgardan Alacak

Eylül ayında Hollanda’nın 2018 sonu itibariyle trenlerinin tamamının enerjisini rüzgar elde etmeyi planladığını duyurmuştuk. 24 Ekim itibarı ile trenlerinin enerjisini rüzgardan elde edecek ülkeler arasına Belçika da katılıyor. Zee News tarafından yapılan

HABERLER 0 Comments

Teksas’ta Ücretsiz Enerji Kullanımı Uygulaması

Teksas Rüzgar çiftlikleri o kadar çok enerji üretiyor ki, bir kısmını “hediye ediyor”.  ABD’nin Teksas eyaleti elektrik dağıtım şirketi olan TXU Enerji’nin Dallas’taki binlerce müşterisi akşam 9 ila sabah 6