İkea Enerjide de Markalaşıyor

İkea Enerjide de Markalaşıyor

ikea_enrUluslararası bir rüzgar  ve güneş enerjisi şirketi olan Mainstream Renewable Power , 7,65 MWlık  Carrickeeny Rüzgar Santralini dünyanın en büyük parekende mobilya şirketi olan İkea‘ya sattı. İrlanda’nın kuzey batı bölgesindeki Leitrim’de yer alan santral, mülkiyetinin İkea’ya geçeceği 2014 yılında devreye girecek. Anlaşma gereği Mainstream firması santrali İkea için 20 yıl boyunca işletmeye devam edecek.

Temiz enerji projelerine 1,5 milyar Euro yatırım yapma kararı alan İkea Grubun 2020 itibarı ile tükettiği enerjinin büyük bölümünü yenilenebilir kaynaklardan karşılama hedefini yakalayabilmesi için rüzgar projeleri önemli bir rol oynuyor. Bu satın alma sonucunda şirketin sahip olduğu ve işlettiği türbin sayısı 137 olacak.

Mainstream Renewable Power CEO’su Eddie O’Connor ise “İkea Grup gibi rüzgar ve güneş enerjisi yatırımları yapan kurumsal şirketlerle iş yapmak, Mainstream’in işinin hem heyecan verici hem de büyüyen bir kısmı. Parekende, IT ve madencilik gibi enerji-yoğun sektörlerden hızla artan sayıda şirket 4 kıtada mevcut  rüzgar ve güneş santrali portföylerimize yatırım yapmak istiyorlar. ” açıklamasını yaptı.

İkea İngiltere Sürdürülebilirlik Dept. Başkanı Joanna Yarrow da “Bu yatırımlarımız sayesinde sadece İrlanda’daki mağazalarımızın karbon emisyonlarını azaltmış olmayacağız, enerji verimliliği konusunda yaptığımız çalışmalarla da birleşince, aynı zamanda elektriği daha da ucuza mal ederek maliyetlerimizi azaltmış olacağız. Bu da ürünlerimizin fiyatlarını daha cazip hale getirmemize yarayacak. Şirketler, kişiler ya da hükümetler.. hepimizin bu kaynak yaratma ikilemine sahip çıkma ve daha sürdürülebilir bir gelecek yaratma konusunda çalışmak sorumluluğundayız. Kendi elektriğimizi üretmek, 2020 yılı itibariyle enerjide  tamamen bağımsız olma hedefimiz yolunda önemli bir adımdır. ” açıklamasını yaptı.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Danimarka’dan Rüzgar Enerjisinde Yeni Rekor

Yenilenebilir enerji konusunda her geçen gün kendisini geliştiren Danimarka bir rekora imza attı. Geçtiğimiz perşembe günü yapılan açıklamalara göre, ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 140’ı rüzgar enerjisinden karşılandı. Rüzgar enerjisinde dünyanın

HABERLER

Almanya’ya Kar Getiren Rüzgar Enerjisi

Dünya piyasasında ise ekonomik sıkıntılar nedeniyle rüzgar enerjisine Almanya’daki kadar yatırım yapılmadı. Dünya piyasasında ise ekonomik sıkıntılar nedeniyle rüzgar enerjisine Almanya’daki kadar yatırım yapılmadı. Ancak Alman şirketlerinin gözü bu yıl

Araştırmalar

Jeotermal Santraller Tarım İçin Tehdit Mi?

Ülkemizin önemli tarım şehirlerinden Aydın’da incir üretimi yapan çiftçiler, jeotermal enerji firmalarının kontrolsüz olarak doğaya saldığı buhar ve su nedeniyle incirin kalitesi ve veriminin düştüğünden şikayet ediyor. Özellikle Germencik İlçesi’nde,