Infrared Termografi Solar Yatırımlarda En Yüksek Karlılığı Garanti Ediyor

Infrared Termografi Solar Yatırımlarda En Yüksek Karlılığı Garanti Ediyor

Infrared Termografi teknolojisi, Yatırım Geri Dönüş hesaplarını pozitif etkileyen bakım teknolojileri içerisinde en etkili, verimli ve pratik uygulamaların başında gelmektedir. Projelerde maksimum enerji üretimi, risklerin azaltılması, ekipmanların kullanım sürelerinin sağlıklı yönetimi, yatırım geri dönüş sürelerinin azaltılması gibi hedeflere ulaşmak amacıyla termal muayene yöntemine başvurulmaktadır.

PV sistemlerde çoğunlukla sararma ve esmerleşme, yapraklanma, modül üzerinde balonlaşma, kırık bağlantı veya hücre, kırık cam, yansıma önleyici kaplama hatası, yükleme sırasında oluşan hotspotlar, yapısal hatalar ve korozyon gibi hata türleri görülmektedir.

infrared-1

 

Bu hatalardan Hotspot ısınması, hücrelerin elektrik enerjisi üretmek yerine negatif olarak kutuplanıp dağıtılan enerjinin ısı olarak açığa çıkması durumunda ortaya çıkar. Normal hücreler ile hotspotlar arasındaki termal sıcaklık farklılıkları çok yüksek derecelere çıkabilir, bu da arızalı hücrelere ve panellere geri dönülmez mutlak bir hasar verir.

Solar panellerdeki aşırı ısınmalar, genel güç üretiminde hücrelerin enerji üretmekten ziyade tüketmelerinden kaynaklanan düşüşe veya güç tüketiminin hücreleri ısındırmaya devam etmesi ve durumunun komşu hücrelerin üretimini etkilemesi durumlarına sebebiyet vermektedir.

infrared-2

Panellerde tespit edilen büyük hotspotlar

Multikopter ile Termal muayene yapıldığında tahribat oluşturan enerji metotları kullanılmadan enerji kayıplarının büyük çoğunluğu ölçülebilmektedir. Termal kamera monte edilmiş multikopterler, termal el kamerasına göre geniş alanların verimli zaman içerisinde doğru ve ekonomik olarak taranmasına imkân vermektedir.

Bu teknolojinin yatırımcı açısından önemine bir örnek vermek gerekirse; MTC Enerji tarafından Konya İli Kadınhanı ilçesinde bulunan 9 MW büyüklüğündeki Güneş Enerji sahasında yapılan termal muayene sonuçlarına göre noktasal, dizi, panel ve seri hata türlerinde toplamda 336 adet hata saptanmıştır. 9 MW kurulu güçteki santralin 1 MW’lık bir bölümünü inceleyecek olursak; 1 MW’da tespit edilen 42 adet hatadan 27 adedinin düzeltilmesi sonucu üretilen enerji miktarı 1497 kwh artış göstererek finansal olarak da 199 $ gelir elde edilmesini sağlamıştır. Aşağıdaki video MTC Enerji’nin kullandığı teknoloji konusunda bilgi verecektir.

 

Termal Muayeneler sistem hatalarının hızlı biçimde düzeltilerek elektrik üretim performanslarının en üst seviyede olmasına katkı sağlar. Garanti süreleri içinde ve/veya yeni devreye giren PV santralinde termal muayene yapıldığında yatırımcıya pozitif getiri sağlar.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Elektrik Dağıtım

Tahmini Tüketim Belirleme Metodolojisinde Değişiklik

Uzlaştırma hesaplarında kullanılacak olan elektrik sayaçlarından, bir önceki ayın saatlik veya ay sonu verileri süresi içerisinde okunamayacak olanların hangi periyotlarla okunacağını ilgili dağıtım şirketi belirleyecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, Elektrik

Yeşil Binalar 0 Comments

“Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” Yarışması Sonuçlandı

“Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmasında ödül alan geleceğin genç yaratıcıları 5 Nisan’da düzenlenen törende açıklandı. Enerji sektöründe gençlerin rolü ve önemi her koşulda gündeme getiriliyor. Bu açıdan gençlere yönelik yapılan organizasyonlar

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

“Akıllı Şehirlerle Tasarrufu Artırmayı Hedefliyoruz”

İZMİR`de Türk Telekom tarafından düzenlenen İşinin Liderleri Zirvesi`nde kentin marka değerlerini yönetenler, çağın değişen koşullarında nasıl dönüşerek, karlı bir şekilde ayakta kaldıklarını anlattı. Türk Telekom Grubu Kurumsal İş Birimi CEO`su

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply