IFC’den Finans Leasing’e KOBİ’ler İçin Enerji Verimliliği Kredisi

IFC’den Finans Leasing’e KOBİ’ler İçin Enerji Verimliliği Kredisi

IFC,  Finans Leasing’e enerji verimliliği için 60 milyon dolar tutarında finansman sağlıyor.

dollars (1)Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC, Türkiye’nin önde gelen leasing şirketlerinden Finans Leasing’e enerji verimliliği için 60 milyon dolar tutarında finansman sağlıyor. Kredinin Finans Leasing aracılığı ile küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) ulaşması ve KOBİ’lerin maliyetlerini düşürecek, çevre dostu enerji verimliliği ve sürdürülebilir enerji projelerinin desteklenmesi hedefleniyor.

Finansmanın 40 milyon dolarlık kısmı IFC tarafından, 20 milyon dolarlık kısmı ise IFC’nin yönetimindeki ortak-yatırımcı programı (MCPP) tarafından temin ediliyor.

Finans Leasing Genel Müdürü Murat Alacakaptan, imzalanan kredi anlaşması ile ilgili olarak şunları söyledi: “Stratejik iş ortağımız IFC ile gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği sayesinde KOBİ müşterilerimize enerji verimliliği projelerini hayata geçirmeleri için kredi sağlayabileceğiz. Aynı zamanda tüm Türkiye genelinde sürdürülebilir enerji yatırımlarının geliştirilip yaygınlaşması için yenilikçi ürünler ve fırsatlar yaratmaya devam edeceğiz.

Enerji verimliliği IFC’nin Türkiye’deki öncelikli yatırım alanlarından arasında yer alıyor. IFC, Türk ekonomisinin yüzde 90’ını oluşturan KOBİ’lerde enerji verimliliğinin artmasını destekleyerek, karbon emisyonlarının azaltılması, çevreye duyarlı üretim süreçlerinin kurulması gibi bir çok önemli sosyal ve ekonomik kazanımların edinilmesine katkıda bulunmaya devam ediyor. 2014 yılı itibarı ile IFC bu tür projelere toplam yaklaşık 600 milyon dolar tutarında finansman desteği sağladı.

IFC Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Finansal Kurumlar Grubu Başkanı Ed Strawderman şunları söyledi: “Türkiye’de sürdürülebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarında henüz gerçekleşmemiş büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz ve Finans Leasing aracılığı ile Türkiye’nin bu alandaki hedeflerini desteklemekten memnuniyet duyuyoruz. Türk ekonomisinin çoğunluğunu oluşturan KOBİ’lerin enerji verimliliğine yapacakları yatırımlar, uzun vadede enerji alanında büyük kazanımlar sağlayacaktır.”

IFC, yaklaşık 50 yıldır Türkiye’de özel sektörün kalkınmasını desteklemektedir. Toplam 4,3 milyar dolarlık mevcut yatırım portföyü ile Türkiye, IFC’nin küresel portföyü içerisindeki en büyük üçüncü ülke konumunda yer almaktadır. IFC, Dünya Bankası Grubu Ülke İşbirliği Stratejisi (2012-2016) çerçevesinde Türkiye’de özel sektöre toplam 2.8 milyar dolar tutarında destekte bulunmuştur.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Fütüristik SeaOrbiter Gemisinin Yapımına Kitle Fonlaması Sayesinde Başlanıyor

Fransız mimar Jacques Rougerie tarafından tasarlanan fütüristik SeaOrbiter gemisine yetecek finansman sağlanamadığı için 10 yıldır inşaasına başlanamıyordu. Okyanuslarda seyredecek olan ilk dikey gemi ünvanı taşıyacak olan gemi için “hayalden öte

HABERLER 0 Comments

Adwen ve LM Wind Power’dan Dünyanın En Uzun Rüzgar Türbini Pervanesi

Açık deniz rüzgar türbini üreticisi Adwen ile rüzgar türbini pervanesi üreticisi LM Wind Power, 88.4 metrelik dünyanın en uzun rüzgar türbini pervanesinin tanıtımını gerçekleştirdiler. Rüzgar enerjisi sektörünün büyüme hızı, gelecekte

HABERLER

Çeşme’de RES’e Karşı CHP – AKP İşbirliği

İZMİR’in Çeşme İlçesi’nde kurulmak istenen Karadağ Rüzgar Enerji Santrali’ne karşı Belediye Meclisi’nde CHP VE AK Partili üyeler işbirliği yaptı. Belediye Meclisi, santrale karşı dava açmak üzere CHP’li Başkan Faik Tütüncüoğlu’na