IFC’den Finans Leasing’e KOBİ’ler İçin Enerji Verimliliği Kredisi

IFC’den Finans Leasing’e KOBİ’ler İçin Enerji Verimliliği Kredisi

IFC,  Finans Leasing’e enerji verimliliği için 60 milyon dolar tutarında finansman sağlıyor.

dollars (1)Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC, Türkiye’nin önde gelen leasing şirketlerinden Finans Leasing’e enerji verimliliği için 60 milyon dolar tutarında finansman sağlıyor. Kredinin Finans Leasing aracılığı ile küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) ulaşması ve KOBİ’lerin maliyetlerini düşürecek, çevre dostu enerji verimliliği ve sürdürülebilir enerji projelerinin desteklenmesi hedefleniyor.

Finansmanın 40 milyon dolarlık kısmı IFC tarafından, 20 milyon dolarlık kısmı ise IFC’nin yönetimindeki ortak-yatırımcı programı (MCPP) tarafından temin ediliyor.

Finans Leasing Genel Müdürü Murat Alacakaptan, imzalanan kredi anlaşması ile ilgili olarak şunları söyledi: “Stratejik iş ortağımız IFC ile gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği sayesinde KOBİ müşterilerimize enerji verimliliği projelerini hayata geçirmeleri için kredi sağlayabileceğiz. Aynı zamanda tüm Türkiye genelinde sürdürülebilir enerji yatırımlarının geliştirilip yaygınlaşması için yenilikçi ürünler ve fırsatlar yaratmaya devam edeceğiz.

Enerji verimliliği IFC’nin Türkiye’deki öncelikli yatırım alanlarından arasında yer alıyor. IFC, Türk ekonomisinin yüzde 90’ını oluşturan KOBİ’lerde enerji verimliliğinin artmasını destekleyerek, karbon emisyonlarının azaltılması, çevreye duyarlı üretim süreçlerinin kurulması gibi bir çok önemli sosyal ve ekonomik kazanımların edinilmesine katkıda bulunmaya devam ediyor. 2014 yılı itibarı ile IFC bu tür projelere toplam yaklaşık 600 milyon dolar tutarında finansman desteği sağladı.

IFC Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Finansal Kurumlar Grubu Başkanı Ed Strawderman şunları söyledi: “Türkiye’de sürdürülebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarında henüz gerçekleşmemiş büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz ve Finans Leasing aracılığı ile Türkiye’nin bu alandaki hedeflerini desteklemekten memnuniyet duyuyoruz. Türk ekonomisinin çoğunluğunu oluşturan KOBİ’lerin enerji verimliliğine yapacakları yatırımlar, uzun vadede enerji alanında büyük kazanımlar sağlayacaktır.”

IFC, yaklaşık 50 yıldır Türkiye’de özel sektörün kalkınmasını desteklemektedir. Toplam 4,3 milyar dolarlık mevcut yatırım portföyü ile Türkiye, IFC’nin küresel portföyü içerisindeki en büyük üçüncü ülke konumunda yer almaktadır. IFC, Dünya Bankası Grubu Ülke İşbirliği Stratejisi (2012-2016) çerçevesinde Türkiye’de özel sektöre toplam 2.8 milyar dolar tutarında destekte bulunmuştur.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Alanya’ya Güneş Enerji Santrali

Alanya Belediyesi’nin 94 dönümlük alanda hayata geçireceği, Güneş Enerji Santrali (GES) Projesi’nin yapım işi, 5 Ağustos’ta ihaleye çıkıyor. Türkiye’de güneş enerjisi santrallerinin kurulumunda kamu kurumlarının yatırımlarının çok önem taşıdığını hemen

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Melikgazi’ye Güneş Enerji Santrali

Kayseri’de Melikgazi Belediyesi’nde Türkiye’nin resmi kurum tarafından yapılan en büyük çatı üstü güneş paneli yerleştirildi. Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Türkiye’nin resmi kurum tarafından yapılan en büyük çatı üstü güneş

HABERLER

“Pasif Ev”de Antep Fıstığı Kabuğundan Enerji Üretimi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında, Türkiye’nin “Pasif Ev” isimli ilk ve tek ekolojik binasında antepfıstığı kabuğundan enerji üretilecek.  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin projelerinden biri olan Türkiye’nin ilk ve tek