IFC Türkiye’de 2020’ye kadar 89 Milyar Dolar İklim Dostu Yatırım Fırsatı Öngörüyor

IFC Türkiye’de 2020’ye kadar 89 Milyar Dolar İklim Dostu Yatırım Fırsatı Öngörüyor

Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC, bugün yayınladığı raporda Avrupa, OrtaDoğu ve Kuzey Afrika (EMENA) bölgesinde yenilenebilir enerji, kaynakverimliliği ve iklim değişikliğine adaptasyon alanlarında 1 trilyon dolara yaklaşan yatırım fırsatı olduğunu belirtti.

IFC-logoIFC’nin uluslararasıdanışmanlık firması A.T. Kearney ve sürdürülebilir enerji sektöründe uzman EcoLtd ile işbirliği ile hazırladığı “EMENA’da İklim Yatırımlarına YönelikFırsatlar” raporu bugün İstanbul’da gerçekleşen Financial Times/IFC İklimYatırım Forumu’nda açıklandı.

Raporda EMENA’da yeralan 49 ülkeye ilişkin bulgular yer alıyor. Bölgedeki enerji talebi, nüfusartışı ve şehirleşme oranında daha önce görülmemiş bir artış olduğu ve bunaparalel olarak sanayi, ulaşım ve altyapı yatırımlarına ihtiyaç olduğubelirtildi.

Önümüzdeki yıllarda gelişmekte olanekonomilerin taleplerinin karşılanabilmesi için büyük yatırımlar yapılmasıgerektiğini ve bu yatırımların çoğunun özel sektörden geleceğini belirten IFCAvrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı DimitrisTsitsiragos şunları söyledi: “Rapor bir yandan EMENA bölgesinde iklimyatırımları açısından fırsatların büyüklüğüne dikkat çekerken aynı zamanda dabu bölgede özel sektörün halihazırda bu alana yönelik ciddi yatırımlar yapmaktaolduğunu ortaya koyuyor. IFC olarak stratejik önceliğimiz olan bu alandakiyatırımları desteklemekten memnuniyet duyuyoruz.”

Raporda öne çıkan bulgular ise şöyle:

· EMENA bölgesinde ihtiyatlıbir tahminle 2020 yılına kadar 640 milyardolar tutarında iklim dostu yatırım fırsatı bulunuyor. Bu tahmininsektörlere göre dağılımı ise şöyle: Yenilenebilir enerji üretimi, enerjialtyapı rehabilitasyon, iletim ve dağıtım alanlarında 270 milyar dolar; ısıyalıtımı, enerji tasarruflu ev aletleri, aydınlatma, su ve mekan ısıtmasistemleri gibi ticari sektörde ve tüketici sektöründe 240 milyar dolar; çimento,maden ve üretim gibi gelişmiş sanayi süreçli ve enerji verimli makinelerkullanabilecek olan sektörlerde 60 milyar dolar; su kaynaklarının enerjiüretimi dahil olmak üzere verimli kullanılması alanında 70 milyar dolar.
· Enerji sübvansiyonları ve tutarlı devletteşvikleriyle artan fonlar, vergi muafiyetleri, feed-in-tariff (FiT)uygulamaları ve getirilen zorunlu verimlilik standartları sayesinde bu rakamın toplam 1 trilyon dolara ulaşabileceğiöngörülüyor.
· Bölge içerisinde en büyük yatırım fırsatı Rusya, Türkiye, Ukrayna ve Pakistan’dabulunuyor.
· Türkiye’de 2020 yılına kadar toplam 89 milyar dolar iklim dostu yatırımfırsatı bulunuyor. Bu tutarın 42 milyar dolarının enerjiüretimi alanında, 22 milyar dolarının yenilenebilir enerji sektöründe; 4.5 milyardolarının ticari sektördeki enerji verimliliği projelerinde, ve 30 milyardolarının ise tüketici sektöründeki enerji verimliliği projelerinde bulunduğubelirtiliyor.

IFC, Dünya Bankası Grubu küresel stratejisi ile doğru orantılı olarak 2015yılına kadar özel sektöre iklim yatırımları için yılda 3 milyar dolar yatırımyapmayı ve bu yatırımın en az yüzde 20’sini doğrudan iklim değişikliğiprojeleri için uzun vadeli kredi olarak vermeyi planlamaktadır. IFC, son 4senedir EMENA bölgesindeki iklim yatırımlarına 2.5 milyar dolar kredisağlamıştır.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Teknoloji Devlerinden Temiz Enerji İçin İşbirliği

Teknolojinin önde gelen üç büyük firması Google, Microsoft ve Apple çevre koruma projeleri kapsamında ortaklık girişiminde bulunmaya hazırlanıyorlar. Teknoloji şirketlerinin temiz enerjiye yönelik ilgileri sürüyor. Bu konuda çeşitli işbirlikleri geliştiriliyor.

HABERLER

Çevre Dostu Otelleri Bu Logodan Tanıyabilirsiniz

Dünyada 26 ülkede uygulanan Yeşil Anahtar Programı sayesinde ülkelerin turizmdeki markaları yükselirken, Türkiye’de de çevreye verdiği zararı en aza indiren, su ve enerji tasarrufuna dikkat ederek “Yeşil Anahtar”la ödüllendirilen turistik

Elektrik Üretimi 0 Comments

İzlanda Dünyanın En Derin Sondajını Yaparak Enerji Elde Edecek

Jeotermal enerji, dünyanın iç ısısının (magma) bir güç kaynağı olarak kullanılması prensibine dayanır, bu alanda dünyanın güçlü ülkelerinden biri olan İzlanda, şimdi işi bir basamak ileriye götürerek magma sıvısından enerji