IEA Gelecek 5 Yılda Yenilenebilir Enerji Üretiminde Artış Öngörüyor

IEA Gelecek 5 Yılda Yenilenebilir Enerji Üretiminde Artış Öngörüyor

IEA önümüzdeki beş yılda yenilenebilir enerji üretiminde yüzde 40 artış bekliyor. Bu artışın önemli kısmının OECD dışı ülkelerden kaynaklanacağı tahmin ediliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) yayınladığı ilk yenilenebilir enerji piyasası raporunda dünyanın önde gelen ülkelerini politika belirlemek konusunda toplu bir başarısızlık sergiledikleri için suçladı. Ancak IEA, buna rağmen önümüzdeki beş yıl içerisinde dünya yenilenebilir enerji üretiminde yüzde 40 artış beklentisini ve bu büyümenin büyük bir kısmının OECD dışı ülkelerden kaynaklacağı tahminini sürdürüyor. Küresel enerji bileşiminde yenilenebilirin artan ve dinamik rolüne işaret eden IEA Yöneticisi Maria van der Hoeven, yenilenebilir enerji sektörünün artık reşit olduğunu belirtti. Ancak çok daha güvenli ve sürdürülebilir enerji sisteminin dünyanın önde gelen ülkelerinin hükümetleri tarafından geliştirilecek acil hareket planına ihtiyaç duyduğunu ifade ederek, hükümetlerin temiz enerji dönüşümüne giden yolda bugüne kadar başarısızlık sergilediklerini ifade etti. Hoeven “ Eğer sergilenmekte olan toplu politika başarısızlığı devam ederse ve sera gazı salımlarının kontrol altına alınması için bir şey yapılmazsa bunun çevresel ve ekonomik sonuçları korkunç olacak “diyor.

IEA tarafından yayınlanan Orta Vadeli Yenilenebilir Enerji Piyasası 2012 başlıklı rapora göre, bir çok ülkede yaşanmakta olan ekonomik belirsizliklere karşın hidroenerji, güneş, rüzgar ve diğer yenilenebilir kaynaklardan elde edilecek dünya enerji üretiminin yüzde 40’dan fazla büyüme sergileyerek 6 bin 400 TWh düzeyine ulaşması bekleniyor. Yenilenebilir elektrik üretiminin 2011-2017 yılları arasında 1848 TWh seviyesine çıkması tahmin ediliyor. 2005-2011 yılları arasında bu rakam, 1160 TWh olarak kayıt edildi. Bu süreçte, OECD ülkelerinden OECD dışı ülkelere doğru ciddi bir kayış olacak ve bu biyümenin üçte ikisi bu ülkelerden karşılanacak. van der Hoeven “Teknolojiler olgunlaştıkça yenilenebilir enerji hızlı bir şekilde genişliyor. Bir çok ülkede çok daha rekabetçi bir konuma geliyor” diyor. Rapor’da şu ifadelere yer veriliyor: “OECD ülkelerindeki destekleyici politikalar ve piyasa altyapısı önemli bir rol oynadı. Ancak son yıllarda hızla artan elektrik talebi ve enerji güvenliği ihtiyaçları bir çok gelişmekte olan piyasada küçük -büyük uygulamaların hayata geçmesine neden oldu. Bu genişleme fırsatları, maliyet düşüşleri ve küresel rekabette önemli gelişme fırsatları sunuyor.” IEA Enerji Piyasaları ve Güvenliği yöneticisi Didier Houssin, yenilenebilir uygulamalarının coğrafik olarak önemli aşamalar kaydedeceğini belirterek özellikle Çin, Brezilya, Hindistan öncülüğünde gelişen ülkelerde artan faaliyetler ortaya çıkacağını belirtti. 710 GW’lık küresel yenilenebilir enerji kapasitesi beklentisinin yaklaşık yüzde 40’ını Ç in oluşturuyor. Bunun yanısıra ABD ve Almanya’da da belirgin uygulamalar bekleniyor. “Bu büyüme, yenilenebilir enerji teknolojileri portfoyünün olgunlaşması ile desteklenecek” ifadesine yer verilen rapora göre hidroenerji, yenilenebilir enerji üretimi içerisinde öncü rolünü koruyacak ve 2011-17 yılları arasında en büyük büyümeyi sergileyecek (yaklaşık 730 TWh) Rüzgar, biyoenerji, güneş enerjisi de hidroenerjinin ardından en güçlü büyümeyi sergileyecek alanlar. Bununla birlikte offshore rüzgar ve konsantre güneş enerjisi (CSP) düşük düzeylerden yükselme eğilimi sergilemeye başlayacaklar.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Tasarımlar 0 Comments

Bu Parkta Spor Yapmak Hem Sağlık Hem de İndirim Kazandırıyor

İzmir’li bir yenilenebilir enerji  firma olan Sonensis A.Ş. patenti kendisine ait olan “Kullanıcısını Tanıyabilen, Elektrik Üretebilen Spor Aletleri” iş modeli ile yeni bir Bilim ve Sanayi Bakanlığı Tekno Girişim Sermaye

ALTERNATİF TASARIMLAR

Swiss Solar Ödülleri 2011’in En Romantik En Güneşli Sahibi

Üzerinden çokca zaman geçti farkındayız fakat sürdürülebilir turizmin ülkemizde önemli gündem maddesi olduğu şu günlerde İsviçre’den çıkan bu güzel örneği tekrar paylaşmanın vakti diye düşündük. 10 Ocak 2011’de düzenlenen 21.

HABERLER 0 Comments

Yerli Üretim İçin Enerji Bakanlığı ve Tübitak İşbirliği

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaptıkları protokoller ve bunun çerçevesinde yapılacak yatırımlarla, Türkiye’nin yalnızca rüzgarla alakalı karar verilmiş ve lisansa bağlanmış yatırımlarında minimum 15 milyar dolarlık bir ithalatı

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply