İDO’dan Sürdürülebilir Ulaşıma Büyük Destek

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), bisiklet taşımacılığıyla ilgili politikasını değiştirdi.

ae_ulasim_ido_bisikletBugüne dek bisikletlerden 5 TL taşıma ücreti alan İDO, artık deniz otobüslerinde 3, hızlı feribotlarda ise 10 bisiklete kadar yaptığı bisikleti ücretsiz taşıyacağını duyurdu.

Tarife değişikliğiyle ilgili bilgiye İDO’nun ücret ve tarife sayfasından ulaşılabilir.

Konuyla ilgili görüşlerini Yeşil Gazete‘yle paylaşan Sokak Bizim Derneği’nden Erman Topgül, “Toplu taşımanın iyileştirilmesi ve bütünleşmesi ile ilgili uygulamaları destekliyoruz. İDO’nun deniz otobüslerinde 3, hızlı feribotlarda ise 10 adet ücretsiz bisikletli geçiş kontenjanı ayırması sevindirici bir gelişme” diyor. Topgül’e göre bisikletin toplu taşıma ile entegre edilmesi çok önemli: “İDO ulaşımda entegrasyon için bisiklete gerekli izini vermeyen son kurumdu. Bu nedenle İDO’nun bu kararını bisiklet ulaşımını teşvik etmeleri açısından olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz.”

İDO’nun aldığı kararın önemli olmasının yanısıra “yalnızca mevcut talebi karşılamaya yeteceğini” belirtiyor Topgül: “Bu sayı bisiklet ulaşımını arttırmak için yeterli değil, sadece günümüzdeki talebi karşılamak için yeterlidir. Var olan kapasitelerin zaman içerisinde arttırılması gerekiyor.”

Erman Topgül, İstanbul’daki trafik sorununun çözümü bisiklet ve toplu ulaşımın, özellikle de deniz ulaşımının entegrasyonuyla mümkün: “Gemilerde fiziksel düzenlemeler yapılması gerekir. Ancak bu şekilde İstanbul’daki yoğun trafiği rahatlatmak ve alternatifler üretmek mümkün olacak. Bu durum hem trafik, hem çevre, hem de sağlık açısından olumlu etki yaratacaktır.”

Topgül sözlerini bir dilekle bitiriyor: “Umuyoruz ki bundan sonra da bisiklet ulaşımını teşvik edecek uygulama ve politikalar artarak devam eder.”

Kaynak: Yeşil Gazete

 

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Jeotermal enerji 0 Comments

Simav’da Jeotermal Isıtmalı Topraksız Sera Alanında Artış

Kütahya’nın Simav ilçesindeki Eynal Kaplıcaları’nda bulunan, jeotermal ısıtmalı topraksız sera alanı 100 dönüme çıktı. Jeotermal kaynaklı seracılık Türkiye’de artış gösteriyor. haberciniz.biz’in haberine göre, Kütahya’nın Simav ilçesindeki Eynal Kaplıcaları’nda bulunan, jeotermal

Diğer temiz enerjiler 0 Comments

Toyota Türkiye’de Hibrid Otomobil Üretecek

Yerli otomobil tartışmaları arasında Toyota, Adapazarı’nda CH-R adını verdiği ve ülkemizde üretilecek olan ilk hibrid araç için yatırım kararı aldı.Yeni modelin benzinli ve dizel motor seçenekleri de olacak. Türkiye’de hibrit

HABERLER

Dünyanın İlk Mobil Sulama Projesi Güneydoğuda Hayata Geçti !

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nce Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin güneşini tarımsal sulama amaçlı kullanacak “mobil sistemi” üretildi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, TÜBİTAK tarafından desteklenen, Tarımsal Araştırmalar