“İdealimiz Enerjide Bir Halk Holding Oluşturmak”

“İdealimiz Enerjide Bir Halk Holding Oluşturmak”

Bu ayki röportajımızı Türkiye’nin ilk yenilenebilir enerji kooperatifi unvanına sahip Gaziantep merkezli Temiz Enerji Sanayi Kooperatifi (TESKOOP)’un Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Saraçoğlu ile gerçekleştirdik. Kuruluş amaçlarını ve hedeflerini konuştuk. 

TESKOOP olarak şimdiye kadar hep güneş enerjisi ağırlıklı yatırımlarla gündeme geldiniz. Diğer temiz enerji alanlarındaki yatırım planlarınız neler olacaktır?

Ülkemizin enerji açığını kapatmak öncelikli amacımızdır. Türkiye’de dışa bağımlılığın acilen azaltılması gerekir ki bu kapsamda Türkiye’ye en uygun yenilenebilir enerji güneş enerjisidir. Ancak yenilenebilir enerjinin her kolunda Ar-Ge çalışmalarımız başlayacaktır. Dalga Enerjisi ve Geri Dönüşümden elde edilen enerji türleri de yatırım planlarımız arasındadır.

Şu anda Türkiye genelinde parçalar halindeki projelerimizin toplamı (ağırlıklı olarak Konya ve çevresi olmak üzere) 1 GigaWatt ve toplam yatırımımız 4 milyar dolar civarındadır. Gizlilik politikamız gereği ve daha önce yaşadığımız talihsiz bir durumdan dolayı projeler tamamıyla başlamadan kesin mekan göstermek istemiyoruz. Ama sanırım en fazla içinde tüm detaylarımızı basınla paylaşacağız.

Türkiye’de şu anda yerli güneş paneli üretimi yapan pek çok firma var, siz bunların arasından sıyrılacak bir proje ile chip ve hücre fabrikası yatırımı planınızı açıkladınız. Bu konudaki çalışmalarınız nasıl gitmekte? Bununla ilgili ülkemizde ve civar ülkelerde gördüğünüz potansiyel nedir?

Bizim gerek Teskoop ve gerekse şirketlerimizle yaptığımız çalışma ve programlarımız kısa vadede çok verip az almak, ülkemize gerek cari açık gerekse işsizlik konularında destek olmaktır. Hiçbir montaj fabrikamızı kötülemek amacında değiliz fakat ülke olarak hamle yapacak isek teknolojinin tüm faydalarını gelişimlerini ülkemize kazandıracak tek yol yerli üretimdir. ”O risk olur ,bu zarar olur, kısa vadede ben kazanayım” düşünceleri Türkiye’nin dışa bağımlılığını olduğu gibi devam ettirir. Bizim bu sektördeki iddiamız kuracağımız hücre fabrikaları ile komşu ve çevre ülkelere kaliteli son teknoloji üretimin Türkiye imzalı olabileceğini göstermek ve Yenilenebilir Enerjide yeterince gelişmemiş komşu ülkelere Türk yenilenebilir Enerjisini taşımaktır. Hücre ve çip fabrikalarımızın kurulumu için son bir kaç haftaya girmiş bulunuyoruz.

Enerji kooperatiflerinin en yararlı olabilecekleri konu, özellikle güney ve Ege bölgelerimizde yer alan binaların (örneğin yazlıkların) çatı üstü GES uygulamaları olabilir. Çoğu birer kooperatif olarak kurulan yazlıklarda bu sistemlerin uygulanması çok büyük bir iş ve istidam potansiyeli yaratabilir. Oysa ülkemizde çatı üstü uygulamalar için mevzuat hala uygun değil. Sizin bu konu hakkındaki görüş ve yorumlarınızı rica edebilir miyiz?

Ne yazık ki ülkemizde çatı üzeri GES uygulamaları henüz çok rağbet görmüyor. Fiyatların yüksekliği, on-grid kalite standartı olmayışı ve işin bürokrasisi insanlarımızın soğuk bakmasına sebep oluyor. Fabrikamızın üretime geçmesiyle beraber devlet ya da özel bankalarla yapacağımız anlaşmalar ile tüm Türkiye’ye hizmet vereceğiz. Anlaşmalı bankalardan kullanılacak kredilerle insanların borçlarını elektrik faturası öder gibi ödeyecekleri ve uzun yıllar bizim garantimiz altında hizmet alacakları bir sistem planlarımız arasında.

Teskoop’u kurarken hedeflediğiniz nokta ile şu anda bulunduğunuz noktayı karşılaştırabilir misiniz? Karşılaştığınız güçlükler neler oldu?

Her şey hayal etmekle başlar. Biz Teskoop’u kurarken hep hedeflerimizi büyük tuttuk. 1 yılda kendimizi çok iyi noktalar taşıdık. Sayın Cumhurbaşkanımızın da cesaretini örnek aldık. Çok büyük projelere başlamak üzereyiz. Karşılaştığımız zorluklara gelince Kooperatif deyince insanlarımızın aklına şüphe uyandıran kurumlar geliyordu ve halen bununla mücadelemiz devam ediyor. Yeni nesil kooperatifleri tanıtmaya çalışıyoruz. İnsanlarımızın mağdur edilmemesini sağlamak için devletimiz en makul sözleşmeleri hazırlamaktadır. Kooperatifleri kötü amaçlı kullanmak isteyen şahısların yolu kapanmış oluyor, bu yüzden sayı olarak azız.

Teskoop’ların yaygınlaşarak bir TeskoBirlik oluşturulması söz konusu idi. Bu alandaki çalışmalarınız nasıl gidiyor?

TESKOOP şuanda 5 ilde faaliyet gösteriyor. Bu iller Gaziantep, Adana, Niğde, Kilis ve Mersindir. İstanbul ve Ankara ise başvuru aşamasında. İnşallah kısa zamanda TESKOBİRLİK olarak hizmet edeceğiz.

Ülkemizde Çukobirlik ve Marmarabirlik gibi son derece güçlü ve son tüketiciye ulaşabilen birlikler var. TeskoBirliğin misyonu ne olacaktır?

TESKOBİRLİK’in en büyük misyonu Türkiye’de yerleşik olmayan ama Avrupa onlarcası olan Enerji Kooperatifi ve Birliği bilincini oluşturmaktır. İnsanların enerji ihtiyacını çevreci üretimle sürekli olarak karşılamaktır. Enerji de bir Birlik ilk olacaktır.

Konya bölgesi önemli bir tarım üssü. Burada güneş enerjili sulama konusunda bazı projeler planladığınızı biliyoruz. Bu konu hakkında biraz detay verebilir misiniz?

Hem coğrafi şartlar hem de buradaki yetkililerimizin son derece duyarlı olması sebebi ile Konya ilimizi ana üst seçtik. Gerek sulama projemizi gerekse bunun benzeri projelerimizi çok yakında hizmete sunacağız.

Dalga enerjisi gibi ülkemizde neredeyse hiç yatırım yapılmamış bir konuyu planlarınıza almış görünüyorsunuz. Şu ana kadar bu konuda girişimleriniz oldu mu?

Açıkçası Dalga Enerjisi önümüzdeki dönemlerde gündeme gelmek için sırasını bekliyor, şimdilik araştırma aşamasındayız.

Hollanda’da kooperatifçilik yönetimi ile rüzgar santrali kuran ve işleten küçük beldeler var, aynı bir yatırımcı mantığı ile kurulan ve işletilen yapılar bunlar, ancak ölçekleri küçük. Gaziantep, Adana, Niğde, Mersin ve Kilis bölgelerinde sadece büyük ölçekli güneş yatırımları mı planlıyorsunuz yoksa daha küçük ölçekli projeleriniz de olacak mı?

İsterseniz kooperatifçiliğe neden girdiğimizi ve bakış açımızı anlatmakla başlayayım: ben halihazırda mevcut olan şirketlerimle aynı yatırımları pekala kendim de yapabilirdim ancak uzun zamandır idealim bir ‘Halk Holdingi’ oluşturmaktı. Kooperatifleri oluşturan üyeler halkın kendisidir. Avrupa’da özellikle Almanya ve Danimarka gibi ülkelerde kooperatifçiliğe katılım o kadar yüksek ki halk adeta kendi kendini finanse ediyor ve kendi ihtiyacını karşılıyor sonunda da kendi karını yaratıyor. Bu konuda Türkiye’de TORKU güzel bir örnek oluşturmuştur. Tabi ki kooperatiflere tanınan devlet imtiyazlarını da göz ardı etmemek lazım. Yeterince çaba gösterirsek sadece enerjide değil bütün sektörlerde insanımızda bir kooperatif bilincinin gelişeceğini düşünüyorum. Kooperatifler halkı hem aktif bir biçimde üretime katılmaya teşvik ediyor hem de pastadan herkese pay düşüyor. Düşünsenize devasa bir Holding var ve hepimiz bu Holdingin bir parçasıyız.

Bu nedenle biz her ölçekteki projeye destek verip uygulatmaya hazırız. Buradaki en önemli konu kullanılacak teknolojinin son sistem olması ve ülkemize bir değer katmasıdır.

Ortaklarınızdan biri Amerikalı bildiğimiz kadarıyla. Biraz onun Teskoop’a nasıl ve neden dahil olduğunu anlatabilir misiniz?

Feng Hsu Amerikalı Uzay Havacılık ve Nükleer Mühendisidir. Bu yapmaya çalıştığımız iş kesinlikle bir bilim ve teknoloji işidir. Kendisi NASA gibi çeşitli kurumlarda çalışmış ve eğitim vermiş bir bilim adamı olarak bu sektörde en yeni teknolojiye sahiptir. Kendisi ve ekibi projelerimizin beyni olacaklar. Böyle bir iş zaten uzman kişiler olmadan yürütülemez ki Dr. Hsu bu konuda dünyanın sayılı isimlerinden biridir. Amerikadaki tanıdık iş adamlarımız vasıtasıyla tanıştık.  Kendisiyle ilk temaslarımızı zaten 1 yıl önce kooperatifimizi kurmaya başladığımızda gerçekleştirmiştik. Ancak Konya’daki projelerimizin ve hücre fabrikasının kuruluşunun netleşmesi ve resmileşmesinin ardından  ülkemizi ve devlet büyüklerimizi ziyaret ettiler. Şuanda Teskoop‘un partnerlerinden birisidir.

2017 yılı için genel olarak enerji ve temiz enerji sektörleri için tahminlerinizi rica edebilir miyiz? Ülkemizi bu alanlarda bekleyen fırsat ve tehditler sizce nelerdir? Zorluklar için atmamız gereken adımlar neler olmalıdır?

2017 yılı için sadece enerji sektörü değil tüm sektörlerde ve alanlarda gelişme ve refah için öncelikli şart devletimize, hükümetimize ve milletimize sonsuz destek ve güvendir. Yatırımcılarımız ürkek davranmamalı ve risk almaktan korkmamalıdır. 2017 yılı Türkiye’de temiz enerjiye karşı bir farkındalığın oluştuğu ve büyük yatırımların gerçekleştiği bir yıl olacaktır.

 

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Renoe Enerji Denizli’de Güneş Enerjisi Santrali Kuracak

Renoe Enerji Yatırım Bilişim Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş., bu çerçevede, Denizli İli, Acıpayam İlçesi, Yeniköy Köyü’nde 10 MWe kapasiteli Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Santrali Projesi’ni hayata geçirmeyi planlıyor. Renoe

Elektrik Üretimi

30 Belediye Başkanı Dünya Jeotermal Kongresi’nde

5 yılda bir düzenlenen ve bu yıl Avustralya’nın Melbourne şehrinde gerçekleştirilen “Dünya Jeotermal Kongresi” başladı. Jeotermal enerji kaynaklarının yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalara belediyeler de önemli katkılarda bulunuyor. Çeşitli belediyeler ilçe ve beldelerinde

HABERLER

Otomobiller Kahveyle Çalışacak

İngiltere’deki Bath Üniversitesi’nde görevli bilim adamları, gelecekte otomobillerin yakıt depolarının “kahve”yle doldurulabileceğini açıkladı. İngiltere’deki Bath Üniversitesi’nde görevli bilim adamları, gelecekte otomobillerin yakıt depolarının kahveyle doldurulabileceğini söyledi. Ekip, kahve satan zincirlerde kullanılmayan, atılan kahve çekirdeklerinden alternatif enerji üretilebileceğini açıkladı. 10 kilogram kullanılmayan “atık

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply