İÇDAŞ, General Electric’in  Rüzgar Türbinlerini Kullanacak

İÇDAŞ, General Electric’in Rüzgar Türbinlerini Kullanacak

General Electric (GE), İÇDAŞ’ın BİGA Rüzgar Enerji Santrali’ndeki 19 adet akıllı GE 3.2-103 rüzgar türbinlerinin tedariki ile Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerini destekliyor.

GE_Akilli_Ruzgar_Turbini_3.2-103Türkiye’de hemen her gün rüzgar santralleri yatırımlarıyla ilgili bir habere rastlamak mümkün. Uluslararası çaptaki yerli ve yabancı kuruluşlar Türkiye’de rüzgar enerjisi sektörüne yönelik önemli yatırımlar yaparken, türbin satışları da ilgi çekiyor.

GE (General Electric) bugün enerji üreticisi İÇDAŞ’a Türkiye’de Çanakkale şehrinin yakınlarındaki Biga Rüzgar Enerji Santrali için 19 adet akıllı GE 3.2-103 rüzgar türbinini tedarik edeceğini duyurdu.

60 megawatt gücündeki rüzgar sahası, 3.2-103 ile GE’nin en güçlü rüzgar türbinine sahip olacak ve dünya genelinde bu tip türbinlerin kurulduğu ilk tesis olma özelliğini taşıyacak.

Biga Rüzgar Enerji Santrali, Türkiye’nin 2023 yılına kadar rüzgar enerjisi alanında 20 gigawatt‘lık (GW) toplam kapasiteye ulaşmak ve birincil enerjinin yüzde 30’unun yenilenebilir kaynaklardan elde etmek yönündeki hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunacak.

“GE’nin deneyimi İÇDAŞ için çok önemli”

İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye’ye daha fazla yenilenebilir enerji sağlayacak ve ülkenin bu alandaki hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak bu yeni rüzgar sahasında, GE ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duymaktayız. GE’nin rüzgar türbini teknolojisi ve enerji üretimindeki deneyimi İÇDAŞ için çok önemli. Bu nedenle hem müşterilerimiz, hem de Türkiye için heyecan duymaktayız” dedi.

GE Enerji Türkiye Genel Müdürü Mete Maltepe ise, “rüzgar enerjisi Türkiye ve Türkiye’de yaşayan herkes için çok önemli bir kaynak. Biz GE olarak ülkenin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşma çabalarına katkı sağladığımız için gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

85 metrelik kule yüksekliği ile Türkiye’nin orta ve yüksek rüzgar hızları için tasarlanmış olan GE’nin 3.2-103 rüzgar türbini, hem yüksek enerji sağlıyor, hem de yerli kule ve kanatları ile yatırımcıya avantaj kazandırıyor.

3.2-103, üstün niteliklere sahip bir türbin olarak “endüstriyel internet’in” gücünden rüzgar değişkenliğinin yönetimi konusunda faydalanarak sorunsuz ve öngörülebilir enerji akışı sağlıyor. Bunun yanı sıra komşu türbinler, servis teknisyenleri ve operatörlerle rahatça iletişim kurarken, her saniyede on binlerce veri noktasını analiz ederek gelişkin tahmin algoritmalarını da ustalıkla kullanabiliyor.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Kızılırmak Nehri Kuruma Noktasına Geldi

Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak kuraklık ve enerji üretimi için su çekilmesi nedeniyle kuruma noktasına gelince Yamula barajı adeta ikiye bölündü. Kayseri’den geçen Kızılırmak Nehri üzerine kurulu Yamula Barajı,

Ulaşım

IBM’den Güneş Enerjili Otomobil Verimliliği Çalışması

IBM, Bilişim Teknolojisi kullanarak güneş enerjisi ile çalışan otomobillerin daha verimli hale gelmesini hedefliyor Orta Avustralya’da 3.000 kilometre mesafede yapılan Bridgestone World Solar Challenge Yarışı’nda Michigan Üniversitesi ekibinin güneş enerjisiyle

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Rotterdam “Fişsiz ve Yeşil Ulaşımın” Öncüsü Olmaya Hazırlanıyor

Rotterdam “bağlantısız” bir yeşil ulaşım şehri olmaya hazırlanıyor: şehir belediyesi elektrikli araçların herhangi bir kablo bağlantısı olmadan, fişsiz olarak şarj olabileceği noktaları test ediyor. 2 senedir bu proje için hazırlık çalışmalarının