ICCI 21. Yılında da Ziyaretçileriyle Buluştu

ICCI 21. Yılında da Ziyaretçileriyle Buluştu

21. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı-ICCI-2015’e 35 ülkeden 400’e yakın firma katılıyor.

ICCI“Enerji Sanayi Sektöründe 21. Yıl” sloganı ile Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen 21. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı-ICCI-2015 sürüyor. ICCI-2015 Fuarı ve Konferansı’na 35 ülkeden 400’e yakın firma katılıyor.

ICCI-2015’te 36 farklı oturumda 200 sunum gerçekleştiriliyor.. Oturumlarda, elektrik dağıtım sektörü, yenilenebilir enerji yatırımları, elektrik piyasası mevzuatı, güneş enerji sistemleri, hidrolik kapasiteler, termik santraller, kömür işletmeciliği, nükleer enerji, rüzgar enerji sektörü gibi çeşitli konular ele alınıyor.

ICCI-2015 Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’na katılan yenilenebilir enerji kuruluş temsilcilerine fuarı nasıl değerlendirdiklerini sorduk.

ELTEM-TEK Genel Müdürü Sinan Coşkun:

“Fuarın konumlanması doğru”

ICCI-2015 Fuarı’nın Solarex’e göre, daha sakin geçse de doğru yatırımcı oranının yüksek olduğunu görüyoruz. Güneş enerjisi ihalelerinin tamamlanması, rüzgar enerjisi başvurularının başlamasına denk geldiği için Fuarın konumlanmasının doğru yapıldığı anlaşılıyor. Dolayısıyla ziyaretçi sayılarının az olmasına karşın niteliğinin yüksek olduğuna tanık oluyoruz.

Enercon Türkiye/Kazakistan Bölge Satış Müdürü Arif Günyar:

“Fuar’ın zamanlaması uygun olmadı”

ICCI Fuarı’nın rüzgar enerjisindeki ilk katılımcı firmalardan birisiyiz. 2007 yılından itibaren katıldığımız Fuar ve Konferans kendini kanıtlamış, iyi bir katılımcı kitlesi olan bir organizasyon. Her yıl tanıtım amaçlı olarak fuar ve konferanslarda yer alıyoruz. Bu yıl, Kıtalararası Rüzgar Enerjisi Kongresi’nin   (IWPC 2015) yakın zamanda olması, seçimlerin yaklaşması ve rüzgar enerjisi başvurularının başlaması nedeniyle, Fuar’ın zamanlaması çok uygun olmadı. Rüzgar enerjisi yatırımcılarının düşündüğü ve değerlendirme yaptığı bir dönem olduğu için, bu fuarda alışık olduğumuz ziyaretçi yoğunluğuyla karşılaşmadık.

GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu:

“Yenilenebilir enerji firmaları da temsil ediliyor”

ICCI-2015 Fuarı enerji sektöründe kendini kanıtlamış bir organizasyon. Enerji sektöründen birçok farklı alanın temsil ediği ICCI 2015 Fuarı’na bu yıl da yoğun bir katılım olduğunu tespit ediyoruz. ICCI-2015 Fuarı’nda yenilenebilir enerji firmalarının da kendisini temsil edebilmesi önemli. Konferanslarda sektörlerin nabızlarını ortaya koyma açısından çok değerli bir işleve sahip. Konferanslara da çok yoğun bir katılım var.

Suzlon Servis Müdürü Bülent Şahin:

“Bilgi kaynaklarının çoğalması enerji fuarına katılımı azaltıyor”

ICCI Fuarı’na hedefi olan firmaların bu yıl da katıldığını gözlemliyoruz. Buna karşın, genel katılımcı sayısının geçen yıllara göre daha düşük olduğunu saptıyoruz. Burada temel etken, özellikle yenilenebilir enerji alanıyla ilgili çok farklı bilgi kaynaklarına ulaşma olanağının artması. Dolayısıyla, bilgiye bu kolay ulaşım fuara katılımcı ve ziyaretçi sayısının azalmasında rol oynadı.

Nordex Türkiye Satış Müdürü Eray Ruşan:

“İnteraktif uygulamalar yapılmalı”

ICCI Fuarı rüzgar endüstrisindeki oyuncuların ziyaret ettiği bir fuar. Bu doğrultuda, ziyaretçilerden sektördeki son gelişmeleri öğrenme, yatırımcılardan da güncel teknolojileri takip etme olanağı oluşturuluyor. Hacmi milyar dolara yaklaşan rüzgar sanayine çok daha büyük bir katılım bekliyorduk. Sektör temsilcileri gerek fuarda gerekse konferansta aynı konuşmaların yapıldığını düşündüğü için iş bitirmek, projelere son noktayı koymaktan daha çok tanıdıkları görmek, son gelişmeleri takip etmek, bürokratlardan olumlu bir haber gelebilmesi umuduyla fuara katılıyor. Fuar kapsamında interaktif uygulamalara da geçilebilmeli.

Bioconstruct Genel Müdür Yardımcısı Marina Hömme:

“Biyogaz sektöründe fuarlarda iletişim kurmak zor””

Biyogaz sektöründe fuarlarda iletişim kurmak zor oluyor. Biyogaz sektöründe  iş yapış biçimi daha çok referans yöntemiyle gerçekleştiriliyor. Buna karşın Almanya kökenli bir firma olduğumuz için Türkiye biyogaz piyasasında çalıştığımızı belirtmek ve kendimizi tanıtmak amacıyla fuara katıldık.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI

Lisanssız Üretime Arazi Tahsisi

Cari açıkla mücadele ile ilgili açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcının önünü açacak ve cari açıkla mücadelede ülkenin elini güçlendirecek üç düzenlemeyi hayata geçireceklerini, yapacakları düzenlemedeki üç başlıktan birinin

HABERLER

PAGÇEV’den Boğaz temizliği

PAGEV’in geçtiğimiz yıl başlattığı “Mutlu Balıklar” projesine PAGÇEV ile devam ediliyor.  Beşiktaş Belediyesi ile işbirliğinde ağlar; 7 Ağustos 2014 Perşembe günü başta plastik olmak üzere denizlerdeki atıkları toplamak için atılacak. 

ETKİNLİKLER

ELEX 2013 SİZLERİ BEKLİYOR

ELEX – Elektrik Çevrimi, İletimi ve Dağıtımı Fuarı, 26-29 Eylül 2013 tarihleri arasında İFM-İstanbul Fuar Merkezi’nde sektörün ürün sunanları ile kullanıcılarını, tüm ilgili ve profesyonellerini bir araya getirmeye hazırlanıyor. Üretilen