“ICCI 2015 Enerji Ödülleri”nin Sahipleri Belli Oldu

“ICCI 2015 Enerji Ödülleri”nin Sahipleri Belli Oldu

Enerji sektörünün Türkiye’deki en önemli etkinliklerinden biri sayılan törende, ilk olarak Rüzgar enerjisi alanında yaptığı değerli çalışmalar nedeniyle, Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.’e ait Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali’ne ödülü verildi. Jüri Özel Ödülü ise Enerjisa Enerji Üretim A.Ş., Balıkesir Rüzgar Santrali’nin oldu.

Üst düzey bir katılım ile bu yıl beşincisi gerçekleşen törene, ETKB Müsteşarı Fatih Dönmez, EPDK Başkanı, Mustafa Yılmaz, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Cihan Pektaş, TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ile kamu üst düzey çalışanları, akademik ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve enerji sektörünün önde gelen profesyonelleri katıldı.

Enerji sektörünün Türkiye’deki en önemli etkinliklerinden biri sayılan törende, ilk olarak Rüzgar enerjisi alanında yaptığı değerli çalışmalar nedeniyle, Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.’e ait Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali’ne ödülü verildi. Jüri Özel Ödülü ise Enerjisa Enerji Üretim A.Ş., Balıkesir Rüzgar Santrali’nin oldu. Hidroelektrik enerji dalındaki ödül Sanko Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş., Cevizlik Regülatörü ve HES Rize İyidere’ye gitti. Jeotermal enerji kategorisindeki ödülü ise GÜRMAT Elektrik Üretim A.Ş, (Efe 2 JES) Germencik- İncirliova ile aldı.

Biyokütle ve Atık kategorisindeki ödülün sahibi, Gönen Biyogaz ve Organik Gübre Entegre Tesisi ile Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. ’nin oldu. Jüri Özel Ödülü de Ortadoğu Enerji ‘ye Odayeri Çöp Gazından Enerji Üretim Tesisi ile verildi. Güneş enerjisi alanındaki ödül, Güneş Enerji Santrali çalışmasından dolayıİnönüÜniversitesi TOTM’un oldu.

Törende ikinci olarak, Termik Enerji Santralleri dalında ödüller sahiplerini buldu. Doğalgaz kategorisindeki ilk ödül, RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.’nin Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali’ne verildi. Atık Isı kategorisinde ise ödülü Bursa Çimento Fabrikası A.Ş. aldı.

Son olarak da Verimlilik Kategorisindeki ödülü TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi alırken, bu kategorideki mansiyon ödülü Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne gitti.

Törende konuşan Hannover Fairs Turkey A.Ş.’nin Genel Müdürü Alexander Kühnel, Messe’nin 100’ü aşkın ülkede temsilci ağının bulunduğu, katılımcılarını doğru alıcılarla buluşturan uluslararası etkinlikler düzenlediklerini belirtti. 5 yıldır düzenledikleri ICC ödüller törenine büyük önem verdiklerini sözlerine ekleyen Kühnel şunları söyledi: “Türkiye, yenilenebilir enerji kaynakları yönünden dünyanın şanslı bölgelerinden biri. Türkiye’de hidro-enerji’nin toplam elektrik enerjisi üretiminde önemli bir yeri var. Öte yandan, Türkiye’de jeotermal enerji kaynaklarının da büyük oranda artmasıöngörülmektedir. 2023 hedefleri çerçevesinde, enerji konusunda önemli atılımları yapmayı planlayan ülkemizin, enerji sektöründe yer alan başarılı sektör kuruluşlarını teşvik etmek ve gerçekleştirdikleri projeler konusunda yüreklendirici ve özendirici olması bağlamında düzenlenen Enerji Ödülleri’ni beş yıldır yapıyoruz. Sektöre kurumsal nitelik kazandığını düşündüğümüz bu ödüller; “Yenilenebilir Enerji Santralları” ve “Termik Enerji Santralları” olarak 2 ana temada veriliyor” dedi.

“ICC, enerji sektörünün gelişimine katkı sağlıyor”

ICC Ödülleri jüri üyesi Recydia A.Ş. Genel Müdürü Dr. Oğuz Can, 5 yıldır gerçekleştirilen ödüller hakkında şunları söyledi: “Sektörlerin gelişiminde kongre, fuar, sempozyumların önemi yadsınamaz. 22 yıldır sağlamış olduğu buluşma imkanı ve her geçen gün artan kalitesi ile ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansıönemli bir marka olmuştur. Bu bağlamda iyi örneklerin paylaşımı, taktir edilmesi ve farkındalığın artması amacı ile düzenlenen ICCI Enerji ödülleri de Türkiye’de enerji sektörünün gelişimine katkıda bulunan bir etkinlik”.

ICC Ödüllerinin nasıl verildiğine ilişkin bilgi veren jüri üyesi İTÜ Enerji Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. A. Beril Tuğrul da şunları belirtti: “Başvuruda bulunan projeleri, 4 ana kriter olarak; enerji verimliliği ile çevre ve sürdürülebilirlik, sosyal sorumluluk, yatırımlarda yerli katkı, alanlarındaki puanlama sistemi ile değerlendirdik. 2015 Yılı Enerji Ödülleri için yapılan değerlendirmelerle, belirtilen kategorilerde 9 Enerji Ödülü ile birlikte 2 kategoride adayların yakın puana sahip olmasıüzerine 2 Jüri Özel Ödülü verilmesine karar verdik Ayrıca; “Toplumsal Farkındalık Vizyonu ile Enerji Aksiyon Planı Uygulaması”nda başarılı olan bir adaya Mansiyon Ödülü verilmesini karar verdik.”

ICCI, beş yıldır enerji sektörüne verilen hizmetleri ve yapılan katkıları desteklemek amacıyla farklı kategorilerde şirketleri ödüllendirmektedir. Aday projeler alanının uzmanı jüri üyeleri tarafından ölçülebilir kriterlerle göre değerlendiriliyor.

“Enerji Santralleri ve Verimlilik Projeleri”’nin taçlandırıldığı ICCI Enerji Ödülleri‘nde yenilenebilir enerji alanında yapılan yatırımlara büyük önem veriliyor.

ICCI 2016 -22. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı ise ICCI 2015 ödüllerini takiben 27-28-29 Nisan 2016’da İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Samsung Elektrikli Otomobil Pazarına Yöneliyor

Samsung, dev bir yatırıma imza atarak elektrikli otomobil pazarına giriş yapmaya hazırlanıyor. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Samsung Lee Byung-Chul tarafından, 1938 yılında kurulmuş olan Güney Kore merkezli bir şirket. Samsung

Tarımsal Projeler

Yozgat’ta Jeotermal Kaynaklardan Domates Üretimi Artıyor

Yozgat’ta, jeotermal kaynaklardan yararlanılarak Sorgun ve Sarıkaya ilçelerinde kurulan tesislerde organik domates üretimini artıyor. Türkiye’de jeotermal kaynaklarıyla meyve sebze üretimi artıyor. www.trthaber.com’un haberine göre, Domates üretiminde önemli mesafeler katederek, pazarda

HABERLER

Cibuti’den Jeotermal Enerji Yatırımı Çağrısı

Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Hüseyin Abdullahi, “Enerji sektöründe Türk yatırımcıları görmek istiyoruz. Güç santralleri inşa edebilirler” dedi. Doğu Afrika’da çok büyük sayılamayacak bir ülke olan Cibuti’nin Kızıldeniz’e ve Aden Körfezi’ne kıyısı bulunuyor.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply