ICCI 2014 Yenilenebilir Enerji Sektöründeki Canlanmayı Gösterdi

ICCI 2014 Yenilenebilir Enerji Sektöründeki Canlanmayı Gösterdi

ICCI 2014’te yenilebilir enerji sektörünün ağırlığı göze çarptı. Fuarda sektörde oluşmaya başlanan canlanma, katılımcı ve ziyaretçilerin oluşturduğu sinerjiyle kendisini daha da belirgin olarak hissettirmeye başladı.

IMG_9726ICCI 2014 Fuarı’na yönelik olarak sektör temsilcilerinden yorumlar aldık. GÜNDER Başkanı Faruk Telemcioğlu, Zenit Enerji ve Çevre Teknolojileri İş Geliştirme Müdür Yardımcısı İbrahim Uğur, Teknoray Solar Genel Müdürü Alper Ünlü ve Arke Enerji Yetkilisi Cevher Pilpil fuarla birlikte sektörün geleceğine yönelik düşüncelerini paylaştılar.

 Faruk Telemcioğlu:

“10 bin megawatı bulacağımızı öngörüyoruz”

IMG_9762ICC 2014, yalnızca güneşi değil, petrolü, gazı, nükleer gibi enerji sektörünün tüm yelpazesini içerisinde barındıran bir fuar. Bu fuarda güneş enerjisi firma sayısının çok fazla olması oldukça sevindirici… Sektörün gelişeceği yönünde önemli öngörülerimiz var. 6-7 yıl içerisinde güneş enerjisinde 10 bin megawattı bulacağımızı tahmin ediyoruz. Bu görümüzün temelinde; son dönemde güneş enerjisinin kazanımları konusunda bilincin artması, yatırımın geri dönüş sürecinin diğer ülkelere göre daha kısa olması ve bu unsurların etkisiyle bu alandaki yatırım talebinin fazla olması var.  Dünyadaki pazarların tıkanmasının da etkisiyle, IPS firmalarının Türkiye’ye rağbet etmesi, burada oluşan malzeme vs akımı da Türkiye’nin bu alanda kazandığı önemli bir ivme. Tabi bu gelişmelerde Türkiye insanının girişimciliği ve Türkiye’nin enerji potansiyelinin de etkisi büyük.

Zenit Enerji ve Çevre Teknolojileri İş Geliştirme Müdür Yardımcısı İbrahim Uğur:

“Sektörün doğum sancıları bitiyor”

IMG_9769Geçen yılki ICCI Fuarı’ndan aldığımız geri dönüşlerden bu yılın da oldukça hareketli geçeceğini düşünmüştük. Nitekim bu öngörülerimiz doğrulandı;  bu yıl oldukça canlı geçiyor. Bu tablodan da anlaşıldığı gibi sektör doğum sancılarını bitirmek üzere… Bu yılki ICC 2014 de bunu yaşıyoruz; gerek güneş enerjisi yatırımcılarına gerekse güneş enerjisi modül üreticilerine yoğun bir ilgi var.

Sektörde 2014’ün son çeyreğine doğru güçlü bir ivmelenme yaşanacağını, 2015 yılıyla birlikte ise, lisanslı ve lisansız güneş enerjisinde çok hızlı bir ilerlemenin olacağı görülüyor.  Türkiye’nin içinde bulunduğu durumda,  enerjideki dışa bağımlılık da göz önüne alındığında güneş enerjisi sektörünün büyümesi kaçınılmaz bir gerçeklik olarak ortaya çıkıyor.

Bu kapsamda, yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik olarak, süreç içerisinde bürokratik alt yapının oluşturulması ve ülkenin bu ortama hazır olması gerekiyor. Ülkenin bu yatırımlara hazırlanması yönünde ise bu engeller yavaş yavaş kaldırılıyor.

Teknoray Solar Genel Müdürü Alper Ünlü:

“Sektörel etkinlikler her geçen gün profesyonelleşiyor”

IMG_9710İlerleyen teknoloji enerjiye bağlı. Enerji olmadan teknolojik gelişim, medeniyet oluşmuyor. Enerji hayatımızda ekmek, su kadar birincil ihtiyaç haline geldi. Bu bilincin farkında olarak Teknoray olarak hem yatırımcı hem de bir IPS şirketi olarak iki farklı çatıda hareket ediyoruz.

ICCI Fuarı enerji sektörünün bütün paydaşlarını bir araya getiriyor. Bu anlamda oldukça faydalı bir fuar olduğunu söyleyebilirim. Burada enerji odaklı çalışan firmaların arttığını gözlemledik, tüm firmaların bir arada olmasıyla sektörde bir sinerji yaratılıyor. Bunun gibi fuarlarda; sadece güneş enerjisini değil, yenilenebilir enerjinin tüm kollarını ve fosil enerjileri de kapsayan bir çerçevede, ülkemizin ihtiyaç duyduğu enerjinin sağlanması konusunda çok faydalı yol haritalarının çizebildiğini düşünüyorum.  Bu tür etkinliklere olan katılım her geçen daha da artıyor ve profesyonelleşiyor. Firma olarak  biz de benzer fuarlarda, özellikle ICCI da  katılımımızı sürdürmeye düşünüyoruz. Daha önceki katılımlarımızda da önemli geri bildirimler almıştık.

Arke Enerji’den Makine Mühendisi Cevher Pilpil:

“Hedef kitlemizle bir araya geldik”

IMG_9737ICCI, hedef kitlemizle buluşabileceğimiz, geniş kapsamlı, çok önemli bir enerji ve çevre fuarı. Kuruluşumuzdan bu yana her sene düzenli olarak ICCI’ye katılıyoruz. Bu sene de ICCI  fuarında enerji uygulamalarına dair standlarda  bilgilendirmeler yapılıyor, konularla ilgili demolar sunuluyor; ayrıca bu kapsamda iyi seminer ve paneller de düzenleniyor. Sektörün profesyonellerini, yatırımcıları, bu işle direkt ilgili kişilerin bu fuarda bir araya gelmesi, bu platformda bulunmanın bizler için ne kadar doğru bir adım olduğunu gösteriyor.

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Kömüre Alternatif Olacak Atıl Tarımsal Ürünler

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın enerji bitkileri atıklarından biyo yakıt türleri üretmek amacıyla kurduğu Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (KTAE) Enerji Tarımı Araştırma Merkezi (ETAM) bilim adamlarının, biyodizel, biyoetenol ve biyo

HABERLER

Osman Özberk: “Dağ fare doğurdu diyebiliriz”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Enerjisi Üreten Tesislerde Kullanılan Aksamın Yurt İçinde İmalatı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

HABERLER

Denizli’de 400 Bin Evin Enerji İhtiyacı Jeotermalden Karşılanacak

Zorlu Doğal Jeotermal Santrali İşletme Müdürü Ali Er, 2008 yılında yapılan özelleştirmeyle aldıkları Kızıldere Jeotermal Santrali’ni 7 MW’dan 15 MW çıkardıklarını belirterek, yılda 650 milyon kilovat elektrik üretecek santralin, 400