ICCI 2014 Fuarı Sektöre Ne Getirecek?

ICCI 2014 Fuarı Sektöre Ne Getirecek?

ICCI 2014 Fuarı öncesinde sektör temsilcilerinin nabzını tuttuk. Sektörün ortak görüşü, ICCI 2014 Fuarı’nın enerji sektörüyle birlikte büyümeyi ve gelişmeyi sürdürdüğü yönünde.

imgres

ICCI 2014 Fuarı, Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımlarının atağa kalmaya başladığı bir dönemde gerçekleştiriliyor. Bu yıl 20’incisi yapılacak olan ICCI 2014 en coşkulu fuar ortamlarından birine ev sahipliği yapacak gibi görünüyor. Yerli ve yabancı sektör temsilci ve yetkililerinin önemli yatırım kararları aldığı, mevzuatlarda sektörün önünü açabilecek önemli düzenlemelerin yapılmaya başlandığı, rüzgar santrallerinin birbirinin ardı sıra devreye girdiği, güneş enerjisinde; lisanssız elektrik başvurularının 500 megawatt’a ulaştığı, lisanslı elektrik üretimi içinse yarışma heyecanının başladığı, biyogaz santrallerinin yapımına başlandığı bir döneme denk geliyor ICCI 2014 Fuarı. Dolayısıyla, herkeste bir heyecan ve umudun izlerine rastlamak mümkün. Biz de ICCI Fuarı’yla ilgili olarak, yenilenebilir enerji alanının temsilci kuruluşları ve özel sektör yetkililerinin görüşlerini aldık.

GÜNDER Başkanı Faruk Telemcioğlu:

“Enerji sektörünün yönünü göstermesi açısından öniso toplantı (1)emli bir etkinlik”

Bu fuar, hem bir sektör buluşma noktası hem de sektör hakkında görüş alışverişinde bulunulan bir düşünce arenası gibi değerlendirilebilir. Çeşitli kurum ve kuruluşların özel oturumlarda kendileri ile ilgili mevzuat ve uygulamaları tartışacağını, hem kamuya hem de sektöre önemli mesajlar vereceklerini düşünüyoruz. Her bir paydaşın alacağı önemli dersler olacaktır. Kamu ve kural koyucular da piyasanın sesine kulak vermek zorunda olduklarını görecekleri kanısındayız.

Sektör dinamikleri kendi kuralları içerisinde gelişiyor ve yoluna devam ediyor. Hükümetin kendi enerji politikalarını kurgularken, bu tür etkinliklerden esinlendiklerini düşünmüyorum. Dolayısıyla, böyle bir fuarın sektörün gelişimine de çok fazla katkısı olduğunu düşünmüyorum. Kamu tarafı kendi politikasına göre enerji sektöründeki esasları belirliyor ve yoluna devam ediyor. Bu tür etkinliklerde sadece ufak tefek düzenlemeler için görüş alışverişi yapılıyor. Sektör gelişimine etki yerine sektörün nerede olduğunu ne yöne doğru gittiğini gösteren verileri bu etkinliklerden elde etmek mümkün. Fuar ve konferansta görüşülen konular sadece sonuçları gösterir bize . Bu aşamada ve içinde bulunduğumuz ortamda politika üretilmesine katkısı olduğunu düşünmüyorum.

Öncelikle, enerji sektörünün nereye doğru gittiğini göstermesi açısından önemli bir etkinlik. Ayrıca mevcut uygulamalar ve kuralların tartışılması, düzeltici önlemlerin neler olması gerektiğini göstermesi açısından da tüm paydaşların görüşlerini yansıttığı için bu tür etkinlikleri çok önemsiyoruz. Sadece projecilerin veya uygulayıcıların değil üreticilerin de sorunlarının tartışılması gerektiğini düşünüyoruz. Ne solar termal ne de fotovoltalik panel üreticilerinin sorunları bu etkinlikte tartışılmıyor. Pazarda karşılaşılan sorunların tartışılması bir sektörü temsil etmez. Hem üreticiler hem uygulayıcılar hem de tüketicilerin olduğu tartışma platformları kurulmalı. Umuyorum yetkililer bunu gelecek dönemlerde dikkate alacaklardır.

Elbetteki Business To Business (B2B) olarak tanımlanan ikili iş görüşmeleri açısından çok önemli bir buluşma ama bu konuda karar vermek için ziyaretçi profili ile katılımcı profiline bakmak gerekir. Enerji sektörünün gittikçe artan önemi, ülkemizi birçok yatırımcı ve firma için bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Ülkemizi ve ülkemizdeki yatırım olanaklarını bilmeyen ziyaretçilerin bu fuara katılarak veya ziyaret ederek bu konuda bir fikir edinmesi bence çok mümkün görünmüyor. Ziyaretçi sayısına baktığımızda, 2012 yılına göre bir artış var ama yabancı ziyaretci oranında da önemli bir düşüş gözleniyor. Bunun yanında katılımcı profiline baktığımızda da 2013 yılında, 2012 yılına göre yabancı katılımcılarda çok önemli bir artış söz konusu. Ben bu trendin devam edeceğini düşünüyorum. Yani yabancı ziyaretçi miktarında azalma olacak bunun anlamı genelde şudur: Ülke firmalarının ihracat potansiyeli açısından olumsuz bir durum. Katılımcı firmaların artması da ülkemiz ithalatının artması anlamına gelir. Yabancı katılımcıların olması ülkemizi karlı bir pazar olarak gördüklerindendir. Beklentisi veya satış şansı olmayan bir firma hiçbir zaman bir fuara katılımcı olarak masraf yapmaz. Yani bu durumu enerji üretiminde gerek kaynaklar bakımından gerekse makine ekipman bakımından iyi bir pazar olduğumuzun göstergesi sayabiliriz. Fuarın tüm sektöre ve paydaşlarımıza faydalı olmasını diliyorum. Bu tür etkinliklerin sektöre çok büyük katkısı olduğundan şüphe etmiyoruz.

Uğur Kılıç Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü

 “ICCI Fuarı’nın büyümesiyle enerji sektörün büyümesi paralellik taşıyor” 

 

YingliSolar_Ugur_Kilic3 (2)

Yingli Solar olarak 2012 yılında yapılan ICCI Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı etkinliğinde yaptığımız lansman ile Türkiye pazarında faaliyetlerimize başladığımızı ilk defa duyurmuştuk. Bu lansman toplantısında Yingli Solar’ın uluslararası üst düzey yöneticileri de bizlerle birlikte oldular ve ülkemizdeki enerji sektörünün önemli isimleri ile tanışma, buluşma imkanı buldular. Yingli Solar olarak yaptığımız değerlendirmede gördük ki, bu yıl 20’inci yılı kutlayan ICCI Fuarı, hem Türkiye’deki hem de çevre ülkelerdeki hem de ülkemizde faaliyet gösteren global firmaları bir araya getirme özelliği ile önem taşıyan, enerji sektörü özelinde bir platform özelliği taşıyor. Bu sebeplerden ötürü hem global şirketlerin Türkiye pazarında yer alması hem de yerel şirketlerin global pazarlarda rekabet edebilmeleri için önemli bir olduğunu düşünüyorum.

ICCI Fuarı’nın kurumsal olarak gelişimine ve büyümesine baktığınızda, Türkiye’nin enerji sektörünün büyümesiyle doğru orantılı bir ivme yakaladığını görmek mümkün. ICCI etkinliğinin fuar özelliğinin yanında birbirinden faydalı konuları ele alan ve sektör profesyonellerini bilgilendirme görevi gören konferansları da sektörün büyümesine, yöneticilerinin bilinçlenmesine önemli katkı sağladığını düşünüyorum. Bu konferanslarda sektör şirketlerine önemli bir bilgi birikimi aktarılıyor. Kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerinin ve sivil toplum kuruluşlarının özel sektör yöneticileri ile bir arada bilgi paylaşması önemli bir sinerji yaratıyor. Tüm bu bilgi birikimi de sektörün hızla gelişmesini sağlıyor. Örnek vermem gerekirse, üç yıl önce güneş enerjisi ile ilgili bilgi sınırlıydı. Ancak ülkemizin yenilenebilir enerjiye yatırım yapma kararı sonrasında güneş enerjisi alanında birbiri ardına düzenlenen etkinlik ve konferanslar yaşanan eksiklikleri giderebilmeyi başardı. Artık, ülkemizde güneş enerjisi alanında daha yapılacak çok şey olsa da yatırımcı istekli, tedarikçi firmalar ise hazır. Yingli Solar olarak Türkiye’ye olan inancımız ile bu pazara giren ilk yabancı şirketlerden biri olduğumuz ve ülkemizin güneş enerjisindeki gelişimine katkı sağlayacağımız için büyük mutluluk duyuyoruz.

 Yingli Solar, 2012 ve 2013 yılını dünya pazar lideri olarak kapatmayı başardı. Bu yıl da bu liderliğimizi korumak için rekabetçi bir marka olarak pazarlama ve satış faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yingli Solar’ın hedefi bulunduğu ülkelerde her zaman pazar lideri konumunda olmaktır. Bunun için de pazarlama faaliyetlerimizle, rekabetçi avantajlarımızı kullanarak ve dünya kalitesindeki yüksek performanslı güneş panellerimizle bu hedefimizi gerçekleştirmek için çalışmalar yürütüyoruz. ICCI 2014 Fuarı ise, Yingli Solar’ın bu hedeflerini gerçekleştirmek için önemli fırsatlar yaratıyor. Hem Türkiye’den hem de yakın çevremizdeki ülkelerden yatırımcılarla bir araya gelme imkanımız oluyor. Ayrıca bu yıl fuarda 2015 yılından itibaren pazara sunacağımız önemli bir panel modelimizin tanıtımını ilk defa ICCI 2014 Fuarı’nda yapacağız. Bu panel Yingli Solar’ın uzun yıllardır Ar-Ge faaliyetlerinin ürünü olarak rakiplerinden çok daha yüksek performans sunan bir panel olma özelliğine sahip. Daha fazla detay vermiyorum, bu paneli görmek isteyen enerji sektörü profesyonellerinin ICCI 2014’teki Yingli Solar standını ziyaret etmelerini öneriyorum.

ICCI 2014 Fuarı’nın diğer fuar etkinliklerinden ayıran önemli bir özelliklerden biri ise, fuar alanında katılımcı şirketlerin karşılıklı olarak iş görüşmeleri yapabilmesi. Business To Business (B2B) olarak tanımlanan ikili iş görüşmeleri kapsamında şirketler milyonlarca dolarlık iş hacmine denk gelen anlaşmalara imza atıyorlar. ICCI 2014 kapsamında bu faaliyetle beraber az önce de belirttiğim gibi yatırımların artmasına ve enerji  sektörünün hızla büyümesine, gelişmesine katkı sağlıyor. Benim inancım, bu yıl da özellikle yenilenebilir enerji alanında, ICCI 2014 Fuarı’nın sektöre önemli bir ivme sağlayarak bu alandaki yatırımların hızla artacağı ve gelişme sağlayacağı yönünde.

 Doosan Enerjiden Sorumlu Türkiye Genel Müdürü Metin Oktay:

 “Hem ulusal hem de uluslararası platformda rüştünü ispat etmiş bir fuar”

Metin Oktay-1ICCI bize göre, Türkiye’nin en istikrarlı ve en önemli uluslararası enerji etkinliklerinden biri. ICCI kapsamında; hem konferanslar aracılığıyla kanaat önderleri ve uzmanlar görüşlerini paylaşıyor, hem de enerji şirketleri yetkilileri birbirlerine projelerini anlatıyor, ortak projeler geliştiriyor. Bu sırada, tüm firmalar enerji alanında sunduğu ürün ve hizmetleri tanıtma imkanı buluyor. Bu da ICCI’ı enerji ile ilgili olarak kamu, özel sektör ve akademik kurumları bir araya getiren en etkin buluşma noktalarından biri haline getiriyor.

Bugünün iş ortamında yavaş, atalet içindeki kurumların yaşama şansı bulunmuyor. Yoğun yaşanan rekabet içinde başarılı olabilmek diğer faktörler yanında, bazı pazarlama yöntemlerini de iyi kullanabilmekten geçiyor. Fuarlar da bu yöntemlerden biri.  ICCI fuarını her yıl 15 bini aşkın kişi takip ediyor ki bu çok ciddi bir rakam. Global platformda enerji alanında lider markalardan biri olarak, ICCI fuarının ülkemiz pazarının gelişimine çok olumlu etkileri olacağına inanıyorum.

Doosan olarak ürün ve hizmet gamı çok kapsamlı, köklü ve büyük bir firmayız. Ancak fuarlar şirketlerin büyüklüğü ne olursa olsun, onlara çalışmalarında rehberlik edecek bilgileri edinmek, satış yapmak ya da yeni ilişkiler kurmak adına pek çok fırsat sunar.  ICCI da enerji sektörüne yön verenlerin bir araya geldiği çok önemli bir fuar. Firmaları ortaklaşa yarattığı sinerji sayesinde sektörün gelişiminin hızlanacağını düşünüyoruz.

Doosan ailesi olarak fuarlara katılımın sadece satış hedefli olmaması gerektiğini biliyoruz. Daha fazla bilgi sahibi olmak, pazar ile sağlıklı iletişimin devamını sağlamak da en az satış rakamları kadar önemli.

Sektörün önde gelen diğer tedarikçi firmalarıyla birlikte, sektör üzerine görüş alışverişinde bulunmak, ortak iş fırsatları üzerine konuşmak, Doosan’ın ileri teknolojilerini sergilemek ve medyanın önde gelen temsilcileriyle bir araya gelmek bizi çok mutlu edecek.

ICCI 2014 Fuarı’nın bu yıl 20’incisi yapılıyor. Hem ulusal hem de uluslararası platformda rüştünü ispat etmiş bir fuar. Bu bağlamda, Türkiye pazarına yabancı yatırımcı çekmesi,  yerli kuruluşların ihracat şanslarını artırması anlamında önemli bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Örneğin, bu konferans termik santral yatırımı yapacak yerli firmalar ile bizim gibi global ekipman tedarikçileri ve EPC firmalarını bir araya getiren, teknolojik gelişmelerin yanı sıra planlanan projelerin ihtiyaçlarının istişare edilebildiği bir fırsat yaratıyor.

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven:

“Çevre ülkelerin de enerji sektörlerinin konuşulduğu bir fuar haline geldi”

IMGP0658Bu yıl 20’incisi düzenlenen ICCI Fuarı, enerji sektöründeki gelişmelere paralel olarak her geçen yıl büyüyor. Bütün enerji sektörünü kapsadığı için daha da önem arz ediyor. ICCI artık sadece ülkemizin değil, çevre ülkelerin de enerji sektörlerinin konuşulduğu bir fuar haline geldi. Yenilenebilir ve termikler dahil bütün enerji kaynakları bu fuardaki oturumlarda konuşuluyor. Sorunlar masaya yatırılıyor ve çözüm aranıyor.

Fuarın ülkemizin enerji alanındaki gelişimine çok katkı sağladığını düşünüyoruz. Fuarda sektörün tüm sorunları tartışılıyor, yenilikler paylaşılıyor, yurt dışındaki örnekleri ile kıyaslama yapılarak ilerlemeler kaydediliyor. Mesela rüzgar için ayrılan özel bir oturum var. Bu oturumda, sektörümüzün gelişimi için neler yapılabilir, sorunlarımıza nasıl çözüm üretebiliriz bunu konuşuyoruz. Ayrıca, firmalar arasında güzel ortaklıklar kuruluyor

TÜREB olarak bilgi alışverişini sağlamak için bu fuarda yer alıyoruz. Fuar alanında stant açıp faaliyetlerimizi anlatabiliyoruz. Rüzgar adına yaptığımız çalışmaları, kongrelerimizi paylaşıyoruz. Yüz yüze görüşmelerde güzel işbirliklerinin kurulmasını sağlıyoruz. Hem yurt içinden hem yurt dışından yatırım yapmak isteyenlerle görüşebiliyoruz. Bunlara ek olarak, bu yıl Mart 2015’te İstanbul’da gerçekleştireceğimiz Kıtalararası Rüzgar Enerjisi Kongremizin (IWPC) tanıtımını da yapacağız. Kısacası bu fuarın bizim açımızdan verimli geçeceğini söyleyebiliriz.

Bu fuarda yerli ve yabancı kuruluşlar da yer alıyor. Yabancı kuruluş temsilcileri, ülkemizdeki yatırım olanaklarını ilk ağızdan dinliyorlar. Onlara potansiyeli yüksek bir ülke olduğumuzu bu tip fuarlarda daha iyi anlatabiliyoruz. Bu da ülkemize yatırım olarak geri dönüyor. Enerji sektörüne malzeme sağlayan alt üreticiler de fuara katılıyor. İhracata yönelik anlaşmalar fuar esnasında kuruluyor ve güzel işbirlikleri sağlanıyor.

Alman-Türk Sanayi ve Ticaret Odası Pazar Araştırmaları Bölümü Zafer Koç:

 “Orta ve uzun vadeli ciddi yatırımların ön hazırlıkları ICCI’da gerçekleşebilir”

Z  Koç - Kopya JPGTürkiye Enerji piyasasını bütünleyici bir bakış açısı ile yakından takip etmek için en uygun imkanlardan biri olan ICCI bu sene, 20’inci yılını dolduruyor. Özellikle, son senelerde uluslararası düzeyde ilgi ve katılımın kayda değer artış gösterdiğine dikkat çekmekte fayda var. Almanya bu anlamda önemli katkılarda bulunuyor ve 2014 yılındaki Bavyera ve Kuzey Ren Vesfalya eyaletlerin milli katılım standları sadece bir örnek teşkil ediyor. İlki 2013 senesinde ICCI çerçevesinde düzenlenen e-world Turkey ve 2014 senesinin başında Deutsche Messe bünyesine giren ICCI fuarı diğer önemli adımlar olarak yorumlanabilir.

ICCI Fuarı, geniş ve kapsamlı kongre programı ile enerji ve çevre alanında faaliyet gösteren tüm şirketler için Türkiye’de benzeri bulunmayan bir bilgilenme imkanı olarak görülmelidir. Türkiye enerji ve çevre piyasasından resmi ve özel sektör yetkilileri son gelişmeleri paylaşılacak, yerli ve yabancı iş adamları Türkiye’deki iş potansiyeli hakkında sağlıklı bilgi edinebilecekler.

İlk olarak, son senelerde olduğu gibi şirket ve ziyaretçi katılımının artışının devam etmesidir. Aynı zamanda, Türkiye enerji piyasasındaki olumlu gelişmelerin devam etmesi fuar çerçevesinde yeni iş birliklerin olasılığını yükseltecektir. Üretici, hizmet sunan veya Türkiye’ye yatırım gözü ile bakan şirketler ICCI’da doğru iş ortaklarını bulmak için ilk görüşmelerini yapabileceklerdir.

Son bir sene içinde Türkiye’de yaşanan gelişmeler yabancı yatırımcıların da gözünden kaçmamıştır. Yatırımcılar, “Türkiye’ye yatırım yapılır mı” sorusunu sağlıklı bir şekilde cevaplamak için gereken bilgilerin bir kısmını ICCI esnasında edinebilecekler. Bazı soru işaretlerin giderileceğini, orta ve uzun vadeli ciddi yatırımların ön hazırlıklarının ICCI’da gerçekleşeceğini düşünüyorum. Türk şirketlerin yeni iş modelleri geliştirerek ve yeni ortaklıklar edinerek ihracat kapasitelerini artırabilecekleri kanaatindeyim.

 

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

RÖPORTAJLAR 0 Comments

Erdem Selim: “Türkiye’de İlk Defa Uygulanacak Bir Finansman Modelini Sunacağız”

İSTANBUL – 1998 yılında kurulan Daruma’nın Genel Müdür Yardımcısı Erdem Selim, bu yıl 18.’si düzenlenecek Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nda (ICCI) Türkiye’de ilk defa uygulanacak bir finansman modeli ile

RÖPORTAJLAR

“Yeşil bina, doğaya saygılı bir inşaat türünü benimser”

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Yönetim Kurulu (ÇEDBİK) Başkanı Duygu Erten: “Yeşil bina, enerji ve suyun tasarrufunu ve doğaya saygılı bir inşaat türünü benimser. Binaya ‘yeşil bina unvanını enerji ve

RÖPORTAJLAR

“Gelecek nesillere kaynak bırakmak zorundayız”

Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger: “Sürdürülebilirliğin iki ana öğesi var: Kişisel çıkarlar yerine toplumsal çıkarların göz önüne alınması ve günümüzü kurtarmak yerine, geleceğin nesillerinin düşünülmesi. Gelecek nesillerin kendi sorunlarını çözebilmesi