IBM’den Güneş Enerjili Otomobil Verimliliği Çalışması

IBM’den Güneş Enerjili Otomobil Verimliliği Çalışması

IBM, Bilişim Teknolojisi kullanarak güneş enerjisi ile çalışan otomobillerin daha verimli hale gelmesini hedefliyor

Orta Avustralya’da 3.000 kilometre mesafede yapılan Bridgestone World Solar Challenge Yarışı’nda Michigan Üniversitesi ekibinin güneş enerjisiyle çalışan otomobilinde IBM Araştırma Birimi tarafından geliştirilen güneş enerjisi tahmin teknolojisi kullanılıyor.

Michigan Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ekip, yarış parkuru boyunca otomobilleri için gereken güneş enerjisi miktarının belirlenmesinin yanı sıra bulut ve rüzgar modelleri gibi koşullarla ilgili gerçek zamanlı öngörüler elde etmek üzere IBM Araştırma biriminin bilişsel bilişim (Cognitive Computing) uzmanlığından yararlanacak. Otomobil yalnızca güneş enerjisiyle çalıştığından daha doğru tahminler, Michigan Üniversitesi öğrencilerinin daha verimli bir sürüş için neyin gerekli olduğuna karar vermelerine ve kazanma şansını artırmalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Google’dan Güneş Enerjili Balonlarla Ücretsiz İnternet

Project Loon ismi verilen balon projesi ile Google, kısaca ücretsiz Wi-Fi internet bağlantısı vaat ediyor. Proje kapsamında gökyüzüne binlerce balon salınacak. Bu balonlar yerden tam 20 kilometre yükseklikte (65,000 feet)

HABERLER

Öz tüketim Güneş Enerjisi Projelerinde Yingli Solar İmzası

Öz tüketim güneş enerjisi projelerinde Yingli Solar imzasıAnkara Polatlı’da Ankara Baharat Bakliyat ve Aksaray’da İL Özel İdaresi için gerçekleştirilen iki yeni güneş enerjisi projesi, Yingli Solar Türkiye ve Asunim Türkiye

HABERLER

Kalitesi Düşük Silikon Malzemelerden Güneş Paneli Üretimi

Avustralya’nın New South Wales Eyaleti’ndeki bir üniversite ,düşük kalitede olan ve çevreyi kirletici nitelikteki silikonlardan çok yüksek verimli güneş pilleri yapılabileceğini keşfetti. Şu anki ticari silikon hücrelerin maksimum verimi %19