IBM’den Akıllı Dünya Girişimleri

IBM’den Akıllı Dünya Girişimleri

IBM 2012 Global Kurumsal Sorumluluk Raporu, Akıllı Dünya girişimlerini hızlandıran yeni hizmetlerin ve adımların detaylarını içeriyor.

ae_akilli_sehirler_ibm_smartcityTeknoloji alanında başarılı projelere imza atan IBM, çalışmalarına devam ediyor. Akıllı Dünya vizyonuyla uyumlu çevrecilik, eğitim ve ekonomik kalkınma, insani araştırmaların etkinleştirilmesi ve şehirlerin yaşam kalitesini artırmak için hayata geçirdiği kurumsal sosyal sorumluluk programlarının özetlendiği IBM 2012 Global Kurumsal Sorumluluk Raporu yeni hizmetlerin ve adımların tüm detaylarını barındırıyor

IBM SmartCloud Sosyal İş Ağları
2012 yılında, IBM Hizmetler Bağış Programının kapsamını genişleterek dünya çapında 350’den fazla bağışta bulundu. Bu bağışlar arasında, İtalya’daki işletmecilere 2012 depreminin ardından işlerini kurtarmaları için SmartCloud hizmeti; “Colleagues in Care” Küresel Sağlık Ağı ile işbirliği yaparak Haiti’de sağlık hizmetleri sunulmasını iyileştirmeye yardımcı olunması da yer alıyor. Kurumlara, çevrimiçi toplantılara, topluluklara, dosya paylaşımına, anlık mesajlaşma araçlarına erişim imkanı tanıyan kapsamlı bir sosyal deneyim sağlayan SmartCloud Sosyal İş Ağları çözümünü kullanarak artık Haiti’deki doktorlar tedavi seçeneklerini, hasta bakım yollarını ve en iyi uygulamaları içeren online sağlık bilgi sistemine anında erişebiliyorlar.

“IBM bağışları topluluklardaki kilit kurumlar arasında bulut kullanımını artırmayı, öngörüsel analitik metotları ile daha iyi karar mekanizmaları oluşturmayı, sosyal ağları kullanarak daha fazla değer yaratmayı ve hizmetleri sunma biçimlerini yeniden tanımlamaya yardımcı oluyor.

Bunların her biri önemli hedeflerdir – ve aslında IBM Kurumsal Sorumluluk raporları aracılığıyla bu hedeflerimize yönelik ne gibi ilerlemeler kaydettiğimizi ölçümleme fırsatı yakalıyoruz” diye belirten IBM Türk Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas ekliyor: “Öte yandan, şunu fark ettik ki IBM’in Akıllı Dünya vizyonuna olan bağlılığı Anahtar Performans Göstergelerinin ötesinde sonuçlar vermektedir. Görünen o ki, Akıllı Dünya oluşturmak ve Akıllı İşletmeleri yönetmek için iş ve vatandaşlık stratejilerinin sadece birbiriyle uyumlu olması yetmiyor, bu iki stratejinin bir olması gerekiyor.”

Akıllı Şehirler Mücadelesi genişliyor
IBM’in, dünya genelindeki şehirlere destek olmak amacıyla 50 milyon ABD doları değerinde teknoloji ve hizmet sunduğu “Smarter Cities Challenge” (Akıllı Şehirler Mücadelesi) destek programının kapsamına geçtiğimiz yıl 30 şehir daha eklendi. Smarter Cities Challenge destek programı için IBM uzmanlarından oluşan ekipler şehirlerdeki belediyelere ve yöneticilere, şehirleri yaşanabilir ve akıllı bir biçimde büyütme, belediye hizmetlerini daha etkili bir şekilde sunma, vatandaşlarla ilişkileri geliştirme ve verimlilik düzeylerini artırma gibi konularda önerilerde bulunuyorlar. Bu çerçevedeki projelerle örneğin; Vietnam’ın Da Nang şehri kamu kurumlarının koordinasyonunu iyileştirerek vatandaşlarına daha iyi hizmet sunabiliyor; Güney Afrika’daki Tschwane ve Avustralya’daki Townsville, şehirleri çığır açan su koruma programları başlatıyor. Kenya’da Nairobi, Kore’de Cheongju ve ABD’de Pittsburgh iddialı toplu taşıma projeleri hayata geçiriyor. ABD’nin Jacksonville şehri ise ekonomik kalkınma girişimlerini ileriye taşıyabiliyor.

Enerji Tasarrufu ve Sürdürülebilirlik için hedeflenenin üzerinde başarı oranları
Çevresel sürdürülebilirlik alanında IBM ikinci nesil hedefini de aştı. 1990-2005 döneminde CO2 emisyonlarını yüzde 40 oranında azaltılması veya önlenmesi hedefine ulaşmasının ardından, yenilenebilir enerji girişimleriyle IBM, 2005’ten bu yana CO2 emisyonlarını yüzde 15,7 oranında azaltarak yüzde 12 hedefini aşmayı başardı.

Yine sürdürülebilirlik anlamında önemli bir başarı örneği olarak IBM’in Avrupa’daki 19 ülkedeki 43 Veri Merkezi Avrupa Birliği Avrupa Birliği (AB) İş ve Davranış Kuralları (European Union Code of Conduct -ECoC), girişimi tarafından ödüllendirildi. Bugüne kadar pek çok kurumdan ve enstitüden Yeşil BT ve Yeşil Veri Merkezi yaklaşımıyla ödül alan IBM’in bu başarısına İstanbul Levent’teki Veri Merkezi de dahil oldu. Enerji tasarruflu donanım ürünleri kullanımı, ücretsiz soğutma ve soğuk koridor uygulaması, enerji tüketimini uygun maliyetle ve merkezin kritik işlevlerini etkilemeden yapabilme kriterleri esas alınarak verilen bu ödül ile IBM aynı zamanda Komisyon’dan bu kadar geniş bir veri merkezi portföyü için ödül kazanan ilk şirket olma unvanına da sahip oldu.

2012’de 500’den fazla IBM çalışanı dünyada gönüllü hizmet yaptı
IBM’in süregelen sosyal sorumluluk projeleri arasında kritik öneme sahip Kurumsal Hizmet Gücü (KHG) için 2012 yılında, 500’den fazla IBM çalışanı onlarca değişik ülkede ekonomik sorunları ele almak ve sürdürülebilir çözümler geliştirmek için gönüllü grev yaptı.
KHG ekiplerinden biri, Kenya, ABD hükümeti ve AIDS ile mücadele eden PEPFAR fonuyla işbirliği yaparak serviks kanserini önlemeye yönelik taramaları artırma mücadelesine dahil oldu. Gruplar 4,000 klinikten ve 15 milyon kadına hizmet sağlayan sağlık tesislerinden bilgiler toplayarak büyük veri yönetimi yaptılar. KHG ekibinin desteğiyle bu program ile son beş yıl içinde neredeyse yüzde 70 artan rahim (serviks) kanserindeki tarama çalışmalarının geliştirilmesini sağlayacak daha güvenilir veri toplama işlemleri yapılabileceği öngörülüyor.

IBM çalışanlarından oluşan KHG ekiplerinden bir diğeri de 8 Mart-6 Nisan tarihleri arasında İzmir’deydi. Proje ortağı Digital Opportunity Trust’ın katkılarıyla görevlerini yürüten IBM KHG ekibi İzmir’deki görev süreleri boyunca İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve Genç Girişimciler Kurulu (GGK) için çalışmalarına devam etti. IBM KHG İzmir ekibi; IZTEKGEB hizmetlerinin stratejik gelişimi, gözlemi ve değerlendirmesi için bir sistem kurulması, İZKA ile İzmir’in bilişim ve iletişim teknolojileri sektörünün mevcut durumunu analiz etmek ve geliştirilecek stratejik bir pazarlama planının belirlenmesi ve EBSO ve GGK ile genç girişimcileri teknoloji ile güçlendirme stratejilerine yoğunlaştı.

Kaynak: GazeteVatan

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği Yayınlandı !

5 aydır beklenen Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği bugün (7 Ekim 2013) Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Dün Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Desteklenmesine İlişkin Yönetmeliğin yayınlanması ile birlikte devlet temiz enerji

HABERLER

Konya 1. Bölge GES İhalesini Zorlu Enerji Kazandı

Zorlu Enerji, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından açılan ihaleyi kazandı. Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş,  ’Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesisi Kurmak Üzere Yapılan Önlisans Başvurularına İlişkin Yarışma

ALTERNATİF TASARIMLAR

Güneş Enerjili Uçaklarla Seyahat Dönemi Başlıyor

ABD’de ve Almanya’da görücüye çıkan sadece güneş enerjisi kullanarak uçabilen bir uçaklar çevre dostu teknolojinin ne kadar geliştiğini gözler önüne serdi. SolarWorld ve PC-Aero isimli iki güneş enerjili uçak Almanya’nın Friedrichshafen