IBM: “Dünya Bizim İçin Laboratuvar”

IBM: “Dünya Bizim İçin Laboratuvar”

IBM Çözümler Zirvesi 2013’te konuşan yapan IBM Türkiye Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas, “Bizim için önemli olan inovasyondur, teknolojidir. Hükümetler, toplumlar ve bireyle r için sürekli araştırmalar yapıyoruz. Dünya, bizim için bir laboratuvar” dedi.

ae_ibm_zirve3“IBM Çözümler Zirvesi 2013 Geleceği Şekillendiren  Modelleri “, bugün Swissotel the Bosphorus’ta gerçekleştirildi. Bilişim sektörü temsilcileri ile IBM çözüm ortaklarının katıldığı zirvede, değişen ekonomik ve sosyal hayata yönelik sunulan bilişsel yöntemler ele alındı.

Zirve’de konuşma yapan IBM Türkiye Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas, IBM’in 100 yıldır falliyet gösteren bir kuruluş olduğunu ifade ederek, hedeflerinin müşterilerine hizmet etmek ve onlara iş değeri sunmak olduğunu kaydetti. Önümüzdeki 100 yılda da oluşturdukları iş modellerinin gerçeli olmasına çalıştıklarını aktaran Cagigas,  “Biz her yıl araştırmaya yatırım yapıyoruz. 60 binden fazla patentimiz var. Bizim için önemli olan inovasyondur, teknolojidir. Hükümetler, toplumlar ve bireyle r için sürekli araştırmalar yapıyoruz. Dünya, bizim için bir laboratuvar. Bilişim alanı üzerinde de çalışmalarımızı yürütüyoruz.  Watson adını verdiğimiz bilgisayarla, teknolojide insan beynini oluşturmaya çalışıyoruz. ‘Yeni bir düşünce biçimini nasıl geliştirebiliriz?’ diye araştırma yapıyoruz” şeklinde konuştu.

IBM’in Türkiye’de 75 yıldır Türkiye’de faaliyet gösterdiğini aktaran Cagigas, “Türkiye çok hızlı değişiyor. Olgun pazarlardaki en genç nüfusa sahip. Birçok Türk şirketi de küreselleşiyor, iş olanakları yaratıyor. Türkiye’nin büyümesinde destek vermek, Türkiye’nin etrafında daha büyük bir kapasite yaratmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Daha fazla verimli, etkin olması için Türkiye’ye yenilik getiriyoruz. Daha etkin, verimli, ve interaktif bir süreci birlikte yaratmaya çalışıyoruz.  Biz, ,iş dünyasına, hükümetlere ve topluma destek vermeyi amaçlıyoruz. Yalnızca İstanbul değil, diğer  bölgelere de hizmet götürmek istiyoruz” şeklinde görüşlerini açıkladı.

Ağırlık merkezi Batı’dan Doğu’ya kayıyor”

Zirve’de konuşan BBVA Direktörü Juan Pi Llorens ise, dünyanın hızla değiştiğini ifade ederek, ağırlık merkezinin Doğu’dan Batı’ya ae_ibm_zirve1doğru kaydığını ve Avrupa’nın yüzyıllardır süren dominanat halinin sona erdiğini vurguladı. Türkiye’nin kültürel, coğrafi ve stratejik açıdan bu kaymanın fırsatlarını yaşayabileceğine değinen Llorens, “Kentlerde nüfusun yoğunlaştığı görülüyor. İş yükü ve beceriler değişiyor. Ticarette de önem üreticiden satıcıya ve alıcıya geçiyor.  Hayaımızın yüzde 99’u yereldi. Şimdi ise, global bir dünyada yaşıyoruz. Çoklu kültürel bir dünyayla karşı karşıyayız. Benimseme, bu aşamada çok önemli bir konum edindi. Dönüşme esnasında inovatif bir şeyler yapmak gerekiyor”  dedi.

“Bilişsel sistemler çağına geçiyoruz”

Zirvede konuşan IBM Bilim Adamı Dr. John Cohn ise, dünyanın her yerinde sonsuz hızla sonsuz veriye ulaşılarak işlem yapıldığını belirterek,  bilişsel sistemler çağına geçiş yaptığımızı ifade etti.  İnsanlığın kayıtlı tarihinden daha fazla bilgin,in internete yüklendiğini kaydeden Dr. Cohn, “internette hareket eden büyük veridir. Miktar ya da kailite değil, bağlantı önemli hale geldi. Çoğalma etkisi diye bir kavram var. Chipler artık küçülüyor ama daha fazla veri yükleniyor. Bilişsel bilgi işlem için temel değişiklik var. Bilgisayarlar mantıklamaya geçiyor artık. Bilgi işlemi değerlendirme biçimimizi değiştirmemiz gerekiyor. Veriler arasındaki bağlantıları anlamalıyız. Burada bağlamsal bir bilgi çıkarımında bulunmalıyız” şeklinde görüşlerini açıkladı.

“Verilerimiz kapalı, zihnimiz de kapalı”

Zirve’de düzenlenen Akıllı Şehirler isimli paae_ibm_zirve2nelde konuşan Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Arsan, Türkiye’de kamuya ait verilere vatandaşların ulaşamadığını belirterek, ‘açık veri yasası’nın bir an önce yürürlüğe girmesi gerektiğini ifade etti. Arsan, “bizim verilerimiz kapalı, zihniyetler de kapalı. O zamanşehirler de akıllı olmaz” dedi.

Panelde söz alan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı da her kentin ve toplumun önceliklerinin farklı olduğunu belirterek, eğitim, sağlık, çevre ve iletişimle ilgili konularda kentteki verilerin insanlara yönelmesinin, teknolojiyi bu anlamda değerlendirmenin önemine dikkat çekti. Dr. Yazıcı, bireysel ve toplumsal verilerin kamuoyuna açılmasında, bireysel hak ve özgürlüklerin dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

Panelde konuşan Vodafone Kurumsal Pazarlama Direktörü Ebru Özgüç ise, Belediyelerin doğru hedef belirlemeleri ve yol haritalarını ona göre belirlemeleri gerektiğini söyledi. Özgüç, toplu taşımacılığın yeniden düzenlenmesi, toplu taşıma maliyetlerinin azaltılması, İstanbul’un dönüşümüne katkıda bulunulması ve trafiğin azaltılmasının dikkat çekilmesi gereken noktalar olduğunu ifade etti.

Akıllı şehirlerin en önemli unsuru;  enerji yönetim sistemleri

Zirve’de “Akıllı Şebekeler ile Şehirlerin Geleceği”  isimli sunum yapan IBM Küresel İş Hizmetleri Yetkilisi Serhan Özhan da bir şehrin en önemli unsurunun altyapı ve enerji sistemleri olduğunu belirtti. Özhan bu doğrultuda enerji yönetim sistemlerinin şehirlerin en önemli yönlerinden bir olduğunu aktardı. Özhan, daha etkin ve verimli bir şekilde hizmet veren enerji sistemlerinin strateji, önceliklendirme, entegrasyon, iyileştirme ve analiz kriterlerinden meydana geldiğini sözlerine ekledi.

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Solar Depolama Pazarı Hızla Büyüyor, Teşvikleri Artıyor

Her geçen gün artan depolama ihtiyacı ile birlikte ülkeler bu konudaki teşviklerini hızlandırmaya başladı. Almanya’dan gelen son haber solar depolama sistemlerine 50 Milyon Dolar’lık devlet desteği geleceği yönünde. Hazırlanan destek

HABERLER

Eşek Sırtında Güneş Enerji Santrali

Eşek sırtında güneş enerjisi santrali dünya basınında gündemde yer aldı. İlçe’ye uzak tarım alanlarında çalışan ve sabit elektrik noktası bulmakta zorluk çeken çiftçiler, internete bağlanma konusunda yeni çözüm aramaya başladılar.Eşek

HABERLER

5. Yeşil Nokta Çevre Yarışması Başlıyor

  Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Türkiye`nin en çevreci hazır beton tesisleri ödüllendirilecek. İlk 3`e girenler Avrupa çapında da ödül alacak.  THBB, 5. Yeşil Nokta Çevre Yarışması kapsamında en çevreci