IBC Solar’a 2014 Intersolar Ödülü verildi

IBC Solar’a 2014 Intersolar Ödülü verildi

4-6 Haziran tarihleri arasında Münih’te gerçekleştirilen Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi fuarı olarak kabul edilen Intersolar 2014 kapsamında düzenlenen yarışmada, IBC SOLAR, “Avrupa Güneş Projeleri” kategorisinde 2014 Intersolar Ödülü’nün sahibi oldu.

nplif_stö_solarGüneş enerjisi sistemlerinde dünya liderlerinden biri olan IBC SOLAR, 2013 yılında tamamladığı Hölzengraben City Solar Park isimli projesiyle ödüle layık görüldü. Ödüllü projenin EPC tedarikçisi olan firma, öz-tüketim amacıyla üretim yapan santralin planlama, mühendislik, tedarik ve inşaatını gerçekleştirdi.

6.4 MWp kurulu güce sahip tesisin ödül almasındaki en önemli etken, IBC SOLAR’ın uyguladığı yenilikçi teknik uygulamalar oldu. Özellikle ticari işletmelerin enerji tüketiminde ciddi avantajlar sağlayan Doğu-Batı yönelimli paneller, jürinin takdirini kazandı. Panellerin bu şekilde yerleştirilmesiyle sistem, enerji üretimini, tüketimin daha yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerine kaydırıyor. Böylece tesis, işletmenin enerji tüketim yoğunluğunu çok daha verimli karşılıyor. İşletmelerin enerji tüketim profili dikkate alınarak koordine edilen üretim, doğrudan-tüketim amacıyla üretilen enerjinin gün içerisindeki dağılım orantısı baz alındığında santralin verimi artıyor.

Tesisin bir kısmı bireysel fon yatırımcılarına satılırken, 3 MWp’lik kısmı ise iç tüketim ihtiyaçlarını karşılamak üzere tesis yakınındaki iki ticari işletme tarafından satın alındı.

“Proje ile Alman güneş enerjisinin gelecekte nasıl görüneceğini ispatlamaya çalıştık” 

IBC Solar AG Yönetim Kurulu Üyesi Jörg Eggersdorfer, sektörün en önemli ödülü sayılan Intersolar Ödülü’nü kazanmaktan dolayı duydukları gururu dile getirerek; “Hölzengraben Solar Park projesi ile Alman güneş enerjisinin gelecekte nasıl görüneceğini ispatlamanın ilk adımını attık.” dedi.

IBC Solar Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali ise, ödül kazanan bu yeni uygulamayı Türkiye’ye ye adapte etme üzerine yaptıkları çalışmaları anlattı: “Türkiye’deki yasal düzenlemeler nedeniyle güneş enerjisi santralleri (GES) kurulabilecek araziler kısıtlı. Örneğin tarım arazileri üzerine GES kurulamıyor. Bu yeni uygulama sayesinde sınırlı alanlardan maksimum verimi almak mümkün. Bu sebeple uygulama Türkiye için de avantajlı bir çözümdür ve biz de bu konu üzerinde çalışıyoruz.”

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

İNOVASYON

Güneş Enerjili Bisikletle Uluslararası Yolculuk Yapacaklar

Laurent Dalon, Henri Jonckheere ve Antoine Jonckheere isimli 3 arkadaş, güneş enerjili bisiklet ile 7 bin kilometre yol yapacak. Güneş enerjisinin kullanılma biçimlerine şaşırmamak mümkün değil. Gündelik hayatın birçok alanında

HABERLER 0 Comments

Araştırmacılar Sorgum İçin Drone‘lardan Faydalanıyor

Bir grup araştırmacı biyoyakıt üretimi için en önemli bitki olan sorgumun en iyi ve verimli türünü bulmak için Drone‘lardan faydalanıyor. Alternatif enerji türlerinin yararlanılması yönünde çalışmalar sürüyor. Bu doğrultuda, rüzgar

HABERLER 0 Comments

Google’dan Güneş Enerjili Balonlarla Ücretsiz İnternet

Project Loon ismi verilen balon projesi ile Google, kısaca ücretsiz Wi-Fi internet bağlantısı vaat ediyor. Proje kapsamında gökyüzüne binlerce balon salınacak. Bu balonlar yerden tam 20 kilometre yükseklikte (65,000 feet)