IAEE’nin İlk Eğitim Programı İstanbul’da Yapılacak

IAEE’nin İlk Eğitim Programı İstanbul’da Yapılacak

IAEE Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Kolombiya’da yapılan yönetim kurulu toplantısında IAEE olarak ilk eğitim programını İstanbul’da yapma kararı aldıklarını açıkladı. 

IMG_7993Türkiye, enerjide yavaş yavaş belirleyici bir konuma geliyor. Bu durum, hem uluslararası platformlarda akademisyen ve uzmanların başkanlık konumuna gelmeleri hem de uluslararası enerji projelerinde Türkiye’nin jeopolitik konumunun da etkisiyle ön plana çıkması rol oynuyor.

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE) Kolombiya’da gerçekleştirdiği Güney Amerika Konferansı’nda alınan karar gereği, IAEE’nin ilk eğitim programının elektrik piyasaları üzerine 28-30 Mayıs 2015 tarihlerinde Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul’da düzenleneceği açıklandı.

IAEE Seçilmiş Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Medellin kentinde düzenlenen konferansta Avrupa’da yaşanan son gelişmelerin masaya yatırıldığını belirterek, mevcut durum ve muhtemel değişiklikler noktasında dünyanın farklı noktalarından çeşitli görüşlerin tartışıldığına değindi.

“İstenilen değişiklikler Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor”

Konuşmasında Avrupa Enerji Birliği’nin mevcut kurumsal çerçeve altında başarıya ulaşmasının zor olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

“Yunanistan’ın durumu, AB içinde başka görüş ayrılıklarının da su yüzüne çıkmasına neden olacak. Arz güvenliği amacı ile Avrupa gaz regülasyonuna getirilmek istenen değişiklik Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Çünkü gazda Avrupa’nın arz güvenliğini TANAP ve Türk Akım projeleri ile bundan sonra Türkiye sağlayacak.”

“Antalya Konferansı GARP tarafından tescil edildi”

Prof. Dr. Kumbaroğlu, Güney Amerika Konferansı kapsamında birliğin Türkiye’yi yakından ilgilendiren bazı kararlar aldığının altını çizerek, şunları kaydetti:

“IAEE Antalya Konferansı, Küresel Risk Profesyonelleri Topluluğu (GARP) tarafından Mesleki Eğitim Kredisi (CPE) sağlayan organizasyon olarak tescil edildi. Antalya konferansına katılan GARP üyeleri 16 CPE saati kredisi alacaklar. GARP’ın 195 ülkede 150 binden fazla üyesi var. Sadece bu karar dahi Antalya konferansının değerine değer kattı.”

“İlk eğitim programı İstanbul’da yapılacak”

Konferans kapsamında alınan ve Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir diğer kararın da İstanbul’da düzenlenecek eğitim programı olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Kumbaroğlu, “IAEE’nin ilk eğitim programının 28-30 Mayıs 2015 tarihlerinde ‘Electricity Markets and Regulation’ konusu üzerine IAEE Yaz Okulu olarak ülkemizde gerçekleştirilmesine karar verildi. Böylece İstanbul, IAEE’nin ilk eğitim programına ev sahipliği yapma özelliğini de kazanmış oldu” ifadelerini kullandı.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Lamp 83’ten Ark Aydınlatma

ARK, LAMP 83 tarafından, lineer aydınlatma aygıtlarına ihtiyaç duyulan tüm mekanlarda, her türlü montaj tipine uyacak şekilde geliştirildi. Sarkıt, ankastre ve sıva üstü gövde tiplerine sahip olan Ark ailesinde, LED

HABERLER

Renault’dan ZOE Elektrikli Araç

Renault, yüzde yüz elektrikli modeli ZOE ile ülkemizdeki elektrikli araç gamını genişletiyor.  Renault uzun yıllardır elektrikli otomobiller üzerinde çalışıyor. Markanın elektrikli modelleri her ne kadar ülkemizde Avrupa’da olduğu kadar çok olmasa

HABERLER 0 Comments

Nissan Tam Otomatik Yeni Elektrikli Konsept Aracını Tanıttı

Nissan yeni konsepti ile geleceğin yeni nesil araçlarının nasıl olacağına dair ipuçları sunuyor. Nissan, sürücüsüz yol alabilen yeni elektrikli otomatik araç konsepti “Nissan IDS”yi Tokyo Motor Show’da tanıttı. Köşeli dizayn