IAEE’nin İlk Eğitim Programı İstanbul’da Yapılacak

IAEE’nin İlk Eğitim Programı İstanbul’da Yapılacak

IAEE Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Kolombiya’da yapılan yönetim kurulu toplantısında IAEE olarak ilk eğitim programını İstanbul’da yapma kararı aldıklarını açıkladı. 

IMG_7993Türkiye, enerjide yavaş yavaş belirleyici bir konuma geliyor. Bu durum, hem uluslararası platformlarda akademisyen ve uzmanların başkanlık konumuna gelmeleri hem de uluslararası enerji projelerinde Türkiye’nin jeopolitik konumunun da etkisiyle ön plana çıkması rol oynuyor.

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’nin (IAEE) Kolombiya’da gerçekleştirdiği Güney Amerika Konferansı’nda alınan karar gereği, IAEE’nin ilk eğitim programının elektrik piyasaları üzerine 28-30 Mayıs 2015 tarihlerinde Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul’da düzenleneceği açıklandı.

IAEE Seçilmiş Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Medellin kentinde düzenlenen konferansta Avrupa’da yaşanan son gelişmelerin masaya yatırıldığını belirterek, mevcut durum ve muhtemel değişiklikler noktasında dünyanın farklı noktalarından çeşitli görüşlerin tartışıldığına değindi.

“İstenilen değişiklikler Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor”

Konuşmasında Avrupa Enerji Birliği’nin mevcut kurumsal çerçeve altında başarıya ulaşmasının zor olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

“Yunanistan’ın durumu, AB içinde başka görüş ayrılıklarının da su yüzüne çıkmasına neden olacak. Arz güvenliği amacı ile Avrupa gaz regülasyonuna getirilmek istenen değişiklik Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Çünkü gazda Avrupa’nın arz güvenliğini TANAP ve Türk Akım projeleri ile bundan sonra Türkiye sağlayacak.”

“Antalya Konferansı GARP tarafından tescil edildi”

Prof. Dr. Kumbaroğlu, Güney Amerika Konferansı kapsamında birliğin Türkiye’yi yakından ilgilendiren bazı kararlar aldığının altını çizerek, şunları kaydetti:

“IAEE Antalya Konferansı, Küresel Risk Profesyonelleri Topluluğu (GARP) tarafından Mesleki Eğitim Kredisi (CPE) sağlayan organizasyon olarak tescil edildi. Antalya konferansına katılan GARP üyeleri 16 CPE saati kredisi alacaklar. GARP’ın 195 ülkede 150 binden fazla üyesi var. Sadece bu karar dahi Antalya konferansının değerine değer kattı.”

“İlk eğitim programı İstanbul’da yapılacak”

Konferans kapsamında alınan ve Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir diğer kararın da İstanbul’da düzenlenecek eğitim programı olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Kumbaroğlu, “IAEE’nin ilk eğitim programının 28-30 Mayıs 2015 tarihlerinde ‘Electricity Markets and Regulation’ konusu üzerine IAEE Yaz Okulu olarak ülkemizde gerçekleştirilmesine karar verildi. Böylece İstanbul, IAEE’nin ilk eğitim programına ev sahipliği yapma özelliğini de kazanmış oldu” ifadelerini kullandı.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Lisanssız Elektrik Üretimi Başvuruları 2355’e Ulaştı

 Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği’nden (Lİ-Der) alınan bilgilere göre, lisanssız elektrik üretimi başvuruları 2355’e ulaştı. Olumlu olarak değerlendirilen başvuru sayısı 1170 olurken, 735 başvuruda değerlendirme aşamasında. Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği’nden (Lİ-Der)

HABERLER 0 Comments

Güneş Enerjili İlk ATM Sibirya Bozkırlarında

Rusya’da bir ilke imza atıldı. Ülkedeki güneş enerjisi ile çalışan ilk ATM (bankamatik), Sibirya’daki Tuva Cumhuriyeti’nin başkenti Kızıl’a 40 kilometre uzaklıktaki bir bozkıra yerleştirildi. Burada Rus Coğrafyacılar Derneği’nin organize ettiği “Dolina

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Fransa’ya Avrupa’nın En Büyük Güneş Enerjisi Çiftliği

Fransa, Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi çiftliğinden enerji çekmeye başladı. Fransa’nın 300 Megawatlık Cestas Güneş Tesisi ülkenin enerji nakil hatları şebekesine bağlandı. Enerji hatlarının ana projeye bağlanması çok kolay olmadı.