IAEE’den İstanbul’da “Elektrik Yaz Okulu”

IAEE’den İstanbul’da “Elektrik Yaz Okulu”

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) tarafından ilk kez hayata geçirilen ‘Elektrik Yaz Okulu’ İstanbul’da düzenlendi. 

IAEE+ilk+yaz+okulunu+Turkiye+de+actiTürkiye enerji sektöründe aşama kat ettikçe, uluslararası çeşitli organizasyonlar da gerçekleştirilmeye başladı.

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) dünya genelindeki ilk yaz okulunu ‘Electricity Markets and Regulation’ eğitim programı ile Türkiye’de gerçekleştirdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde hayata geçirilen 1. IAEE Yaz Okulu, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Yeni Zelanda, Finlandiya, Nijerya, İspanya, Japonya ve İsrail’den gelen 16 öğrencinin katılımıyla düzenlendi.

IAEE Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türkiye’nin son yıllarda yaptığı yatırım hamlelerinin ardından çeşitli sektörlerdeki kalifiye eleman ihtiyacının artığını belirterek, devletin yanı sıra çok sayıda özel kurum ve kuruluşun da alanında uzman kişilerin yetişebilmesi için çeşitli eğitim programları düzenlediğini ifade etti.

Elektrik piyasaları üzerine düzenlenen eğitim programının hem IAEE hem de Türkiye adına ilk olması nedeniyle büyük önem taşıdığına işaret eden Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye, büyüyen ve bu büyümeyi sürdürülebilir kılmak isteyen bir ülke. O nedenle yatırımlarımız hemen her alanda sürekli artıyor. Ama sadece yatırım yeterli değil. Bu yatırımı iyi yönetebilecek elemanlarınız da olmalı. İstanbul’da 28-30 Mayıs tarihlerinde düzenlediğimiz eğitim programının ‘alanında marka isimler yetiştirilmesi’ hedefine önemli katkılar sağladığına inanıyorum.”

“Bir sonraki durak Çin”

Türkiye’nin yanı sıra İtalya ve Norveç’ten gelen alanında uzman isimlerin katılımcılara bilgilerini ve deneyimlerini aktardığını kaydeden Prof. Dr. Kumbaroğlu, eğitim programının gördüğü ilgi nedeniyle IAEE’nin ikinci yaz okulunu 19-26 Ağustos 2015 tarihlerinde Harbin Teknoloji Üniversitesi bünyesinde Çin’de açılmasını kararlaştırdığını açıkladı.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Yeşil Ürünlerin Satın Alınmasında En Büyük Engel, Yüksek Fiyatlar

Tüketicilere göre yeşil ve çevre dostu ürünler satın alınmıyor ve bunun önündeki en büyük engel ise, yüksek fiyatlar olarak ortaya çıkıyor. Türkiye’de tüketicilerin “yeşil ve çevre dostu ürün/hizmet tüketimi” konusundaki

HABERLER

Türkiye’nin İlk Temiz Enerji Koordinatörlüğü Hız Kesmiyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Temiz Enerji Koordinatörlüğü, Antalya’nın geleceği ile ilgili bir çalıştay düzenledi. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) mali desteğiyle ‘Antalya’nın Karbon Ayakizi Envanteri ve Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’nı hazırlayan

HABERLER

Dünyanın Elektriğinin %3’ü Rüzgardan Geliyor

Dünya çapında 100 ülkede üretilen rüzgâr enerjisi, küresel elektrik ihtiyacının yüzde 3’ünü karşılıyor. Rüzgâr enerjisi iklim dostu olduğu gibi enerji krizlerinden etkilenmiyor ve ithal edilmesi gerekmiyor. Üstelik diğer Enerji türleriyle karşılaştırıldığında