IAEE’den İstanbul’da “Elektrik Yaz Okulu”

IAEE’den İstanbul’da “Elektrik Yaz Okulu”

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) tarafından ilk kez hayata geçirilen ‘Elektrik Yaz Okulu’ İstanbul’da düzenlendi. 

IAEE+ilk+yaz+okulunu+Turkiye+de+actiTürkiye enerji sektöründe aşama kat ettikçe, uluslararası çeşitli organizasyonlar da gerçekleştirilmeye başladı.

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) dünya genelindeki ilk yaz okulunu ‘Electricity Markets and Regulation’ eğitim programı ile Türkiye’de gerçekleştirdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde hayata geçirilen 1. IAEE Yaz Okulu, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Yeni Zelanda, Finlandiya, Nijerya, İspanya, Japonya ve İsrail’den gelen 16 öğrencinin katılımıyla düzenlendi.

IAEE Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türkiye’nin son yıllarda yaptığı yatırım hamlelerinin ardından çeşitli sektörlerdeki kalifiye eleman ihtiyacının artığını belirterek, devletin yanı sıra çok sayıda özel kurum ve kuruluşun da alanında uzman kişilerin yetişebilmesi için çeşitli eğitim programları düzenlediğini ifade etti.

Elektrik piyasaları üzerine düzenlenen eğitim programının hem IAEE hem de Türkiye adına ilk olması nedeniyle büyük önem taşıdığına işaret eden Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye, büyüyen ve bu büyümeyi sürdürülebilir kılmak isteyen bir ülke. O nedenle yatırımlarımız hemen her alanda sürekli artıyor. Ama sadece yatırım yeterli değil. Bu yatırımı iyi yönetebilecek elemanlarınız da olmalı. İstanbul’da 28-30 Mayıs tarihlerinde düzenlediğimiz eğitim programının ‘alanında marka isimler yetiştirilmesi’ hedefine önemli katkılar sağladığına inanıyorum.”

“Bir sonraki durak Çin”

Türkiye’nin yanı sıra İtalya ve Norveç’ten gelen alanında uzman isimlerin katılımcılara bilgilerini ve deneyimlerini aktardığını kaydeden Prof. Dr. Kumbaroğlu, eğitim programının gördüğü ilgi nedeniyle IAEE’nin ikinci yaz okulunu 19-26 Ağustos 2015 tarihlerinde Harbin Teknoloji Üniversitesi bünyesinde Çin’de açılmasını kararlaştırdığını açıkladı.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Almanya’da Yenilenebilir Enerji Kapasitesi Yüzde 23 Artacak

Almanya’nın yenilenebilir enerji kapasitesinin 2019 yılına kadar yüzde 23 artacağı tahmin ediliyor. Almanya yenilebilir enerjide dünya ortalamasının çok üstünde gerçekleştirdiği yatırımları daha da artırmak niyetinde. Yenilenebilir enerji konusunda hedeflerini sürekli

HABERLER

Nordex ve Acciona Windpower Birleşiyor

Dünyanın en büyük türbin üreticilerinden Alman Nordex firması, İspanyol enerji devi Acciona’nın rüzgar işini 785 milyon Euro bedelle satın alıyor. Nordex tarafından yapılan ilk açıklamada “Nordex ve Acciona Windpower etkinliklerini

HABERLER

2050’ye Kadar Tüm Benzinli ve Dizel Araçlar Yollardan Kaldırılacak

İskoçya Hükümeti, 2050 yılına kadar tüm benzinli ve dizel araçları yollardan kaldıracak. İskoçya Hükümeti, çevreci ve ekonomik bir yaklaşımla tüm benzinli ve dizel araçları 2050 yılına kadar ortadan kaldıracak. Switched