IAEE’den İstanbul’da “Elektrik Yaz Okulu”

IAEE’den İstanbul’da “Elektrik Yaz Okulu”

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) tarafından ilk kez hayata geçirilen ‘Elektrik Yaz Okulu’ İstanbul’da düzenlendi. 

IAEE+ilk+yaz+okulunu+Turkiye+de+actiTürkiye enerji sektöründe aşama kat ettikçe, uluslararası çeşitli organizasyonlar da gerçekleştirilmeye başladı.

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) dünya genelindeki ilk yaz okulunu ‘Electricity Markets and Regulation’ eğitim programı ile Türkiye’de gerçekleştirdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde hayata geçirilen 1. IAEE Yaz Okulu, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Yeni Zelanda, Finlandiya, Nijerya, İspanya, Japonya ve İsrail’den gelen 16 öğrencinin katılımıyla düzenlendi.

IAEE Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Türkiye’nin son yıllarda yaptığı yatırım hamlelerinin ardından çeşitli sektörlerdeki kalifiye eleman ihtiyacının artığını belirterek, devletin yanı sıra çok sayıda özel kurum ve kuruluşun da alanında uzman kişilerin yetişebilmesi için çeşitli eğitim programları düzenlediğini ifade etti.

Elektrik piyasaları üzerine düzenlenen eğitim programının hem IAEE hem de Türkiye adına ilk olması nedeniyle büyük önem taşıdığına işaret eden Prof. Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye, büyüyen ve bu büyümeyi sürdürülebilir kılmak isteyen bir ülke. O nedenle yatırımlarımız hemen her alanda sürekli artıyor. Ama sadece yatırım yeterli değil. Bu yatırımı iyi yönetebilecek elemanlarınız da olmalı. İstanbul’da 28-30 Mayıs tarihlerinde düzenlediğimiz eğitim programının ‘alanında marka isimler yetiştirilmesi’ hedefine önemli katkılar sağladığına inanıyorum.”

“Bir sonraki durak Çin”

Türkiye’nin yanı sıra İtalya ve Norveç’ten gelen alanında uzman isimlerin katılımcılara bilgilerini ve deneyimlerini aktardığını kaydeden Prof. Dr. Kumbaroğlu, eğitim programının gördüğü ilgi nedeniyle IAEE’nin ikinci yaz okulunu 19-26 Ağustos 2015 tarihlerinde Harbin Teknoloji Üniversitesi bünyesinde Çin’de açılmasını kararlaştırdığını açıkladı.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Google Yapay Zekayla Enerji Tasarrufu Sağlıyor

Google, bilgi işlem merkezilerinde yapay zeka teknolojisi DeepMind’ı kullanarak enerji tüketimini yüzde 15 oranında azalttığını açıkladı. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Google Inc., internet araması, çevrim içi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri

HABERLER

İngiltere’nin Rüzgar Enerjisindeki Hedefi 11 Gigawatt

İngiltere, rüzgarda kurulu gücünü 2020 yılına kadar 11 gigawatt düzeyine çıkararak lider konumunu sürdürecek.  Araştırma şirketi GlobalData’nın yeni raporuna göre, iklim değişikliği ve enerji sistem güvenliği kaygılarıyla yenilenebilir enerji hedefini

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Elektrik Piyasası Kanununda Önemli Değişiklikler TBMM’den Geçti

Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda, kabul edildi.  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrik üretim,