Hopa’nın İlk Elektrikli Aracı

Hopa’nın İlk Elektrikli Aracı

araba2Artvin Çoruh Üniversitesi Hopa Meslek Yüksekokulu Mekaronik programı öğrencileri ve öğretim görevlileri tarafından yapılan Hopa’nın ilk elektrik enerjisiyle çalışan aracı tamamlandı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Hopa Meslek Yüksekokulu Mekaronik programı öğrencileri ve öğretim görevlileri Hopa’nın ilk elektrik enerjisiyle çalışan aracını tamamladılar.

Prototip bir çalışma olduğu için yaklaşık 2 haftada tamamlanan aracın yaklaşık maliyeti 400 TL civarında. Aracın maksimum hızı ise şimdilik 30km/s ile sınırlı olacak. Aracın test sürüşü Hopa Meslek Yüksekokulu Sekreteri Mustafa Yalçın Özkan tarafından gerçekleştirildi.

Önümüzdeki dönemde öğrencilere araca hız sabitleme sistemi, park sensörü, güneş enerjisinden şarj ve frene basılınca kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevirecek şarj sistemi, otomatik park sistemi, otomatik farlar, şifreli kullanıcı paneli, uzaktan aracın kontrolü ve uzaktan kilitleme sistemleri adapte edilecek.

Kaynak: artvin.edu.tr

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI 0 Comments

Siemens’e Finlandiya’dan Rüzgar Türbini Siparişi

Alman enerji şirketi Siemens, Finlandiya`dan ilk rüzgar türbini siparişini aldı. Dünyada rüzgar enerjisi ivme kazanırken, rüzgar türbini siparişleri de hız kazanmaya başladı. enerjigunlugu.net’in haberine göre, Siemens, Finlandiya karasularında yapılması planlanan

HABERLER

Geleceğin En Etkin Enerji Kaynağı: Gübre

Yenilenebilir enerji biyogaz, başta tarım olmak üzere birçok alanda pratik ve ucuz elektrik üretimi sağlarken, doğanın korunmasına da büyük katkılar sağlıyor. Küresel ısınmaya neden olan sera gazlarından elektrik ve ısı

İNOVASYON

AB Çevre Ödülleri Verildi

AB Çevre Ödülleri inovatif şirketleri ödüllendirdi. Çevreyle ilgili duyarlılık günden güne artarken, Çevre Ödülleri de arka arkaya düzenleniyor. Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye 2015 Programı birincileri ve finalistleri, Bölgesel Çevre